מאי גולן נגד הפליטים

לפרצוף הנשי החדש של הגזענות בישראל קוראים מאי גולן. הפוליטיקאית המקומית מגדירה את עצמה כמלכת דרום תל-אביב, וכבר קיבלה את התואר - ממשיכת דרכה של מירי רגב

09/01/2014
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» מאי גולן. צילום מתוך יוטיוב, חדשות הוט 3

"כשאמר לי השבוע גיא לרר, מנחה התוכנית "צינור לילה", שאני מלכת הדרום, אמרתי - אני לא רוצה להיות מלכת הדרום, ובלב המשכתי ואמרתי לעצמי המלוכה הזו נכפתה עלי... והאמת, ככל שהמשכתי לחשוב על זה בהמשך השבוע הבנתי שבין אם הוא אמר את זה בציניות וזלזול ובין אל לאו - אני גאה. גאה להיות מלכת הדרום. אותו דרום שנלחמתי על כבודו האבוד עוד שהייתי בבית ספר בצפון תל-אביב והופליתי בכל שנותיי שם על ידי המורים והתלמידים כאחד כי סומנתי כדרומית המלוכלכת שהגיעה לזהם את טוהר הצפונים". (מתוך הבלוג "החיים על פי מאי גולן").

לפרצוף הנשי החדש של הגזענות בישראל קוראים מאי גולן. שם מעניין - יאפי, מולבן כנראה. נוכח פועלה של מי שעומדת מאחוריו, פעילה נגד מי שהיא מכנה בעקביות "מסתננים" בשכונות דרום ת"א, מקום מושבה. הציטוט הזה שפותח את הטור, הוא בעיני קוד חשוב להבנת מניעיה של הכוכבת העולה בשמי שנאת הזרים הגועשת ברחוב וברשת.

השבוע היא הוכתרה כממשיכת דרכה הגסה וצעקנית יותר ממירי רגב, בעקבות הופעתן יחד בתוכניתו של נסים משעל. מבקר הטלוויזיה השנון מורן שריר כתב ב"הארץ" כי "מאי גולן עשתה למירי רגב מירי רגב. עכשיו הח"כית יודעת איך ההרגשה להיות בצד המתון, המיושן, כבד הלשון – כשמישהי אחרת פותחת את הגרון".

מצע של שנאה וגזענות

בניגוד לרגב, מדובר בפוליטיקאית מקומית צעירה. היא משתמשת בתחכום במדיה החדשה ובמסורתית (היא מציינת שלמדה תקשורת), האתר שלה בנוי היטב לצרכיה והיא עושה שימוש בכלי המדיה החברתית כדי להפיץ את תורתה הגזענית נגד הזרים בדרום ת"א. ובינתיים נראה שהיא מצליחה מאוד - אלפי חברים בפייסבוק, מאות לייקים ותגובות על פוסטים, הזמנות תדירות לתוכניות טלוויזיה, התוכנית שלה עובדת.

ייתכן שהצלחתה נובעת בשל הבנתה האינטואיטיבית לנוסחה שצריכה אישה שדוהרת לפוליטיקה על מצע של שנאה וגזענות לאומנית. היא לא טיפשה כרגב, ניסוחיה מעט משוכללים יותר אבל בשום אופן אינם מסובכים להבנה, והיא אינה עושה שימוש בשפה גבוהה.

האידיאולוגיה שהיא מציגה היא שילוב של הפחדה, דמוניזציה, לאומנות ורגשי נחיתות, תמהיל שמניע הסתה בקלות אצל הקהל שלה. ולא רק בקרב הקהל שלה, ניתן לראות קווי דמיון בהסתה והתססה הגזענים של מארין לה פן, היורשת של אביה ונשיאת מפלגת החזית הלאומית בצרפת. הן אמנם שונות לחלוטין בייחוס המשפחתי, בגיל וברקע המעמדי, אבל התורה כאילו נלמדה באותו בית ספר. כשמארין לה פן משווה תפילות מוסלמים ברחובות צרפת לכיבוש הנאצי, או יוצאת נגד לבוש מסורתי של ערבים ויהודים כאחד, היא משתמשת במאפיין מובהק חיצוני שלהם כדי ללבות את שד השנאה, כפי שעשו מנהיגים פאשיסטים במרוצת ההיסטוריה.

סיורים מודרכים ב"סודן סיטי"

והנה עוד ציטוט של גולן המדגים שהתלמידה החרוצה משננת את החומר היטב: "ואתם יודעים מה ענתה לי המסתננת מאריתריאה, ששלושת שרשאות הזהב על צווארה סנוורו אותי בשלב מסויים? 'זאת לא מדינה שלך – אנחנו נעשה מה שרוצים'. היא מיהרה להגיד את – הרוצים – ולכן לא הוסיפה מילת שייכות לפני... היה מעניין לראות איך היא ידעה להגיד לי את המילים הספציפיות האלו, כאילו שהיא יודעת טוב מאוד על מה היא מדברת...".

סרטון נוסף שצילמה גולן והעלתה לאתר שלה ולפייסבוק מציג קטטה עם פליטים בגינת לווינסקי, משרת את מטרתה המוכוונת ליצירת חרדה, להצגתם כמסה גורפת ולא כאינדיבידואלים, עניין הכרחי בדרך שלה לענות לצורך של אותו אספסוף המריע לה בפייסבוק ובכלל. באתר שלה יש מקום לתרומות וכן שיווק סיורים מודרכים על ידיה במה שהיא מכנה "סודן סיטי". אותן שכונות מוכות של דרום ת"א, שמצוקתן לא נולדה עם בעיית הזרים כמובן, אבל לא גולן תיתן לעובדות להפריע לה, גם אם נולדה וגדלה שם. והיא שבה ומסיתה בפוסטים שלה נגד השמאל, הפעילים למען הפליטים ואותה תקשורת שמגדלת אותה.

לגולן יש מראה מצודד ומטופח, ישראלי קלאסי עם השיער הכהה והעור החלק שאינו כהה מידי כדי להידמות לאלו אותם היא רודפת במרוץ שלה לציבוריות. היא ודאי נחשבת בעיני רבים מהם אישה יפה, ואי אפשר להתעלם בעידן הזה מיתרון המראה החיצוני, ובטח לא עבור הטלוויזיה שמשתמשת בה באופן המתחסד ומגלגל העיניים שהיא נוהגת לעשות עם רגב. הימור לא נועז במיוחד - היא תשובץ בריאליטי בשנה הקרובה, המצקצקים יצקצקו והיא תמשיך לגזור את הרווחים האלו בדרכה למשרה נחשקת בבית המחוקקים. שיהיה לכולנו בהצלחה.




מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה