10 טיפים לגידול ילדים עצמאיים

הורים שמפנקים יותר מדי מגדלים ילדים שרוצים עוד ועוד ודורשים שישרתו אותם. הבשורה הטובה היא שבכל גיל אפשר לשנות את המצב - קבלו המלצות שמתאימות לכל גיל

15/01/2014
נגה בירן קבלו עדכונים מנגה בירן
  • RSS

הלכנו קצת רחוק מדי עם הענין הזה של לשים את הילד במרכז. שלא תבינו לא נכון, זה נהדר שהורים מתמוגגים מהילד, נהנים מכל החוכמות שלו ומעודדים אותו. הענין הוא שיש הורים שעברו להערצה של הילד, שמו אותו בתפקיד הנסיך או המלך ובלי לשים לב הם עצמם הפכו למשרתים. הורים שרצים לשרת את הילד, לעשות עבורו כל דבר הכי קטן, להקל על חייו, שלא יתאמץ חלילה. שיקבל כל מה שהוא רוצה כי מגיע לו והעיקר שיהיה מאושר.

הבעיה היא שבדרך זו הם מגלים להפתעתם שהילד אומלל. ילד שרוצה עוד ועוד, שבקשותיו הופכות תובעניות יותר ויותר, שמרגיש שסוף העולם הגיע אם לא מילאו את רצונותיו. האם זה מה שאנו רוצים? האם נכון למלא אחר כל בקשות הילד? האם אנו רוצים לגדל ילד שדורש שישרתו אותו ויכרכרו סביבו?

ילד זקוק לתחושת מסוגלות עצמית, ליכולת להסתדר בחברה, לכישורי חיים, לעצמאות ויכולת לסמוך על עצמו שידע להסתדר. איך מקנים לו את היכולות הללו?

ילדים עצמאיים. צילום: Shutterstock

קבלו טיפים לגידול ילד עצמאי ובטוח בעצמו:

1. בתהליך הדרגתי לצאת מהמקום המפנק - לאפשר לילד להתמודד ולהתנסות באופן עצמאי. להבין שהאמונה שאני אמא טובה (או אבא טוב) אם אני עושה הכל עבור הילד שלי ושמה אותו בתפקיד הנסיך השולט - איננה נכונה. אמא טובה מאפשרת לילד להתנסות ולגלות את היכולות שלו, אימא שדואגת שהילד ילמד להיות עצמאי ומכינה אותו לחיים.

2. לעודד ולהפיח אומץ בילד - האמינו בילד שהוא מסוגל, כדי שהוא יאמין בעצמו וביכולות שלו.

3. לשחרר שליטה ולאפשר לילד להתנסות - לתת לו לחוות ולתרגל יכולות גם אם זה לא יהיה מושלם.

4. לא לתלות את ההצלחה שלנו כהורים באושר של הילד - אושר זה בחירה ואין לנו שליטה על האושר של האחרים. אנחנו יכולים לספק את התנאים האופטימלים עבור הילד, לצחוק איתו, ליהנות איתו ולהעניק לו חום ואהבה, אבל יהיו רגעים של תסכול, כאב או אכזבה. לא ניתן למנוע זאת מהילד וגם אין בכך צורך. כל כאב או תסכול זו הזדמנות ללמידה ולהתמודדות שתכין אותו לחיים. לאט לאט  הילד ילמד לדחות סיפוקים ויתרגל שליטה עצמית. אלו מיומנויות סופר חשובות שיעזרו לו בחיים יותר מכל דבר אחר.

5. לא לפתור לו את כל הבעיות - נכון צריך להיות עם יד על הדופק וכן יש סיטואציות בהם נכון להתערב. אם זאת יש מקומות שנאפשר לילד להסתדר בכוחות עצמו ונשדר לו מסר שאנו סומכים עליו ועל היכולת שלו להתמודד.

6. תנו מקום משמעותי לעצמכם כהורים - אתם לא חברים של הילד ולא המשרתים שלו. אתם ההורים שלו. אין תחליף לאימא או לאבא והוא זקוק לכם בתפקיד ההורי. אל תוותרו על המקום שלכם הן מבחינת הסמכות והן מבחינת המרכזיות שלכם בחיי המשפחה. הילדים צריכים ללמוד להתחשב בכם ולהבין שגם הורים הם בני אדם עם צרכים ורצונות. הורות לא כוללת ביטול עצמי. כהורים חשוב שלא נזניח את עצמנו ושנלמד את הילד שגם אנחנו חשובים. כך נגדל ילדים שמכבדים את ההורים.

7. גבולות נותנים ביטחון ומפחיתים חרדה - ילדים זקוקים לדעת שיש מי ששומר ומגן עליהם. שיש הורה ששם להם גבול. זה משרה עליהם ביטחון ורוגע ומאפשר להם להתפתח בשלווה וללא חשש. הורה שמציב גבולות עושה זאת עבור טובתו של הילד. זה אקט של אהבה ולא הופך אתכם ״לשוטר הרע״. להיפך, הגבולות עושים לילד טוב ומונעים הרבה בעיות בעתיד. גבולות לא שמים בכעס, אלא בשקט תוך נחישות ועם הרבה התמדה.

8. תחשבו מה חשוב לכם ואיזה ילד אתם רוצים לגדל - האם אושר זו המטרה? ילד עצמאי ובטוח בעצמו יהיה גם מאושר. ילד שסומך על עצמו ומוכן ליזום ולהתנסות ירגיש טוב על עצמו.

9. שתפו במטלות ותנו לילד תפקידים - ילד צריך להשתלב בבית, לעזור במטלות, לקחת חלק פעיל. ילדים אוהבים שיש להם תפקידים. זה חשוב שירגישו שייכים למשפחה על ידי כך שתשתפו אותם במקום לשרת אותם.

10. איזון היא מילת המפתח בכל דבר - אל תמליכו את הילדים בבית ואל תלכו רחוק מדי עם המקום של הילד במשפחה. מצאו את האיזון כך שהצרכים של כל בני המשפחה נלקחים בחשבון ולהורים יש מקום משמעותי כמובילי המשפחה.

*****

נגה בירן, MA היא מנחת קבוצות הורים בכירה מהמרכז להורות ומשפחה בסמינר הקיבוצים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך