חזקת הגיל הרך: אבא נגד אמא

בימים אלה מתקיימים דיונים על ביטול או שינוי חוק חזקת הגיל הרך. דוד ארז, גרוש ואב לשתי בנות טוען שביטול החוק הוא צעד חיובי לא רק לגברים, אלא גם לנשים שמעוניינות בשוויון

31/12/2013
דוד ארז קבלו עדכונים מדוד ארז
  • RSS
» ילד זקוק לשני הוריו. צילום: Shutterstock

חזקת הגיל רך הפכה להיות אחד הנושאים הכי שנויים במחלוקת בסדר היום הציבורי. מה לא נכנס לנושא הזה? אמוציות, נקמה, כספים, נוחות, התעלמות, סחטנות, רגשות, וכן, גם ילדים. אני מניח שטור זה בעיקר מוכוון לנשים אז ארשה לעצמי לתת זווית של הנשים.

גדלנו בתקופות בהן הכול היה ברור, האבא קרייריסט והאם מגדלת את הילדים, אצלי בבית גדלנו שבעה ילדים, אבא עבד ואמי השקיעה את כל כולה בגידול ובחינוך שלנו. מאז השתנו דברים רבים, החלו מאבקים לקידום מעמד האישה על ידי השוואת זכויות ואפשרויות (מסכים שלא הכול ורוד עדיין ויש מלאכה מרובה).

חוק חזקת הגיל הרך מקבע נורמה ישנה ונותן משמורת אוטומטית לנשים על הילדים, בהסתמך על הדין והנורמה של אותה תקופה, בה גברים גרושים נטשו את ילדיהם לאחר הגירושין ובנוסף לא תמכו בשום צורה בנשים שנשארו לבד לגדל את הילדים.

בשנים האחרונות, כתוצאה מעומס בלתי רגיל של תיקים בבתי המשפט לענייני משפחה וברבנות, החלו לשים לב שמשהו פשוט לא עובד. ציפי לבני אז והיום שרת המשפטים הקימה את ועדת שניט שהכילה את כל המומחים ובדקה את כל ההשלכות. הועדה הגישה את המסקנות שבראשן מסקנה עיקרית אחת - ילד זקוק לשני הוריו ויש לאפשר לשני ההורים לקחת חלק שווה בגידול, דרך אגב כך זה עובד כמעט בכל מדינות המפותחות.

הזכות לגדל את הילדים

ארגוני הנשים בשם הגנה מוצדקת על פלח מסוים של נשים החלו מאבק עיקש למנוע בכל מחיר דבר אחד פשוט - הזכות שלי כאבא לגדל את שתי בנותיי האהובות באותה המידה והמעורבות. אני לא מקרה קיצון למרות שכיף לקבל מחמאות. אני רואה היטב בגנים כיצד הדור של הגברים היום מודע, רגיש ושם לב לכל פרט קטן כמו אמא טובה. הסיפור האישי פה הוא רק דוגמה ולמעשה מדובר בלפחות אלפים רבים, אם לא יותר, של אבות שהזכות הכי בסיסית עוד לפני פתק בקלפי, הזכות לגדל את הילדים נלקחה מהם.

מדוע אני מקבל את הדאגה של ארגוני הנשים אך דוחה את ההתנגדות שלהן על הסף? אותם גברים שלא בסדר הם גם אלו שבדרך כלל לא יאבקו על הילדים, אז מדוע למנוע מאלו שרוצים? הילדים אינם יכולים לדבר ואף אחד לא נלחם את מלחמתם. חשוב מאוד לציין, כמו ארה"ב, ביטול האוטומטיות אינו לוקח את הילדים באופן אוטומטי מהאמא, אלא משאיר מקום לשיקול דעת של השופט שבהחלט לוקח פרמטרים רבים כגון מי ההורה הדומיננטי.

חוק היסטורי ולא רלוונטי

הניסיון לעצור ביטול חוק שמבוסס על מקרים קיצוניים וצריך להיות מיועד לנורמטיביים הוא זה שגורם להמון מלחמות מיותרות. אינני לוקח אף חלק בשום ארגון של אבות, הכול בשם הכיכר המרכזית, הגוף שבא לחבר בין אזרחים לחברי כנסת וליהנות מחכמת ההמונים. אנחנו מאמינים כי המלחמה בביטול החוק פוגעת בנשים בעיקר. האוטומטיות של הנשים עם הילדים פוגעת בערך השיווין וגם מאפשרת לגברים מסויימים לסחוט את האישה תמורת הסדרים עם הילדים, או אי מתן עזרה עם הילדים אם היא לא תוותר על רכוש או מזונות. הנשים הללו שנפגעות אינן מדברות וזועקות וארגוני הנשים בחרו פלח אחר להבליט.

חוק חזקת הגיל הרך הוא היסטוריה. צריך לשבת ולתת מענה לבעיות. אני רוצה שגבר שלא יכול להיות עם הילד שלו ישלם על כך, ושאם זה הזמן שלו אל מול העבודה הוא יצטרך לותר על העבודה ולהסתדר. אני מקדם בימים אלו דיון על הכרה במזונות כהכנסה על ידי הביטוח לאומי למרות שהמזונות הם לילד ולא לאמא ואני אלחם כדי למחוק את ההכרה הזאת לחלוטין, זה לטובת נשים.

הורים שיסכימו מראש על הדרך לאחריות ההורית יעשו דבר גדול בהוצאת הילדים מהסכסוך, אלו שלא תמיד יוכלו לגשת לבית משפט אחרי מערכה מגעילה שכנראה תהיה בין אם החוק קיים או לא. לשופט יהיה שיקול דעת לחשוב רק על דבר אחד - טובת הילד ושיזכה לשני הורים.

_______________________

דוד ארז הוא מייסד הכיכר המרכזית ואב גרוש לשתי בנות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך