האם נועדנו לאכול בשר?

האם בני אדם יכולים להיחשב ל"טורפים" או שמא יש הצדקה ברורה לגל הטבעונות ששוטף אותנו? ספר חדש בשם תזונת 80/10/10 שופך אור על הסוגיה. ויש גם הזמנה לסדנה יחודית

05/01/2014
EatWell.co.il - הפורטל לתזונה בריאה קבלו עדכונים מEatWell.co.il - הפורטל לתזונה בריאה
  • RSS

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

הנה חידה מעניינת: מה יקרה אם תכניסו ילד לחדר עם טלה ובננה. במה הילד ישחק? ומה יאכל?

"כיצד ניתן לקבוע מהו המזון הנכון לכל בעל חיים? הבה נניח שנתנו לכם גור של בעל חיים מסוים שלא היה לכם מושג מה הוא או מה הוא אמור לאכול. ייתכן שהייתה זו מתנה מארץ זרה. כיצד תדעו במה להאכיל אותו?

האם נועדנו לאכול בשר?

"התשובה לכך פשוטה למדי. היה עליכם להציע ליצור סוגים שונים של מזונות במצבם הטבעי המלא. הוא יאכל את המזון שנועד עבורו. סביר להניח שיתעלם מכל שאר המזונות, ואף לא יחשיב אותם כראויים למאכל. ביצעתי את הניסוי הזה בהצלחה עם בעלי חיים יתומים שהצלתי", כותב ד"ר דאגלס גרהם, בספרו תזונת 80/10/10 (הוצאת ספרי הבריאות-פוקוס).

"ניתן להשתמש באותה השיטה עם ילדים. הכניסו את הילד לחדר עם טלה ובננה. התרחקו וצפו עם מי הוא ישחק ואת מה הוא יאכל. אנחנו יכולים להיות די בטוחים בתוצאות. נסו שוב עם שומנים מול פירות והציעו בחירה בין אגוזים, זרעים, אבוקדו או זיתים (כולם במצבם הטבעי, החי וללא מלח) מצד אחד מול פירות מתוקים טריים מצד שני. שוב, ביכולתנו לחזות בביטחון שהילד יבחר בפרי המתוק.

אנחנו לא טורפים?

האנטומיה, הפיזיולוגיה, הביוכימיה והמבנה הרגשי שלנו מעידים שאנחנו לא טורפים. הקביעה שטורפים אוכלים בשר ציד אינה מתארת במדויק את בעלי החיים האלה. בעלי חיים הניזונים מבעלי חיים אחרים, אוכלים לרוב בשר נא, היישר מהגווייה, ועושים זאת בהנאה מרובה. טורפים אוכלים את רוב רובה של חיית הטרף, לא רק את הבשר, אלא גם את כל האיברים הפנימיים, וכן מלקקים בשקיקה את הדם ואת שאר נוזלי הגוף. הם מתענגים על הקרביים ועל תכולתם המעוכלת למחצה. הם אפילו מרסקים, מבקעים ואוכלים את העצמות הקטנות ואת מח העצם והסחוס.

כריכת הספר תזונה 80/10/10

רובנו אוהבים את בעלי החיים כשותפינו לכדור הארץ. איננו מריירים למחשבה על קטילת ארנב בידינו החשופות או בשינינו, והמחשבה על אכילת גווייה טרייה תעורר בנו גועל. בהחלט איננו נהנים ללעוס עצמות, סחוס, קרביים, פיסות שומן ובשר נא ואת השיער והטפילים המתלווים לכל אלה. איננו יכולים להעלות בדעתנו לגמוע דם חם, להתיז אותו על פנינו, ידינו וגופנו. התנהגות זו אינה עולה בקנה אחד עם הנטייה הטבעית שלנו, ולמעשה תעורר בנו בחילה.

המראות והריחות של בית המטבחיים ואפילו של האטליז הם מראות וריחות של מוות, וברובנו הם מעוררים שאט נפש. בתי מטבחיים מעוררים ברובנו חלחלה כה רבה שאיש אינו מורשה לבקר בהם. אפילו העובדים מתקשים להשלים עם התנאים בבתי המטבחיים. שיעור תחלופת העובדים בבתי המטבחיים גבוה מכל תעשייה אחרת. אכילת בשר אינה עולה בקנה אחד עם השקפת עולמנו על אדיבות וחמלה. אין כל דרך הומנית להרוג בעל חיים אחר.

אנחנו הורגים את בעלי החיים שלנו באמצעות באי-כוח, מאחר שהגוויות או הנבלות מעוררות בנו גועל. רובם המכריע של המבוגרים מסכימים עם הטענה שאם ייאלצו להרוג את בעלי החיים בעצמם כדי לאכול, הם יחדלו לאכול בשר. אנחנו מסווים את העובדה שמדובר בבשר בעלי חיים באמצעות אכילת נתחים קטנים של שריר ומעט בשר איברים פנימיים. כמו כן אנחנו מבשלים אותו ומסווים את טעמו בתבלינים.

"אנחנו מסווים את המציאות של הבשר באמצעות שינוי שמות המזונות. איננו אוכלים פרה או כבש, אלא פסטרמה, נקניק, סטייק וקציצות. איננו מדברים על אכילת דם ולימפה, אך מריירים למחשבה על סטייק "עסיסי". אנחנו מוסיפים לעיוות המציאות באמצעות מתן תכונות של בעלי חיים למזונות אחרים, כמו אכילת "בשר" הפרי. רמיזות אלה לבעלי החיים מקטינות את הזוועה שבאכילת בשר אמיתי, אך אלה מבינינו שלא עברו הקהיה רגשית, עדיין מודעים לכך.

בבחינת הראיות נראה שקיימים שיקולים רבים מדי בפיזיולוגיה, באנטומיה, בנטייה האסתטית ובמבנה הרגשי מכדי לשקול ברצינות את הטענה שנועדנו לאכול בשר. עד שתסיימו לקרוא את הפרק (שמתבסס במידה רבה על כתבי ט' פריי) אני חושב שתסכימו שבני האדם פשוט לא ניחנו בציוד המתאים להיות טורפים".

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

רוצות לעבור לטבעונות ולא יודעות איך לעשות זאת בצורה בריאה? כבר טבעוניות אבל רוצות לאכול מאכלים בריאים? רוצות לדעת מה טבעונים באמת צריכים לאכול ואיזה תוספים באמת לקחת? בואו לקחת חלק ב"כנס ה-1 לטבעוני הבריא",ליהנות  משתי סדנאות בישול טבעוני בריא ושתי הרצאות מרתקות ומעשירות בשילוב הפנינג דוכנים טבעוני.

האירוע יתקיים  ב-10.1.14, יום שישי, 9:00, בתיאטרון גבעתיים.

לפרטים נוספים באתר Eatwell
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה