מישל אובמה ואני: בנות 50 ורלוונטיות

מזל טוב ללילך סיגן: כמו מישל אובמה גם היא הגיעה לגיל 50. כן, בהתחלה זה היה מפחיד, אבל אז הגיעה תובנה. כן, רק אחת, מאוד מאוד משמעותית. תקראו, תבינו

23/01/2014
לילך סיגן קבלו עדכונים מלילך
  • RSS

זהו, מחר אני בת 50.

כבר כמה שבועות שאני מסתובבת עם חיוך מזויף ומעמידה פנים שממש לא אכפת לי, כי מה זה משנה, ראבק, זה בסך הכול גיל. אבל כשאני לבד, אני מנסה להתרגל, מודדת את המספר הזה כמו שילדים מודדים בגדים של גדולים, בוחנת בחרדה קלה בראי כדי לראות אם זה מתאים.

לילך סיגןלילך סיגן בת 50 (צילום: יורם אשהיים)

לא מזמן נתקלתי בחבר שגם הגיע לאחרונה לגיל היובל. החלפנו חוויות, ציינתי לעצמי שהוא נראה נהדר, ולא רק לגילו, אבל הוא הביט בי בפנים מעט עצובות, ושאל - נו, אז איך ההרגשה?

סבבה, שיקרתי, כרגע זה עוד לא כל כך נורא.

היה נדמה לי שראיתי חמלה בעיניו כשהוא אמר - אל תדאגי, זה גיל שבא עם הרבה תובנות.

אז תן טיפים, ביקשתי, זרוק לי איזו עיצה חכמה.

כל אחד והתובנות שלו, הוא חייך. אישית, אני עשיתי המון חושבים לגבי מה הלאה, והחלטתי שמה שהכי חשוב זה להמשיך להיות רלוונטי.

חייכתי, אבל חשבתי לעצמי - מה, זהו? זאת כל התובנה?

עברו כמה ימים, הרהרתי בזה קצת. חשבתי שאולי פספסתי למה הוא התכוון - להיות רלוונטי. מה זה בכלל אומר?

בסוף נשברתי, הסתכלתי במילון. רלוונטי, היה כתוב, זה קשוּר ומתאים לָעִניָין, נוגע לנושא המדובר; אקטואלי, מתאים לזמן.

היתה גם דוגמה לשימוש במשפט - כשהתעניינתי ברכישת הדירה, בעל הדירה אמר שזה כבר לא רלוונטי כי הנכס נמכר.

זה ממש לא קשור לנעורים

ופתאום הבנתי שזה בדיוק הפוך ממה שהיה נדמה לי. הרי בגלל הלחץ לאבד את הנעורים, הנטייה הטבעית בגיל מתקדם היא לשאוף לשמר. אבל לשמר את העבר זה להיות מקובע, לחשוש משינויים, לא להתפתח, זה בעצם לאבד את הרלוונטיות שלך. להיות רלוונטי, לעומת זאת, זה להאמין שיש משמעות לקיום שלך, עכשיו, ברגע הזה. ואתם יודעים משהו? זה ממש לא קשור לנעורים, או לשום דבר שדומה לזה.

דווקא בגיל צעיר היתה לי המון פעמים הרגשה של חוסר משמעות בחיים, שאין טעם, שאין פואנטה לשום דבר, אז בשביל מה בכלל? זאת תחושה שעדיין מבקרת אותי מדי פעם, אבל בשנים האחרונות הבנתי סוף-סוף איך נוצרת משמעות: לקח לי המון שנים להבין שהיא נוצרת רק כשאני חושבת שיש לה קיום.

מאז שהבנתי את זה, אני יותר משקיעה. מקדישה יותר מחשבה. אני לא מדברת רק על הספר שאני כותבת, שבניגוד להרגלי בעבר, התמסרתי לו לגמרי וחוץ מאשר לכתוב אותו, בשנה האחרונה לא עשיתי שום דבר. אני משקיעה יותר גם בדברים מאוד קטנים ויומיומיים. בין אם זה פוסט בפייסבוק, או ארוחת ערב שאני מכינה, או חיוך למישהו שנתקלתי בו במרכז, או מתנה שקניתי לחברה. אני מתעקשת לחשוב לאן אני מתעלת את האנרגיה שלי - למה אני חותרת, מה הכוונה.

נראה לי שלהיות רלוונטי, זה בעצם לתת את המשמעות לכל מעשה ולהעצים אותה. להתחבר לכוונות האמיתיות בעשייה, למצוא את הרצון לעשות גם אם זה משהו שנולד מכורח, ולהתעקש למצוא בכל מעשה איזושהי משמעות שהיא טובה.

לשחרר את השטויות

אני מביטה סביבי על נשים שעברו את גיל 50, כמו מישל אובמה, והאירוניה היא שמי שנאחזות בעבר - לא באמת משמרות שום דבר. אבל דווקא אלה ששחררו מעצמן את כל השטויות שבאמת אינן רלוונטיות - פתאום ממריאות. הן קלות יותר, פחות מתעסקות במה ללבוש או מה אומר המשקל, פחות מתעמקות במעשים של אחרים או בהערה ארסית של מישהו שבמקרה עבר. הן יודעות להתמקד בעיקר.

מישל אובמה

מישל אובמה, גם היא בת 50 (צילום: רויטרס)

הפחד הכי גדול בהתבגרות, שלא לומר הזדקנות, הוא שלא יצטרכו אותך ולא ירצו אותך ותמצא את עצמך מיותר. אבל הקטע הוא שגם כשאתה צעיר, זה יכול להיות הפחד שמניע אותך בכל דבר.

אתמול התייעץ איתי ידיד צעיר לגבי מה שכדאי לו לעשות בהמשך חייו. יש לו המון הצעות, ובא לו לאכול את כל העולם. חייכתי אליו, וידעתי שיש דברים שלא משנה כמה אסביר, הוא כנראה לא יתחבר למה שאומר. אז אל תאמינו למי שאומר שחמישים זה השלושים או הארבעים החדש, כי זה כנראה לוקח חמישים שנה להבין שכדי לאכול את כל העולם, צריך בכל פעם לעצור ולהתמקד רק בביס שלקחת ממש עכשיו.

אז אני מעתיקה את ההוא שהקדים אותי ומאחלת גם לעצמי ליום ההולדת - להיות רלוונטית. תמיד. ולהיות רלוונטי זה לא שמישהו אחר יחשוב שאתה רלוונטי, אלא שאתה תחליט שאתה כזה, לגמרי לבד, בעצמך.

מבחינתי, זה להעז לגעת לאנשים אחרים במיץ של החיים. זה לדייק את הדברים. זה ליצור קשרים מיוחדים ולהתעקש להאמין ששום דבר לא מאוחר מדי עד שלא מתים. לדעת שאפשר בכל רגע להתחיל מחדש, לשנות כיוון, לתקן. שבכל יום אפשר ליצור דברים קטנים וגדולים עם המון חשיבה וכוונה ואהבה - וכך לדעת שאני לא חיה פה סתם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך