הם לא ידעו והוא לא ידע

יש קשר מובהק בין פרשת האונס לפרשת אייל גולן. בשני המקרים המעורבים לא ידעו, לא שאלו ולא חונכו לקחת אחריות על המעשים שלהם

26/12/2013
שלומית הברון קבלו עדכונים משלומית הברון
  • RSS
» לא לוקחים אחריות. צילום: Shutterstock

בעת חשיפת פרשת אונס הילדה על ידי עשרים ילדים ונערים השבוע, "שכחו" העיתונים ושכח גם הציבור את הקשר המובהק בין הפרשה האיומה הזו, לבין פרשה לא פחות איומה – פרשת אייל גולן ואבא של אייל גולן. בשתי הפרשות אנו רואים ילדים, נערים וגברים שרואים בילדות, נערות ונשים רכוש שנועד לשימושם. כלי. חפץ. גוף להשתמש בו וזהו, גוף בלי גיל שהרי אף אנס בשתי הפרשות לא טרח לדבר עם הנאנסת, אפילו את הגיל שלה הם לא ידעו - הם כולם ראו בה גוף בלבד. גוף שאינו מחובר לנפש. בשתי הפרשות אנו רואים בנים שלא חונכו לראות בבנות המין השני - בנות אדם ולא חונכו לקחת אחריות על המעשים שלהם.

כיון שאינם לוקחים אחריות, כואבות האוזניים לשמוע את שלל התירוצים שנושאי האחריות מטעמם, עורכי הדין שלהם, מספקים להתנהגות הפראית שלהם. הם "בני טובים". הוא "יכול להשיג כל אחת". הם "לא ידעו שהיא ילדה" והוא "לא ידע שהיא נערה". מעניין מאיפה לקחו ההורים ועורכי הדין של "בני הטובים" שאנסו אונס קבוצתי, שוב ושוב ילדה בגיל בת מצווה תוך איומים עליה, את הרעיון להגיד שהם לא ידעו מה הגיל שלה. מעניין מדוע חשבו ההורים ועורכי הדין של "בני הטובים" שלהכפיש את שמה של הילדה או להגיד שהאונס הקבוצתי היה בהסכמתה, זהו קו הגנה שיעזור לבנים האנסים שלהם.

ההשוואה צריכה להיות ברורה ופוקחת עיניים לכולנו. אנחנו כחברה מאפשרים לבנים שלנו לגדול כפראים נטולי אחריות למעשיהם, אלימים, סוחטים ופוגעים פיזית בבנות. אנחנו מחנכים את הבנים שלנו להיות "גברים" ובדרך שוכחים לגמרי לחנך אותם להיות בני אדם. ויתרנו על חינוכם של הבנים שלנו ואחרי שהם פוגעים אנחנו לא מוקיעים אותם. להפך, אנחנו מוקיעים אותן. את הילדות, הנערות והנשים.

הרפש דבק בכולם. בעיתונאים שמאפשרים לאנסים להגיד את דברם בדמעות תנין וממשיכים לסנגר עליהם ולתת להם פתחון פה, בשוטרים שעורכים לינץ' במי שכבר העזה להתלונן על אלימות מינית, בפרקליטות שסוגרת תיק אחר תיק על אלימות מינית בלי לעשות כל מאמץ לשנות את המציאות ולצערנו אפילו בבתי המשפט שנותנים לאנסים עונשים מגוחכים, מעליבים. כאלה שמרחיקים נשים מלהגיע אליהם, כי... למה לעבור את סיוט ההכפשות שעוברות מתלוננות בשביל חצי שנת עבודות שירות?

השינוי צריך להתחיל בבית, להמשיך במערכת החינוך ולהגיע עד לבית המשפט. ועד שלא יהיה שינוי מקצה לקצה אנחנו נמשיך לראות עוד פרשה ועוד פרשה. עוד "בני טובים" ועוד מפורסמים שיעשו שוב ושוב את אותו הדבר. אתם רוצים שינוי? תוקיעו אותם. בערו את הרע מקרבכם.

* * *

שלומית הברון היא יו"ר "אחת מתוך אחת" – פרויקט הפייסבוק שקורא לנערות ונשים לחשוף את מקרי האלימות המינית שהן חוו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה