מי שסבל מגזענות הפך לגזען

המזרחים הולכים שולל אחרי התעמולה הגזענית של הממשלה נגד הפליטים. איך קרה שאלו שהופלו לרעה כל השנים לא הפכו ללוחמי זכויות אדם? ולא, לא כל מי שפעיל במרק לוינסקי הוא אשכנזי

02/01/2014
רויטל ימיני קבלו עדכונים מרויטל ימיני
  • RSS

מרק לוינסקי. צילום: רויטרס

די. נמאס לשמוע מפעילי שכונות שבמרק לוינסקי כולם אשכנזים. שכולנו גרים בצפון תל-אביב. "לבנים מחלקים לשחורים" ,שרומז שאנחנו מחלקים בגבהות לב וביהירות. במציאות, חלקנו מזרחים, חלקנו גרים בשכונות. אנחנו לבנים ושחורים שמחלקים באהבה לשחורים, וגם ללבנים אם צריך. מי שבילה איתנו משמרת יכול להעיד שאהבת חינם מחולקת שם תדיר. יש בינינו המון תפרנים, מעמד בינוני ומטה. אין עשירים גדולים במרק לוינסקי. הגיוני, לא? מי שקשה לו מזדהה יותר עם קושי של אחר.

על מי אתם מוציאים את כל הזעם הזה? על מי אתם מוציאים את כל הכעס על ההגמוניה האשכנזית, על הגזענות כלפי מזרחים, שהיתה ועדיין קיימת במדינה הזאת? על אנשים שנותנים אוכל לרעבים? מה רציתם? שניתן לאנשים להתפגר מרעב בגינה ונבוא לאסוף את הגופות עם מריצות? איך יכול להיות שדווקא מי שסבל מגזענות ואפליה על רקע צבע עור, על רקע תרבות שונה, דווקא הוא הופך להיות גזען? איך אתם נותנים לממשלה ולשר הפנים להוליך אתכם שולל? לא מספיק הוליכו אותנו שולל? 100 שנים. מ-1912, עם גירוש התימנים מכנרת, עד 2012 עם סירוב קבלת תרומות דם מאתיופים, דרך שקרים והזנחה פושעת של הבריאות, החינוך והרווחה של השכונות.

איך אתם נותנים שיאביסו אתכם בשקרים של מסע ההסתה שלהם, שיתייחסו אליכם כאילו הייתם בורים שאינם יכולים לקרוא בעצמם על המלחמות הרצחניות בסודן, או על צבא העבדות והעינויים באריתריאה, או על מחנות העינויים של הבדואים בסיני? איך אתם מאמינים פתאום לערלי הלב האלה, שקוראים לפליטים "מסתננים" ו"מהגרי עבודה"? הרי עברתם בגינה. האם שאלתם אדם רעב ומיואש - "מה קרה? מאיפה אתה בא? מה אתה צריך"?

אם הייתם מקשיבים הייתם שומעים מהטלפונים שלהם את הצרחות של אחיהם, כשהם מוכים במקלות וברזלים, ואת זעקות האימה של אחיותיהן הנאנסות, מבקשות שישלמו עבורן כופר. איך יכול להיות שדווקא מי שאמור היה להזדהות עם הכאב יותר מכולם אומר - "שימותו כל הקופים האלה. לא אכפת לי מהם". וזה ציטוט.

למה לא חילקתם להם בגדים, שלא יקפאו בחורף? הייתם מונעים גניבת בגדים מחבלי הכביסה שלכם. למה לא תבעתם מהעיריה לתת להם אוהלים בחורף כדי שלא יישנו בגשם, ובאותה הזדמנות לא יישנו לכם בחדר המדרגות? למה לא ביקשתם שיספקו להם שירותים ניידים, כדי שיוכלו לעשות את צרכיהם כמו בני אדם ובאותה נשימה לא יחרבנו לכם בחצר? איך קרה שדווקא אתם באים לתמוך בקלגסים שצדים אותם באלימות, בדרכם הביתה לאישה והילדים שמחכים, וזורקים אותם לכלא במדבר לזמן לא מוגבל? איך אתם מוכנים שישלחו בשמכם אנשים אל מותם?

כשראיתי את התמונות מההפגנות בעד המעשים המבישים האלה ונוכחתי שרוב המפגינים הם מזרחים, התביישתי פעמיים. פעם במדינה שלי, שלא למדה את הלקח הנכון מהשואה ופעם שניה, באחיותי ואחיי המזרחים, שהולכים שולל אחרי התעמולה הגזענית של הממשלה הזאת. איך קרה שאלה שהופלו לרעה כל השנים, לא הפכו ללוחמי זכויות אדם, לשמאלנים יפי נפש, במובן הטוב של המילה? לא מבינה את זה. הכל הפוך במקום הדפוק הזה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה