ביבי נתניהו - מה עם נאום לאומה?

אודי פרידן ממתין כבר זמן רב לנאום האומה של ביבי אבל ראש הממשלה מעדיף לשמור על זכות השתיקה. כי איזה בעיות כבר יש פה, בישראל הקטנה?

08/01/2014
אודי פרידן קבלו עדכונים מאודי
  • RSS
» מעדיף לשתוק. צילום: רויטרס

נאום לאומה הוא מושג. שתי מילים. נאום הוא אוסף משפטים המייצג רעיון או מסר בעל חשיבות, ולאומה משמעו ממנהיג, דמות בכירה, אל כלל הציבור אזרחי המדינה ללא גוון פוליטי, חברתי או סוציודמוגרפי.

ויקיפדיה אומר: נאום בעל חשיבות מיוחדת הוא נאום לאומה שאותו נושא השליט, ומטרתו לספק מידע על מדיניותו של השליט, על הישגיו ועל תוכניותיו. לעתים נאום זה ניתן באופן סדיר אחת לשנה, בהתאם למנהג או לחוק, ולעתים הוא ניתן בעקבות אירוע רב חשיבות, המצריך העברת מסר ישיר מהשליט לעמו.

שומר את דעותיו בסוד

ואני ממתין כבר זמן רב לנאום לאומה של ביבי, שליטי הדגול. מגיע לי לשמוע את דעתו של המנהיג. אולי אבין מה הן תוכניותיו לגבי המדינה. ולגבי. יש לו דעה בכלל? הוא רוצה לשמור את דעותיו בסוד? הוא פוחד לחשוף אותן?

ואני רוצה לשמוע את תפיסתו. אולי אשתכנע בדרכו ואעשה לה נפשות? אולי אבין שאני צריך להיזהר ממנו ומדעותיו ולא אצביע בעבורו בעתיד? אולי אבין את עמדתו ואוכל להילחם עליה במפגש ידידים? אולי אוכל לייצג את תפיסת ראש הממשלה בשבתי עם אורחים מחו"ל?

אולי.

אבל אין לי מושג מה הוא באמת חושב. על הכול. על כלום. כי ביבי שותק. שומר על זכות השתיקה כעבריין שלא רוצה להפליל את עצמו, כאחד שלא רוצה לאבד את תמיכת כל הצדדים. כחושש שתתגלה ערוותו ברבים ויחדל לשמש כמנהיג שאין לו תחליף.

מגלגל את לשונו באנגלית

ודווקא ביבי אוהב לנאום, אבל רק במסגרות רחוקות. לא לאומה. זה לא בשבילו.

מליאת האו"ם? מצוין!

בית הנבחרים האמריקאי? מעולה!

השדולה הישראלית? פגז!

מעון נשיא טימבקטו? טיל!

וביבי אוהב לגלגל לשונו. פעם באנגלית אוקספורדית מעל ראשו של אובמה, פעם בלשון בגינית בישיבת שרינו כי רבו, ופעם בלשון סכסכנית אל הרב עובדיה ז"ל. רק לא נאום לאומה.

ואולי הוא צודק, כי מה כבר יש פה, בישראל הקטנה? אפשר לחשוב. איזו סוגיית שלום? איזה מו"מ עם הפלשתינאים? איזה מחאה חברתית שלא באה לפתרונה? איזה דילמה על שטחים? איזה שאלת פליטים, הגירה ומוסר? איזה תקציב ביטחון שקוצץ... וגדל? איזו אלימות ציבורית של קטינים, עבריינים ופורעי חוק? איזה קרע שקט ומחלחל בין טלאי הקואליציה? איזה דיון הולך ומעמיק שיקבע האם נצעד קדימה אל מעגל העמים או נשוב אחורה אל חיבוק המתנחלים? איזה התפתחות משמעותית במפת הסיכונים? איזה שינויים קונספטואליים בשדה המערכה העתידי? נו באמת, כלום. אנחנו לא שוויץ. הרי אין כאן שום עניין. כלום. נאדה. סתם אמרו שראש ממשלת ישראל זהו התפקיד הכי קשה בעולם.

אין תוכנית ואין דרך

וביבי לא נותן נאום לאומה. לא מפקיד שום שטר שאותו יצטרך לפרוע. לא מרמז על שום תוכנית עתידית, על שאיפה כלשהי. אין חזון, אין דרך, אין ארץ, אין תוכנית חומש ואין תוכנית לרבעון. ואין לדעת את אשר בראשו של המנהיג. ואין לדעת מי יודע. אולי איש אינו יודע, כי גם מקורבים אין לו מי יודע מה. וגם שנים וחצי אנשיו אם נשלחים לדבר אל האומה זה על חשבון המים בקיסריה או על חשבון הגלידה של שרה.

וזה מאד מטריד אותי. אני רוצה שידברו איתי ואלי. שיסבירו לי. שיספרו מה המצב ומה התוכניות.

יש בכלל תוכניות? ואולי אין כלל? אלא פשוט מתגלגלים. קרי בא קרי הולך, שרה תישן שרה תקום, ביבי ישים עניבה ביבי יפשוט עניבה. מי צריך תוכניות? כל בוקר מחדש ספין פה, ספין שם והכול טוב.

ביבי דום שתיקה. פוקר פייס. אבל אני לא קלפן שבא במוצ"ש לבית ראש הממשלה לטקסס הולדם, אני אזרח שרוצה לדעת מה בראשו ובפיו של המנהיג שלי. כי זכות השתיקה היא זכות של עבריין ולא של ראש הממשלה שעתיד להיות המכהן הכי הרבה זמן מאז קום המדינה. אפילו שמיר, שדגל באפס מעשה, לפחות אמר זאת בגלוי.

דבר אלי ביבי, כי אני ושכמותי נדבר אליך בקלפי.

*****

לפוסטים נוספים של אודי פרידן - לחצו כאן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך