מי קבע שגלוטן אשם בהשמנה?

ההצעה להפוך את מזנון הכנסת לנטול גלוטן מרגיזה את ענבר ויטנברג, דיאטנית קלינית המתמחה בטיפול בהשמנה קיצונית. בעיניה, יש דרך הרבה יותר נכונה למנוע השמנה

07/01/2014
ענבר ויטנברג - דיאטנית בריאטרית קבלו עדכונים מענבר ויטנברג - דיאטנית בריאטרית
  • RSS

השבוע הועלתה הצעה מבורכת  ואפילו הגיונית  להפוך את המזון המוגש  במזנון הכנסת  לבריא יותר. וזאת במטרה לקדם בריאות ולמנוע השמנה בקרב חברי הכנסת וכך לתת דוגמה לציבור כולו ולבני הנוער המבקרים בכנסת בפרט.

לאור שיעור ההשמנה הגדל כל שנה בעולם ובארץ, בקרב מבוגרים וילדים, אין ספק שזוהי אכן יוזמה  ראויה ונדרשת. חשוב לתת דוגמה ולהעמיד את בעיית ההשמנה על סדר היום הציבורי, מה  שלא ברור זה כיצד הגיעו  למסקנה שהדרך לעשות זאת היא להגיש מזון נטול או מופחת  גלוטן.

מי אמר שגלוטן משמין?

על סמך אילו מחקרים ואיזה מידע החליט איתן כבל, שהגלוטן, אותו מרכיב  חלבוני  שבחיטה  - אחד משבעת  המינים שבהם השתבחה ארצנו, הוא האשם העיקרי במגפת ההשמנה ושההוצאה שלו מהמזון שלנו היא זו שתהפוך את כולנו ואת חברי הכנסת היקרים לרזים ובריאים יותר.

מהו בכלל גלוטן?

ראשית בואו נבין על מה מדובר: גלוטן הוא החלבון העיקרי המצוי בדגנים כמו חיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל. בהיותו בלתי מסיס במים הוא משמש כחומר הדבקה העיקרי של מרכיבי הקמח והפיכתם לבצק.

ישנה אוכלוסיה ספציפית של אנשים - חולי צליאק, שעוד נחזור אליהם בהמשך, שהם רגישים לאחד מהמרכיבים של אותו גלוטן מושמץ. עבור אנשים אלה בלבד אכילת מזון המכיל גלוטן גורמת למערכת החיסון לתקוף את תאי המעי ולפגוע בספיגת מזון. חולי צליאק שיאכלו מזון המכיל גלוטן, עלולים לסבול בטווח הקצר מכאבי בטן, שלשולים, אנמיה וסימפטומים נוספים, ובטווח ארוך מעיכוב בגדילה  אוסטיאופורוזיס וסרטן במעי הגס.

מישהו מנסה להרויח על חשבונם של המבקשים לרזות

לאחרונה, בשל מניעים פופוליסטים, ובעיקר בשל הרצון להרוויח על חשבונם של האנשים הרוצים לרזות, נוצר טרנד חדש שהפך את הגלוטן לאחד האשמים העיקריים בהשמנה. יש הטוענים שהוא נדבק במערכת העיכול והופכים אותו לרכיב לא בריא ומזיק, מה שכאמור כלל אינו נכון.

חשוב לציין שלכל הטענות הללו אין שום גיבוי בספרות המדעית. אני אומרת חד משמעית ולא מפחדת שעדת מטפלים טבעיים למיניהם תתנפל עליי: עד היום אין  אף מחקר מדעי  אמין שמראה קשר מוכח בין גלוטן להשמנה.

ובכל זאת  ישאלו אותי בודאי כל מפיצי תורת "הנטול גלוטן" כיצד זה שאנשים מרזים עשרות קילוגרמים בדיאטה נטולת הגלוטן, שהיא גם נטולת סוכר (חשוב לציין). התשובה פשוטה מאוד:  בדיאטה הזו אנשים נמנעים מלאכול עוגות, עוגיות, שוקולדים, ופלים, בורקס, בגאטים ושאר מאפים ומזונות עתירי סוכר, קמח לבן, שומן וקלוריות, כלומר ההפחתה המשולבת בכל הגורמים הללו היא שתורמת לירידה ולאו  דווקא ההפחתה בגלוטן. .

יתרה מזאת, לאורך זמן אנשים מתקשים בדיאטה הזו ופונים לתחליפים כמו מאפים ללא גלוטן  ואכילה מרובה של מזונות המותרים בדיאטה כמו טחינה, שקדים, אגוזים וסילאן וחוזרים לעלות במשקל. אני פוגשת רבים מהם כשהם מגיעים לייעוץ לפני ניתוח לקיצור קיבה.

למה לא מסבסדים לחם נטול גלוטן לחולי צליאק?

מעבר להעדר הקשר בין גלוטן להשמנה ישנן סיבות נוספות שמטרידות אותי בהקשר  להכנסת  מזון  דל גלוטן או נטול גלוטן  כמזון עיקרי בכנסת ובכלל האוכלוסייה:

סיבה בריאותית: בהנחה שאנשים ירצו להמשיך לאכול פחמימות, סביר שישתמשו בסוגי קמח שאינם  מכילים גלוטן, כמו קמח על בסיס עמילן תירס או עמילן טפיוקה הנחשבים לפחות בריאים ולמעלים יותר את רמות הסוכר בדם בהשוואה לקמח שיפון כוסמין או שבולת שועל – המכילים גלוטן.

סיבה חינוכית: מניעת השמנה צריכה להיעשות על בסיס חינוך לתזונה מאוזנת ומגוונת הכוללת את כל רכיבי התזונה  בכמויות מתאימות,  יחד עם הרגלי אכילה נכונים  ואורח חיים בריא. הימנעות  ממזון או מרכיב מסוים אינה חלק מאורח חיים כזה  והיא תגרום בסופו של דבר לאכילה מוגזמת שלו או של רכיבים אחרים המותרים בדיאטה.

סיבה כלכלית: זוכרים את חולי הצליאק שהוזכרו בתחילת הכתבה? עבורפ תזונה נטולת  גלוטן אינה מותרות, אלה תרופה מצילת חיים. למרות זאת, אף אחד בממשלה או בכנסת לא חשב לנכון לסבסד עבור חולי הצליאק  מזון נטול גלוטן. נכון להיום המזון הזה יקר מאד - כיכר לחם נטול גלוטן קטנה עולה פי 3 מלחם רגיל.

לא יתכן שחברי הכנסת ייהנו להם ממזון שכלל לא הוכח הקשר שלו  לבריאות והרזיה, בשעה שאנשים שעבורם המזון הזה הכרחי כדי לחיות, לא מצליחים לסיים את החודש.

מה בכל זאת אפשר לעשות כדי למנוע השמנה?

חברי הכנסת הנכבדים: כפי שהבנתם תזונה דלת גלוטן אינה המפתח למניעת או טפול בהשמנה. המסר הכללי שצריך להיות מועבר לצבור  הוא שהשמנה אינה תוצאה של רכיב מזון אחד מסוים ולכן גם הוצאתו או הפחתתן בתזונה לו היא זו שתמנע ותטפל בהשמנה. אז מה כן?

פירות וירקות כחלק מתזונה נכונה

  1. חינוך  לתזונה בריאה כחלק מאורח חיים בריא
  2. שינוי מערך ההזנה במערכת החינוך הלוקה כיום בחסר והפחתת המזון המעובד
  3. סבסוד  והפחתת מחירי המזון הבריא: דגנים מלאים, ירקות פירות ועוד
  4. שינוי ברמת הפרסום – השלוב של דוגמניות רזות על גבול האנרוקסיה, כמודל למשקל המומלץ, יחד עם פרסומות  של חטיפים  ושתייה מתוקה  יוצרים בלבול בקרב  ומעודדים אכילה לא תקינה
  5. שינוי במערך העבודה – כזה שיאפשר להורים  להימצא בשעות סבירות בבית על מנת לקדם שימוש במזון ביתי על פני מזון מעובד וכן לאפשר ארוחות משפחתיות משותפות
  6. הפיכת הספורט לזמין ונגיש יותר – הקמת שבילי אופנים ובריכות עירוניות  עם כניסה מסובסדת בכל הערים והישובים

ץ

לסיכום: נראה שיעשו טוב חברי הכנסת ואיתן כבל בראשם אם יתייעצו עם אנשי המקצוע בתחום, והכוונה היא לדיאטנים קליניים ,לפני שיקבלו החלטה עם משמעות כלכלית בריאותית וחברתית כה חשובה  ולא יסתמכו על טרנדים אופנתיים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה