סובלות מכאבי מחזור? יש פתרון חדש ומפתיע

האם ויאגרה, התרופה המיועדת לטיפול בבעיות זקפה, יכולה להקל על כאבי מחזור? והאם חזייה יכולה למנוע אכילה רגשית? ואיך אסתמה קשורה להריון? מחקרים שנשים חייבות להכיר

05/01/2014
כמוני - חברים לבריאות קבלו עדכונים מכמוני - חברים לבריאות
  • RSS

נשים שסובלות מכאבי מחזור עשויות למצוא מזור בתרופות המיועדות במקור לטיפול בבעיות זקפה, כשהן מוחדרות דרך הנרתיק.

סובלת מכאבי מחזור

כיום הטיפול המרכזי בכאבי מחזור הוא נטילת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, אך תרופות מסוג זה לא עובדות היטב בכל הנשים והן כרוכות בסיכון לכיבים ונזק לכליות בשימוש קבוע.

סילדנאפיל, החומר הפעיל בויאגרה, עשוי לסייע לכאבי אגן מכיוון שהוא יכול להוביל להרחבה של כלי הדם. מחקרים קודמים הראו כי נטילת התרופה בבליעה עשויה להקל על כאבי אגן, אבל שכיחות תופעות הלוואי עשויה להיות גבוהה מידי לשימוש קבוע.

במחקר הנוכחי חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה בחנו מתן של סילדנאפיל בצורה וגינלית. המחקר כלל 25 נשים שסבלו מכאבי מחזור, שקיבלו סילדנאפיל או פלצבו ודירגו את הכאב במהלך ארבע שעות. נמצא כי סילדנאפיל שניתן דרך הנרתיק הקל על כאבי המחזור בלי תופעות לוואי.

השערת החוקרים הייתה שהתרופה תקל על כאב באמצעות הגברת זרימת הדם ברחם, אבל הם מצאו זרימת דם מוגברת גם בקבוצה שקיבלה טיפול אמיתי וגם בקבוצה שקיבלה פלצבו. לכן הסיבה לכך שהחומר מקל על כאבי מחזור עדיין אינה ברורה.

מדובר במחקר קטן מאוד וקצר טווח. דרושים מחקרים נוספים. בינתיים אל תנסי את זה בבית...

לכתבה המלאה בקהילת כאב באתר כמוני

החזייה שתמנע אכילה רגשית

רבות מאתנו פונות למקרר כשאנחנו חשות לחוצות וכשרע לנו, גם כשאנחנו בכלל לא רעבות. פיתוח חדש של מיקרוסופט - חזייה שמספקת תמיכה מסוג שונה - עשוי למנוע מקרים כאלה.

הפיתוח מורכב ממספר חיישנים אותם מחברים לחזייה. החזייה מודדת את קצב הלב, הנשימה, המוליכות החשמלית של העור ותנועות הגוף, כדי להבחין במצבים בהם אישה רוצה לאכול בגלל לחץ. המידע נשלח מהחזייה לאפליקציה סלולארית שתנסה למנוע מהנשים לאכול במצבים אלה או לפחות להביא לכך שהן יהיו מודעות לכך שהן אוכלות מסיבות רגשיות.

למה חזייה? אכילה רגשית אומנם נפוצה יותר בנשים מגברים, אבל זו לא הסיבה היחידה בגללה בחרו המפתחים בפריט האינטימי. החזייה מושלמת למדידת EKG (רישום הפעילות החשמלית של הלב), מכיוון שהיא קרובה ללב.

במיקרוסופט ניסו ליצור גרסה של הטכנולוגיה בתחתונים, כדי שתתאים גם לגברים, אבל בגלל המרחק הרב מהלב, היא לא עבדה היטב.

החזייה נבדקה במחקר בו נשים שהתנסו בטכנולוגיה דיווחו במקביל על הרגשות שלהן במשך ארבעה ימים. החזייה הצליחה לחזות בצורה מדויקת שינויים פיזיולוגיים המלווים אכילה ולחץ. המפתחים ממשיכים לעבוד על הטכנולוגיה בימים אלה.

לכתבה המלאה בקהילת הפרעות אכילה באתר כמוני

כמה זמן לוקח למחלות ילדים לחלוף?

שיעול יכול להמשך שלושה וחצי שבועות בילדים. תסמיני צינון עלולים להמשך יותר משבועיים. כך עולה מסקירת מחקרים שפורסמה בכתב העת BMJ. ניתוח הנתונים שכלל 23 ניסויים מבוקרים ו-25 מחקרים תצפיתיים, העלה שאצל 90% מהילדים, כאבי אוזניים חלפו תוך 7 עד 8 ימים, כאבי גרון בין יומיים ל-7 ימים, שיעול חריף עד 25 ימים, ברונכיט עד 21 ימים וצינון תוך 15 ימים.

כמה זמן לוקח להחלים ממחלות חורף?

החוקרים מקווים שהממצאים יסייעו להרגיע הורים ורופאים, שתסמינים של מחלות בדרכי הנשימה וכאבי אוזניים עשויים להמשך זמן מה ואם הם לא חולפים תוך יומיים-שלושה אין זה אומר שיש צורך באנטיביוטיקה. לפעמים צריך פשוט לתת לזה זמן.

כמובן שיש לפנות לרופא אם הסימפטומים מחמירים או שהם לא מתחילים לאט ומשתפרים עם הזמן כמצופה וגם אם הילד מתקשה לנשום או סובל מתסמינם חמורים אחרים.

לכתבה המלאה בקהילת נשימה באתר כמוני

אירוניה במיטבה: צילום הורס את הזיכרון

רוצים לזכור רגע מיוחד? תניחו את המצלמה. מחקר שפורסם ב- Psychological Science מצא כי צילום תמונות - במקום ההתרכזות בחוויה שלא דרך עדשת המצלמה - מונע מזיכרונות לשקוע אצלנו לחלוטין.

החוקרים ערכו ניסוי במוזיאון לאומנות. סטודנטים הובלו בסיור והתבקשו לשים לב לעצמים מסוימים – באמצעות צילומם או באמצעות התבוננות. יום לאחר מכן, נבחנו הזיכרונות שלהם.

משתתפים זכרו פחות אובייקטים שהם צילמו בהשוואה לאלה שרק התבוננו בהם. בנוסף, הם לא הצליחו לענות על אותו מספר שאלות לגבי הפרטים הוויזואליים של האובייקטים שהם צילמו ולא זכרו את מיקומם במוזיאון באותה הצלחה, בהשוואה לאובייקטים שרק התבוננו בהם.

ניסוי שני הגיע לאותם ממצאים אך עם זווית מעניינת – נראה כי צילום פרט ספציפי באובייקט באמצעות זום, משמר את הזיכרון של האובייקט - לא רק של החלק בו התמקדו, אלא גם של מה שנותר מחוץ לפריים.

לכתבה המלאה בקהילת תמיכה נפשית באתר כמוני

אסתמה עלולה לעכב כניסה להריון

מחקר שנערך ב-15,000 תאומות בחן כמה זמן לקח לנשים אסתמאטיות להרות בהשוואה לנשים ללא אסתמה. עיכוב הוגדר כניסיונות להרות במשך שנה לפחות ללא הצלחה.

המחקר שפורסם ב- European Respiratory Journal נערך בתאומות כדי שניתן יהיה לנטרל גורמים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות כמו גורמים גנטיים.

27% מהנשים עם אסתמה חוו עיכובים בכניסה להריון בהשוואה ל-21.6% בנשים ללא אסתמה. בנשים מבוגרות יותר העיכובים היו נפוצים יותר – 32% מהאסתמאטיות מעל גיל 30 חוו עיכובים, בהשוואה ל-25% מאלה עם אסתמה מתחת לגיל 30.

טיפול לאסתמה הפחית את הסיכון לעיכוב בכניסה להריון מ-30.5% ל-23.8%. לכן החוקרים משערים שהדלקתיות המאפיינת את האסתמה עשויה להיות הגורם לפגיעה בפוריות.

עם זאת, הסיבות לכך שבאופן טיפוסי לנשים עם אסתמה לוקח יותר זמן להרות אינן ידועות. לא בהכרח מדובר בבעיית פוריות – לדוגמא, ייתכן שנשים אסתמאטיות מקיימות יחסי מין בתדירות נמוכה יותר.

החדשות הטובות הן שבאופן כללי אסתמאטיות בסופו של דבר ילדו אותו מספר ממוצע של ילדים כמו נשים ללא אסתמה, בעיקר בגלל שהן נטו להרות בגיל מוקדם יותר.

לכתבה המלאה בקהילת נשימה באתר כמוני

למחקרי בריאות נוספים בכמוני
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה