להציל את מיסטר בנקס

סלונה מחלקת 50 הזמנות זוגיות לסרט "להציל את מיסטר בנקס" עם אמה תומפסון וטום הנקס. הסיפור הלא נודע על מאמצי השכנוע של וולט דיסני לקבל את זכויות היצירה המופלאה ״מרי פופינס״

26/12/2013
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS

עננים, עפיפונים, מיקי מאוס (סופרקליפרג'ליסטיקאקספיאלידושס!), אומנת מעופפות ופינגווינים מרקדים הם חלק מסחרחרת הרגשות הקולנועית הזו על גאולה והצורך לשחרר ב"להציל את מיסטר בנקס".

קחו את מרי פופינס, היצירה המופלאה של דיסני והציצו לגלות את הסיפור המסתתר מאחוריה. הסיפור הלא ידוע אודות מאמצי השכנוע של וולט דיסני בכבודו ובעצמו, אל הסופרת פי. אל. טראברס להעניק לו את הזכויות להעלות למסך הגדול את עלילות ״מרי פופינס״.

מתוך הסרט - להציל את מיסטר בנקס

כאשר בנותיו של וולט דיסני (טום הנקס מגלם את דיסני בדמיון מדהים) התחננו בפניו שיעשה סרט המבוסס על הספר האהוב עליהן ״מרי פופינס״, הוא לא העלה על דעתו כי ייקח לו 20 שנה של שכנועים והפצרות למלא את משאלתן ולהביא את האומנת המעופפת למסך הכסף.

בפני דיסני ניצבה אישה קשוחה ורצינית (אמה תומפסון שמועמדת לפרס גלובוס הזהב על תפקידה בסרט), הסופרת פי. אל. טראברס אשר לא הייתה מוכנה להיכנע למכונה המשומנת שהוליווד, עיר הסרטים, ייצגה עבורה. אבל כאשר מכירות הספר התמעטו, ומצבה הכספי הידרדר, היא הסכימה לנסוע להוליווד ולדון עם וולט דיסני על האפשרות ליצור גרסה קולנועית ל״מרי פופינס״.

בשנת 1961 (השחזור התקופתי בסרט מקסים ביותר ומזכיר קצת את אותה תקופה במד-מן), השעה וולט דיסני במשך שבועיים את כל פעילויותיו והקדיש ממרצו, זמנו ודמיונו כדי לשכנע את האורחת הבריטית הקפדנית לחתום על הסכם המאפשר לו לצלם את הגרסה הקולנועית לספר. שום דבר לא עזר. הסופרת חששה לראות את האומנת שיצרה כדמות מתקתקה ובנאלית המפזזת באנימציה. גם כאשר דיסני בכבודו ובעצמו סגר את שערי העולם המופלא של דיסני והדריך בעצמו את טראברס ברחובות של עולמו הקסום, בסיור שבסיומו התעקש שתעלה על קרוסלה מנגנת כדי שתיכנס לעולמו של דיסני, זה לא עזר.

מתוך הסרט - להציל את מיסטר בנקס

אובד עצות מנסה וולט דיסני להבין מה מונע ממנה להתנגד כל כך בתקיפות, ולצרוך כך הוא חוזר לנבור בילדותו שלו, במיזורי, ילדות שגם היא מתבררת כרחוקה מאוד מהעולם הקסום והמפזז שיצר בדמיונו הגאוני.

הוא עושה זאת כדי להבין את מקור ההשראה של הסופרת, וביחד, צעד אחר צעד, הם בונים את האמון ביניהם, מהלך שהביא לבסוף להפקת אחד הסרטים המפורסמים ביותר בתולדות הקולנוע. אחד משיאי הסרט הוא הנאום בו משכנע דיסני את הסופרת לתת לו את זכויות ההסרטה של מרי פופינס.

מתוך הסרט - להציל את מיסטר בנקס

הסרט משלב שתי עלילות. העלילה אחת מתרחשת בשבועיים שהיא מבלה בעיר הסרטים, בין משרדו של וולט דיסני הנערץ לאולפנים, שם נרקם התסריט ונכתבת המוזיקה הקסומה של האחים שרמן לסרט שהפעים דורות של ילדים. במקביל, עלילה נוספת שמתרחשת שנים קודם לכן, זו שבזיכרונותיה של טראברס, שחוזרת אחורה לערבות אוסטרליה ולילדותה. שמה המקורי היה הלן לינדון אבל היא בחרה בשם ששומר על אנונימיות מגדרית, כלל  לא מקרי, ומאפיין את התקופה שבה נשים כותבות נמנעו מלחשוף את מינן בתקופה שלפני המהפכה הפמיניסטית.

הסרט עצמו  נולד במוחו של יוצר קולנוע אוסטרלי אחר, בשם איאן קולי שהזמין ב-2002 סרט טלוויזיה דוקומנטרי בשם "הצללים של מרי פופינס". סרט שהציג את דיוקן חייה של הסופרת שנולדה בקווינסלנד אוסטרליה. טראברס, שם המשפחה שבחרה לעצמה היה, כך מסתבר, שמו של אביה הפנטזיונר, החולמני והרומנטי (קולין פארל), אליו הייתה קשורה כל חייה. הוא השפיע עליה יותר מכל אדם אחר, ואמה קשת היום התרסקה על מצע המציאות האכזרית כנפש הבוגרת היחידה במשפחה, וגידלה שלוש בנות בעוני בערבות הלוהטות של אוסטרליה.

מתוך הסרט - להציל את מיסטר בנקס

הילדות שנגלתה ליוצר הקולנועי הייתה דרמטית, בעיקר בגלל הקונפליקט במערכת היחסים עם הוריה וההערצה של הילדה לאביה שניסה לחלום כנגד כל הסיכויים. וכך, הסיפור שנגלה היה אפל הרבה יותר מהאומנת העליזה והמעופפת, שהיא הגתה במוחה הקודח, מה שהוביל ליצירת הסרט הזה. במהלך העבודה על הסרט נגלו בפני יוצריו מסמכים שתיעדו את התהליך של יצירת "מרי פופינס", החל משלב הטיפול הראשוני וטיוטת התסריט ועד למאמצים לשכנע את הסופרת למסור את  הזכויות הקולנועיות על יצירתה.

הקסם החבוי בסרט הזה הוא השילוב המוכר כל כך והמפעים של נוסטלגיה, דמעות, עצב ושמחה, כמו על פי הנוסחא המוכרת של עולמו המופלא של וולט דיסני. המון נשמה ורגש יש בסרט. האם המציאות הייתה אכן כה מופלאה ומרגשת? אין לדעת, אבל העיבוד הקולנועי לסיפור הזה מרגש וסנטימנלי.

*****

הסרט יעלה לאקרנים בישראל ב-2 בינואר.

במאי: ג׳ון לי הנקוק

השחקנים: אמה תומפסון (פי. אל. טראברס), טום הנקס (וולט דיסני), פול ג׳יאמטי (ראלף), ג׳ייסון שווארצמן (ריצ׳רד שרמן) וטראברס (קולין פארל).

סלונה מחלקת 50 הזמנות זוגיות לסרט "להציל את מיסטר בנקס", לראשונות שימלאו את הטופס. מהרי ומלאי את פרטייך:

[contact-form 194 "Newsletter_mister_benks_copy_copy_copy_copy"]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה