מלחמה על בית-שמש

תושבי בית שמש חוששים שהעיר תהפוף לחרדית. בעקבות זיופים במערכת הבחירות האחרונה, יתקיימו בחירות נוספות שיכריעו את עתידה

09/01/2014
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS
» האם בית-שמש תהפוך לבני ברק? צילום: רויטרס

הכותבת היא תושבת בית שמש, פעילה במטה המועמד הציוני, אלי כהן. שמה שמור במערכת.

אחרי למעלה מ-60 שנות קיום בית שמש נמצאת לפני צומת הכרעה משמעותית. במאזן דמוגרפי של 50% אוכלוסיה ציונית ו-50% אוכלוסיה חרדית, העיר ניגשה לבחירות ב-22.10 עם שני מועמדים מרכזיים: משה אבוטבול, ראש העיר המכהן, איש ש"ס ואלי כהן, המועמד החילוני המסורתי.

כ-35,000 איש הצביעו בבחירות האלו, ומשה אבוטבול ניצח בהפרש של 900 קולות. ביום הבחירות המשטרה דיווחה על תפיסת דירה ובה מצבור תעודות זהות, תחפושות ופאות.

יום אחרי הבחירות התחילו להגיע לאוזנינו שמועות על גבי שמועות על אנשים שהצביעו חמש פעמי בזהויות שונות, על מתים שהצביעו ועל אנשים שקיבלו כסף עבור מסירת תעודת הזהות שלהם למישהו שיצביע במקומם.

התחלנו לנהל תחקיר משלנו במקביל לתחקיר המשטרתי, תחקיר שבסופו הגשנו ערעור בבקשה לקיים בחירות חוזרות בעיר. במקביל לתחקיר קיימנו כאן מחאות ציבוריות גדולות כמעט מידי שבוע. לשמחתנו הרבה, גם יהודה ויינשטיין היועץ המשפטי לממשלה, הגיש ערעור בעקבות חקירת המשטרה.

בתאריך 26.12.13, בהחלטה של שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים, בהרכב של שלושה שופטים, הוחלט על קיום בחירות חוזרות בבית שמש. בפסיקה נאמר - "הליקויים יורדים לשורש הבחירות שהתקיימו בבית שמש. יש בהם משום פגיעה חמורה בטוהר הבחירות. הם מכרסמים באמון הציבור בתקינות הבחירות. הם עלולים אף לחתור תחת ההשלמה המתבקשת עם תוצאת הבחירות הדמוקרטית".

בחירות למען שפיות העיר

עם קבלת הידיעה על קיום בחירות חוזרות, לא היה גבול לשמחתנו, תושבי בית שמש הציוניים. ידענו שעשינו היסטוריה עם הערעור שהגשנו, שדרשנו צדק וגם קיבלנו. שמחנו על כך שרשויות המשפט ראו את העיוות וקיווינו גם שהפסיקה תגרום לכל מי ששוקל לזייף ולרמות, לחשוב פעמיים לפני כל מעשה של רמייה. למרות שמשה אבוטבול, איש ש"ס, עומד בפני הגשת ערעור על פסיקת המחוזי לבית המשפט העליון, ההערכות של משפטנים הן כי בבית שמש אכן תתקיימנה בחירות חוזרות.

אנחנו נכנסים למערכה נוספת למען שפיות העיר. ברור לנו כי המלחמה שלנו היא סמל. סמל למאבק של אנשים שרוצים להמשיך ולגור בעיר מעורבת, עיר מאוזנת, עיר שפויה, עיר שמכבדת את התושבים שלה ללא קשר לאמונתם הדתית.

ברור לנו שאם ראש העיר החרדי יבחר בשנית, זה בעצם סותם את הגולל על כל תקווה לבית שמש ולחלומות שלנו לגבי המקום. ברור לנו שאם בית שמש תפסיד, תהיינה ערים נוספות שילכו בעקבותיה ושבהן הציבור הציוני לא ימצא מקום לעצמו וייאלץ לעקור ולנדוד למקום אחר.

עיר רב תרבותית

אנחנו נלחמים על הבית דווקא משום שאנחנו כן רוצים להישאר ולגור כאן, דווקא מכיוון שאנחנו אוהבים את הערבוב בין האוכלוסיות ואת המרקמים השונים והמרתקים של מגוון האנשים במקום. אנחנו לא מפחדים מחרדים, אבל כן מפחדים מאמירות שאומרות ש"בית שמש תהפוך לבני ברק", כפי שהתבטא בעבר הלא רחוק דובר עיריית בית שמש. עיר שמכבדת את כל תושביה לא מכריזה על רצונה להפוך לעיר שהאיפיון העיקרי שלה הוא עיר חרדית ולא ציונית.

אנחנו מדברים על עיר רב תרבותית ומשה אבוטבול מדבר על בית שמש כבני ברק. לכן אנחנו צריכים את עזרתכם במלחמה על הבית. אחרי קמפיין אינטנסיבי ואחרי הגשת הערעור מיצינו די הרבה מיכולת גיוס הכספים המקומית שלנו, ולכן אנחנו פונים לכל אזרח ואזרח במדינת ישראל בקריאה - עזרו לנו להציל את בית שמש.

הירתמו למאבק שלנו ותרמו כסף לקמפיין שלנו. הרמנו קמפיין גיוס כספים באתר מימונה ואנחנו מנסים בשלב זה לגייס 100,000 שקלים שמהווים רק 15% מסך הכספים הנדרשים לנו לקמפיין. עזרו לנו בתרומות ובהפצת הבקשה שלנו בכל ערוץ אפשרי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך