גנבת הספרים

סלונה מחלקת 30 הזמנות זוגיות לסרט "גנבת הספרים" המבוסס על רב מכר מרגש. הילדה ליזל נשלחת בזמן מלחמת העולם השנייה למשפחה אומנת, ומתמודדת בדרכה המיוחדת עם החיים

23/01/2014
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS

שמונה שנים לאחר שיצא לאור הרומן "גנבת הספרים", שנכתב על ידי הסופר האוסטרלי מרקוס זוסאק, עולה על האקרנים הסרט המבוסס על ספר זה. הרומן כיכב לא פחות מארבע שנים ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס, תורגם ליותר משלושים שפות וזכה להצלחה עצומה גם בארץ.

קצת לפני עליית הסרט לאקרנים הגיעו לביקור בישראל במאי הסרט בריאן פרסיבל ("אחוזת דאונטאון"), המפיקה היהודייה קארן רוזנפלט ("דמדומים") וסופי נליס, הילדה בת ה-13 שמגלמת את התפקיד הראשי של הילדה ליזל בסרט. בביקור בארץ הם ביקרו ב"יד ושם" והביעו את התרגשותם מהעובדה שהסרט שעוסק במלחמת העולם השנייה והשואה יוקרן בישראל.

מתוך הסרט גנבת הספרים

ילדה קטנה ללא הורים

נקודת המבט של הסרט היא לא פשוטה ומובנת מאליה. הסרט כולו נחווה מנקודת מבטם של ליזל הקטנה, דיירי רחוב הימל והאזרחים הגרמניים תחת המלחמה. כמו ברומן, נקודת המבט והקריינות שמלוה את הסרט היא קריינותו של המוות. אותו אחד שמלווה את העלילה לאורך כל הדרך (על הקריינות של המוות רוג'ר אלאם ממשחקי הכס).

הימים הם ימי מלחמת העולם השנייה, שלטון גרמניה הנאצית, והמוות עוקב אחרי ילדה קטנה אחת, ליזל ממינגר, שבה הוא עתיד לפגוש עוד כשלוש פעמים מבלי לקחת את נשמתה.

הוריה הקומוניסטים של ליזל נשלחים למחנה ריכוז, ואמה שולחת אותה ואת אחיה הקטן למשפחה אומנת - האנס הוברמן הרגיש (ג'פרי ראש) ואשתו העוקצנית רוזה (אמילי ווטסון). בדרך למשפחה מאבדת הילדה את אחיה הקטן שמת משחפת, ונקבר בצד הדרך. שם בלוויה תגלה הילדה, שאינה יודעת ממש קרוא וכתוב, את משיכתה לספרים כשתגנוב מהקברן הצעיר את ספרו "המדריך לחופר הקברים".

מתוך הסרט גנבת הספרים

התשוקה לספרים

ליזל מגיעה למשפחה האומנת ומנסה להתאים את עצמה בבית ובבית הספר, שם צוחקים עליה בשל אי ידיעתה קרוא וכתוב, וגם אמה החורגת מתגלה כמי שאימצה אותה בעיקר כדי לקבל את הקצבה.

אבל דברים עומדים להשתנות כאשר בלילות מתחיל להתפתח קשר מיוחד בינה לבין האנס, אביה המאמץ, הנבון והרגיש, שמגלה את חיבתה לספרים, ומתחיל ללמד אותה לקרוא ספרים. ליזל אף לוקחת סיכון וגונבת ספר מערימת הספרים הבוערת בליל הבדולח.

היא מתחילה גם להכיר את ילדי העיירה, וביניהם חברה הטוב ביותר, רודי שטיינר. במקביל מתחיל להירקם קשר מיוחד בין ליזל לאשת ראש העיר, אילזה הרמן, בעקבות חיבתן המשותפת לספרים. אשת ראש העיר אף מעלימה עין מכך שליזל גונבת ספרים מספרית ראש העיר.

הדרמה מועצמת כאשר משפחת הוברמן מאמצת בהסתר פליט יהודי בשם מקס שחולק עם ליזל את התשוקה לספרים ומעודד אותה להרחיב את כח ההתבוננות שלה, מקס מתחבא במרתף הבית האפל וקשר אמיץ נקשר ביניהם.

מתוך הסרט גנבת הספרים

שואה ממבט של ילדה

המוות מבקר את ליזל בפעם השנייה כאשר מטוס מתרסק בסמוך לעיירה ומבשר את הגעת המלחמה אל העיר הקטנה. אביה המאמץ של ליזל ואביו של רודי נשלחים לשירות בעורף, כעונש על סירובם לסייע לנאצים. אביה של ליזל יחזור מהמלחמה אבל רק כדי לגלות שהמוות יבקר את ליזל ומשפחתה פעם נוספת ודרמטית בהמשך.

מערכות היחסים של ליזל, לצד אהבתה לספרים, הן דרכה להתמודד ולחפש מפלט מגורלה. הסיפור שמהווה בסיס לסרט יכול לעורר רגשות אמביוולנטיים - מצד אחד, ליזל הקטנה ומשפחתה, רומן התבגרות שמתחיל בילדה פרועה ואלימה שאינה יודעת לכתוב ולקרוא והופכת לילדה אחראית ונבונה, שומרת סוד וחובבת ספרים. לצידה משפחתה הקרובה ושכניה, שמסתירים יהודים ומסרבים להתגייס למפלגה הנאצית.

מצד שני, כמו שמעיד גם הרומן, ההיסטוריה מעידה שתשעים אחוזים מהגרמנים תמכו בשלטונו של היטלר. השואה שעברה על היהודים מתוארת דרך עיני היהודי שמתחבא במרתף של משפחת הוברמן, ממש באותו זמן צועדת שיירות יהודים אל מותם ברחובות העיירה. "יש מספיק סרטים מצוינים שעוסקים בשואה באופן אפל ודרמטי", מסביר בביקורו בישראל במאי הסרט בראיין פריסבל. "חשבתי לעצמי שאין טעם שאנסה לעשות עוד סרט כזה. רציתי לעשות סרט שעוסק בנושא הזה באופן אחר, סרט שמראה איך ילדה חסרת משפחה יכולה להתחיל לראות את העולם באופן אחר".

את התסריט לסרט רחב היריעה (131 דקות) כתב מייקל פטרוני (סיפורי נרניה) ועל הבימוי הופקד בריאן פרסיבל, במאי טלוויזיה בריטי (אחוזת דאונטאון). שני כוכבים ותיקים - ג'פרי ראש ואמילי ווטסון נבחרו כדי לגלם את הוריה של ליזל, ואת המוזיקה לסרט כתב לא אחר מאשר ג'ון ויליאמס, המלחין המהולל שכתב את המוזיקה לסרטים של סטיבן ספילברג וג'ורג' לוקאס, ובשנים האחרונות כותב בעיקר למרטין סקורסזה.

הסרט עולה לאקרנים ב-23 בינואר.

>> סלונה מחלקת 30 הזמנות זוגיות לסרט "גנבת הספרים", לראשונות שימלאו את הטופס. מהרי ומלאי את פרטייך:

על מנת לקבל את ההטבה, כמה פרטים בבקשה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה