הצעת חוק: אסור לומר נאצי

"חוק הנאצי" האוסר על שימוש בביטוים וסמלים הקשורים לשואה עבר היום בקריאה טרומית. אולי במקום חוקים פופוליסטיים ומיותרים ידאגו באמת לרווחת ניצולי השואה?

15/01/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS
» לא דואגים לרווחת הניצולים. צילום: רויטרס

היום (יום ד') עבר בקריאה טרומית "חוק הנאצי" של ח"כ שמעון אוחיון (הליכוד-ביתנו) לאיסור השימוש בסמלים וכינויים נאציים. על-פי הצעתו של אוחיון, החוק אוסר על השימוש במילה נאצי בכל צורה והטייה וכינויים הקשורים לנאציזם. בנוסף, מעתה יהיה אסור ללבוש לבוש פסים הדומה ללבוש האסירים במחנות ולהשתמש בטלאי צהוב.

מבדיקה זריזה בין יושבי המשרד, אף אחד לא מכיר את חבר הכנסת אוחיון. כנראה הוא ניסה לעלות קצת לכותרות והבין שהוא צריך הצעת חוק מתאימה. הרי כל מה שקשור לנאצים ולשואה אנחנו עומדים דום, אז הלך לו טוב, הוא השיג כנראה את מטרתו.

בדברי ההסבר להצעה כתב ח"כ אוחיון שהשימוש היום-יומי במושגים אלו נעשה תוך זלזול מופגן ברגשות ניצולי השואה וצאצאיהם. רגע, אז ניצולי השואה מעניינים אותך? כי עד עכשיו אף חבר כנסת לא ממש התעניין בהם. הם לא מספיק סקסיים, לא מצטלמים טוב ולא עושים מספיק רעש. אמנם לפני תשעה חודשים שר האוצר הודיע על תוכנית שבמסגרתה יועבר לניצולים 400 מיליון שקלים, אבל יותר מזה לא ממש עושים ובעיקר מתעלמים מהצרכים האמיתיים של הניצולים.

נכון, יש איזו עמותה או שתיים שפועלות למענם אבל הן בעיקר מגיעות לכותרות כשמדווח על מעילה בכספים של אחד הבכירים. אתה מבין, מר אוחיון, המצב שלהם גרוע. אף אחד לא דואג להם. אמנם פעם בשנה ביום השואה מזמינים אותם לטקסים ומבקשים מהם לספר את הסיפור האישי שלהם, אבל לא ממש דואגים לרווחתם.

האנשים האלה שסבלו כל כך הרבה ממשיכים לסבול. הם חיים עם הטראומה אבל גם חיים או מנסים לחיות את היום-יום. חלקם חיים בתנאים מחפירים, חלקם זקוקים לסיוע שלא מגיע מאלף ואחת סיבות וחלקם פשוט מנסים להעביר עוד יום בתקווה שאולי יקרה משהו, אבל רובם פשוט איבדו את התקווה הזאת.

אז בפעם הבאה שאתה חושב על הצעת חוק שתעשה כותרות, נסה לחשוב מה יעזור לניצולי השואה. מה יקל עליהם וייתן להם בשנים האחרונות של חייהם קצת רווחה, אולי גם רוגע ושלווה. מי יודע איזה כותרות תקבל? שווה לנסות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה