אייל גולן - שירותי מין בכסף נקראים זנות

חשיפת התמלילים בפרשת אייל גולן חושפת סירסור בקטינות פעם אחר פעם אבל המשטרה מתעקשת לסגור את התיק. מתי יגיע היום שהמדינה תלמד להתמודד עם הטרדות מיניות?

26/01/2014
נגה כהן קבלו עדכונים מנגה
  • RSS
» "אל תדאגי זה ייקח רק חמש דקות". אייל גולן, צילום: יח"צ

לפני כחודשיים הזמר אייל גולן הואשם בבעילת קטנות. האירועים כללו לקיחת הנערות לדירות, לעתים אחרי הופעות ולעתים מבית-הספר, אורגיות ועישון סמים, ומתן תשלום. התיק נגדו נסגר, ככל הנראה בטענה שאין הוכחות שידע שהן קטינות. כעת, נחשפו התמלילים מתוך החקירה.

אנחנו כנשים יכולות ללמוד ארבעה דברים מתוך הפרשה כולה, לאחר חשיפת התמלילים ובכלל מכל ההתנהלות:

1. אל תתלונני במשטרה על הטרדות מיניות - הדת היהודית קובעת שנשים הן פסולות עדות. תפיסה זו אולי נראית אנכרוניסטית, אבל מתקיימת דה פקטו במשטרה. עדותן של ארבע בנות על המעשים של אייל גולן, אביו ומעורבים נוספים, שלפי המשטרה הן: "מפורטות..., אינן קשורות אחת בשנייה, (ו)מעלות תמונה קודרת מאוד" (כך מתוך התמלול), אינן מספיקות אם הנאשם טוען שהוא לא זוכר.

התיק נגד אייל גולן נסגר כיוון שהשוטרים החליטו שהטענות של הבנות שקריות (כך לפי אתרי החדשות). אם ארבע עדויות אינן מספיקות כדי לפחות להעמיד אדם לדין ולאפשר קיום משפט, אז מה הסיכוי של אישה אחת, שעברה הטרדה והיא בטראומה, לשכנע את השוטרים במהימנותה, אם האדם אותו היא מאשימה טוען שאינו זוכר שהאירועים התרחשו? אצל ארגוני נשים כבר נצבר ידע רב על כך שמערכת השיטור והמשפט אינן שליחות של צדק כלפי נשים שמתלוננות על הטרדה מינית. הנשים שכבר מחליטות להתלונן, עוברות דרך חתחתים, וגם כאשר יש הרשעה, לעתים קרובות היא עלובה ולא מהווה משקל נגד משמעותי לעבירה. ראוי היה שבפרשה כזו מתוקשרת, שבה המשטרה בעצמה טוענת לחוזקן של העדויות, הנאשם יועמד לפחות למשפט. זאת, כיוון שהתוצאה ההפוכה משמעה מסר חברתי ברור לנשים: אל תתלוננו, אתן לא אמינות.

2. חייבים להעביר את חוק הפללת הלקוח, נגד זנות – הבנות בפרשה קיבלו כסף מאבא של אייל גולן, עבור הבעילה שביצעו בהן. כיום בישראל אסור לסרסר בנשים אבל מותר לשלם עבור מין. חוק הפללת הלקוח, שקיים בשוודיה לדוגמה, מטיל את האחריות על זנות על הלקוחות, בכך שלקוחות שרוכשים שירותי מין מקבלים קנסות. אם היה חוק כזה בישראל, ניתן היה לפחות להרשיע את בעלי הכוח המעורבים בפרשה ברכישת שירותי מין, גם בלי להסתמך על עדויות שמנוגדות זו לזו. הרשעה כזו גם הייתה מאפשרת לקרוא לילד בשמו: לא מסיבות חשק ולא פרשת הקטינות, אלא, אייל גולן רוכש שירותי זנות.

3. השיח החברתי על שוויון מגדרי מתקדם - בצד האופטימי, השיח החברתי הביקורתי בשאלה מהי הטרדה מינית, הסכמה ורצון במין וכיצד פועלים המשטרה ובתי המשפט, התקדם בצעדי ענק בעקבות פרשת הזנות של אייל גולן. בנורמות החדשות שיצרנו, צמצמנו את גבולות הפעולה של בעל הכוח, איילן גולן, ונתנו יותר משקל לצרכים של הנערות, מתוך התייחסות אליהן כאל בני אדם. אמרנו, שלמרות שאייל גולן פעל באופן חוקי כביכול, אנחנו כחברה אומרים שאנחנו לא מוכנים לקבל את ההתנהגות שלו כי היא פוגעת באנשים אחרים בחברה. כעת צריך שהנורמות האלה גם יחוקקו בחוק.

4. "אל תדאגי זה ייקח רק חמש דקות" - נטבע מטבע לשון חדש. רצוי לקחת עם כדור נגד בחילה.

יש עוד דרך ארוכה עד שהמדינה תתמודד כראוי עם פרשות של הטרדות מיניות שהתרחשו נגד החוק, ודרך עוד יותר ארוכה עד שנורמות יותר שוויוניות יחוקקו בחוק. עד אז, חשוב להמשיך ולדחוף את גבולות השיח ולקבוע מחדש את הנורמות של יחסים בין המינים. לכן, חשוב שתגיבי בפייסבוק לויכוחים, תעשי שייר לכתבות ותשוחחי על הנושא. מה אכפת לך, זה ייקח רק חמש דקות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה