שיעור מספר 5: הפנימי שתאלצי לשלב בין קריירה למשפחה

האם אפשר לשלב בית ועבודה? רוני רוס, ממייסדות ההיי-טק בארץ: "הצורך לשלב הוא לא סוג של בחירה אלא כורח קיומי"

31/12/2013
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» רוני רוס: "לנשים אין אופציה להישאר בבית"

האם נשים יכולות לקבל הכול? האם הן מסוגלות לתפקד גם כאימהות למופת ובמקביל להשקיע מאמץ בעבודה ולזכות בתפקידים בכירים ומתגמלים בתחום המקצועי? נראה שאין תשובות פשוטות לשאלות האלה, ובכל מקרה, הוויכוח בין מי שמאמינות במודל הזה ומי שמורדות בו לא יורד מסדר היום הפמיניסטי בארץ ובחו"ל. המתונים מנסים למצוא את 'דרך המלך' ומציעים שלנשים תהיה בחירה חופשית - אמהות או קריירה ושאף אחד לא יהיה שיפוטי כלפי בחירה זו או אחרת. האם זהו הפתרון?

מי שמביעה עמדה מאוד ברורה בנושא היא רוני רוס, מייסדת ונשיאת חברת ההיי-טק המצליחה "פנורמה", ממייסדות ההיי-טק בארץ והאישה הראשונה בישראל שעשתה אקזיט בהיקף של 20 מליון דולר לאחר שמכרה טכנולוגיה לענקית התוכנה מייקרוסופט. "לפני מאה שנה אף אחד לא בא לגבר ואמר לו יש לך שתי אופציות - או לפרנס או להישאר בבית. אז איך היום אישה יכולה לחשוב שיש לה את האופציה הזאת?" היא שואלת.

"בחמישים השנים האחרונות אנחנו, הנשים, נלחמנו קשה מאוד כדי לשנות את המודל של הגבר המפרנס והאישה התלותית שאין לה ברירה. כתוצאה מזה שינינו את המודל הסוציו אקונומי שלנו והיום הנשים תמצאנה את עצמן, בהסתברות גבוהה מ-50%, בתור המפרנסות העיקריות של המשפחה שלהן בתקופות קריטיות בחיים שלהן. בין אם בגלל שלא התחתנו, התגרשו או שהבעלים שלהן איבדו את היכולת להתפרנס בגלל השינויים בשוק העבודה. עכשיו לבוא ולהגיד - 'אוי, בעצם אני רוצה לבחור אם לעבוד או לא', זה ממש לא לעניין, ויותר מזה - לא ריאלי בהתחשב בשינויים הכלכליים מסביבנו. כמובן שאני מתייחסת למגמות כלליות ולא למקרים פרטיים.

חלק מהאמהות מאוד רוצות לצאת לעבוד אבל דרישות השוק - שעות עבודה ארוכות בשעות ולא שגרתיות - לא מאפשרות את זה.

"אני מנהלת חברת היי-טק ואני מודה שבתחום שלנו חשוב להיות מסוגל לעבוד לפעמים גם בין השעות חמש לתשע בערב. הסיבה היא הסנכרון עם השוק בארה"ב וגם בגלל שמסיבות שקשה להצביע עליהן, הרבה רעיונות טובים צצים דווקא בשעות האלה. יש לציין שהטכנולוגיה מאפשרת היום לנשים לעבוד גם מהבית והן יכולות להשכיב את הילדים לישון ולקיים שיחות עבודה מהבית בשעות מאוחרות יותר".

את מדברת על האחריות של הנשים אבל מה על האחריות של המעסיקים?

"המעסיקים?! צריך להבין שהכלכלה השתנתה. גם המנכ"ל עומד היום בלחצים גדולים ותחרות עצומה ואני אומרת לך את זה מניסיוני האישי. יש דרישות חדשות בתחום העבודה והן ילכו ויעשו קשות יותר כי כרגע ישנם תהליכים שרק הולכים ומייתרים אנשים בשוק העבודה. זאת סיטואציה קשה שכל העובדים - נשים וגברים - יצטרכו להתמודד איתה. אם מראש נשים יתלבטו ויגידו שהן לא בטוחות שהן רוצות להיות במשחק, הן עלולות למצוא את עצמן מחוץ למשחק בלי שום יכולת בחירה".

את מתארת תמונה עולם מאוד קודרת, לא?

"אני מתארת את המציאות כפי שאני רואה אותה. אני לא רוצה שבעולם כזה הנשים ימצאו את עצמן בתחתית הסולם. אני לא רוצה שהאחוזונים הנמוכים של האוכלוסייה יהיו מאוכלסים על-ידי משפחות מטריארכליות ואני מצפה שמשפחות מטריארכליות כאלו יהיו מפוזרות על פני כל המדרגים, כולל הגבוהים ביותר".

לפני כמה שבועות התפרסם בסלונה פוסט שסקר הרצאה של הת'ר רייסמן, מייסדת Indigo Books & Music, קמעונאית הספרים והמוזיקה הגדולה ביותר בקנדה. הגישה שלה לבעיה הטעונה ממוקמת בקצה השני של הסקאלה. לשיטתה, אמהות קודמת לכל ורצוי ומותר לכל אישה 'לקחת חופש' לכמה שנים כדי לגדל את הילדים בנחת ואז לחזור למגרש המקצועי. רוס לא מוצאת שהפתרון של רייסמן אפשרי. "אחרי גידול הילדים, בגיל קצת יותר מבוגר יהיה לאישה הממוצעת קשה להשתלב בחזרה בשוק העבודה", היא קובעת באופן נחרץ. "בואו לא ניתמם, גיל הוא מגבלה בשוק העבודה. תפיסת ה'יש לנו זמן' מאוד מטעה ואישה שתבחר בה עלולה למצוא את עצה גם בפיגור וגם בסיכון. היום תוחלת החיים ארוכה וצריך לחסוך יותר לתקופת פרישה ארוכה יותר. אם בשנים שגדלת את הילדים לא חסכת, את עלולה לגלות בגיל הפרישה שאת עומדת לפני שוקת שבורה".

והפתרון שלך?

"עשיתי קריירה וגידלתי ילדים בו זמנית. השקעתי הרבה ממה שהרווחתי במימון מטפלות ובייביסיטריות. היתרונות - בניתי קריירה, מימשתי את עצמי וחסכתי לטווח ארוך. נכון שהייתי עסוקה אבל שימשתי לילדים כמודל וחוץ מזה, מה לעשות שהחיים לא מושלמים ואנחנו דור רווי רגשי אשמה? בדיעבד, גיליתי שילדים שכן גדלו עם אימא בבית לא היו יותר מאושרים בהכרח ובנוסף, ההורים גילו שהם לא מתוגמלים ביחס טוב יותר מצד הילדים האלה בגיל מאוחר יותר".

ואיך את הרגשת בסיטואציה הזאת?

"נכון שהיו לי תקופות קשות. היו פעמים שלא הגעתי לאסיפת הורים ובעלי חיפה עלי אבל הגעתי להישגים באופן אישי - כאלה שאפשרו לילדים שלי לקבל הזדמנויות חדשות".

ואם נרצה לסכם בשורה אחת את השיעור שלך?

"נשים צריכות להבין היום שהצורך לשלב בין קריירה למשפחה הוא לא סוג של בחירה אלא כורח קיומי וכלכלי, שכולל לקיחת אחריות מלאה מצדן על העתיד הכלכלי של המשפחה שלהן".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה