זונות דורשות: פנסיה כמו כדורגלנים

קמפיין חדש בהולנד מנסה לגרום לשיפור תנאי הפנסיה של הזונות. האם באמת רוצים לדאוג לזכויותיהן או בעצם מדובר במהלך מיותר וציני?

22/12/2013
נגה כהן קבלו עדכונים מנגה
  • RSS

קמפיין הולנדי שנועד לשפר את תנאי הפנסיה של זונות, שם הזנות מוסדה בשנת 2000, מעלה דווקא מספר תהיות: מדוע חברה פרטית ולא איגוד הזונות מנהל את הקמפיין? מה ההשלכות החברתיות של האמירה שלזונות קריירה קצרה כיוון שגברים מעדיפים נשים צעירות? האם הייתה חשיבה מספקת על צרכי הזונות כשמיסדו את הזנות בהולנד?

זכויות הזונות בהולנד. צילום: רויטרס

לפני ימים אחדים, זונות הולנד יצאו בקמפיין, בו הן דורשות את אותן הטבות הפנסיה שכדורגלנים הולנדים מקבלים. לטענת חברה בשם פרייה, שמובילה את הקמפיין ומעוניינת להפעיל מספר בתי זונות בעיר אוטרכט בהולנד, זונות, כמו כדורגלים, עושות עבודה פיזית קשה ולכן מגיעות להן את אותן ההטבות. החברה ממשיכה וטוענת שגברים מעדיפים נשים צעירות, ולכן בגיל מסויים אין להן יותר פרנסה והן לא מספיקות לחסוך לפנסיה. תנאי הפנסיה של כדורגלנים בהולנד מאפשרים להם לחסוך עד 5,000 יורו בחודש לפנסיה בלי לשלם מס. רשויות הולנד טרם הגיבו לעניין.

פחות מחודש אחרי שהפרלמנט הצרפתי הצביע בעד הטלות קנסות על לקוחות של זנות, ובאותם הימים שבית המשפט העליון בקנדה ביטל חוקים נגד זנות בקנדה, השיח על זנות ממשיך להעסיק את העולם המערבי. הזנות הפכה לחוקית בהולנד בשנת 2000, כל עוד אינה נעשית בכפייה. אולם, דווקא הקמפיין הזה, שהוא לכאורה תומך במיסוד הזנות, שכן הוא כביכול מוכיח שהלגליזציה מאפשרת הגנה על זכויות של זונות, מעלה שלוש תהיות.

ראשית, תהייה לגבי מי שמובילים את הקמפיין. אחת הטענות של התומכים במיסוד הזנות היא שזונות הופכות לעובדות חוקיות, שהחוק מגן עליהן ושיש להן איגוד מקצועי. אם כך, עולה השאלה מדוע החברה שמובילה את הקמפיין היא חברה פרטית, ולא האיגוד שלהן? הקמפיין מעלה ריח רע של ניסיון למקסם הזדמנות פרסום עבור חברת פרייה, שכזכור מעוניינת לפתוח מספר בתי זונות חדשים. מצד האיגוד, אפשר לתהות אילו מאבקים להטבות עבודה לזונות הוא ניהל מאז הקמתו. בהולנד קיימת ביקורת על כך האיגוד אינו אפקטיבי ואינו דואג לזונות.

שנית, תהייה לגבי הסיבה שבגינה זונות צריכות את ההטבה הזאת. אחת הטענות של המתנגדים למיסוד זנות, ובהם כותבת טור זה, הוא שמיסוד זנות מקבע נורמה של הסתכלות על האישה כחפץ, נותן לגיטימציה לקנייה של נשים ויוצר תפיסה של נשים כספקיות שירותי מראה ומין. ובאמת, הסיבה האמיתית לצורך של זונות לקבל הטבות פנסיה כמו כדורגלנים אינה רק העבודה הפיזית, אלא העובדה ששנות העבודה שלהן מוגבלות, כיוון שגברים נשים מעדיפים צעירות, כמאמר הקמפיין.

ההבדל בין כדורגלנים לזונות הוא שאצל הראשונים כושרם הפיזי נפגע, בעוד זונות עדיין יכולות לקיים יחסי מין גם בגילאים מבוגרים, אך הצרכנים הם אלה שאינם מעוניינים בכך. מציאות זו פירושה שאישה יכולה למכור את המין שלה בגיל צעיר בלבד. כלומר, רק אישה צעירה היא מושכת ומינית. מבחינה חברתית, האמירה הנורמטיבית המשתמעת היא שרק לאישה צעירה יש שווי בשוק, ושלגיטימי לא לצרוך אותן בגילאים מבוגרים יותר. הקלות שבה מדברים בהולנד על חוסר הרצון לרכוש נשים בגיל אחר, תואם בדיוק את הטענה שזנות ממסדת הסתכלות על נשים כחפץ וכספקיות שירות.

שלישית, תהייה לגבי האופן בו הזנות מוסדה בהולנד. אחת הטענות של המתנגדים לזנות, היא שזנות ממוסדת דואגת לצרכי הלקוחות והסרסורים ולא הזונות. לדוגמה, הבדיקות הרפואיות שזונות עוברות שומרת על בריאות הלקוחות ולא על בריאותן שלהן (שכן אין בדיקות רפואיות ללקוחות). העובדה שיש צורך בקמפיין כזה, מעלה שאלה לגבי האופן שבו נעשה מיסוד הזנות בהולנד, והאם הייתה חשיבה מספקת על צרכי ההעסקה של הזונות. אם החשיבה לא הייתה על צרכי הזונות, אזי כנראה החשיבה הייתה על צרכי הלקוחות.

שלוש תהיות אלה מתכתבות עם תהיות נוספות שעלו לגבי הצלחת מיסוד הזנות בהולנד. יש הטוענים שהניסוי נכשל, שכן דה פקטו אין דאגה לתנאי ההעסקה של הזונות או להגנה עליהן מפני הסרסורים שלהן. כמו-כן, שוק הזנות גדל, האיגוד המקצועי שלהן לא מתפקד, הסחר בנשים ממדינות אחרות גדל וסרסורים הפכו לאנשי עסקים בעלי מעמד. זונות בהולנד אינן גאות במקצוע שלהן ונשים בהולנד שבחרו בזנות מוצגות כמו שוק בשר, כמו ברחוב החלונות האדומים.

בישראל,  החוק אוסר שידול לזנות, סרסור וזנות ילדים. ב- 2012 עבר בקריאה טרומית חוק הפללת הלקוח שיזמו אורית זוארץ מ"קדימה" וזהבה גלאון, ראשת מרצ. על-פי החוק, לקוחות שירותי זנות יוכלו לבחור בין מאסר של שנה וחצי לבין השתתפות בסדנה טיפולית. לאחרונה הצהירה גלאון שתמשיך לקדם את החוק. במדינה כמו אצלנו, שבה זכויות עובדים הן נושא כה רגיש, יש לקוות שדווקא הניסיון של הולנד לדאוג לתנאי ההעסקה של זונות, ישכנע אותנו שמיסוד זנות לא דואג לזונות, ושזנות תהפוך ללא חוקית.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה