דילמה עיצובית: איך פותרים בעיות בעיצוב פינת האוכל?

האם כדאי לבחור בשולחן גדול או קטן, עגול או מלבני ואיך הכי טוב לבדל אותו משאר החלל הציבורי? הדילמות הכי קשות בעיצוב פינת האוכל והפתרונות שלנו

16/12/2013
אתר בניין ודיור קבלו עדכונים מבניין ודיור
  • RSS

מאת: בר אילוטוביץ', אתר בניין ודיור

פינת האוכל היא אחד החללים הבעייתיים בבית. מצד אחד היא לא נמצאת בשימוש קבוע, אבל מצד שני לא ניתן לוותר עליה מפני שהיא שימושית באירועים מיוחדים עם אורחים רבים. לכן החלטנו להציג לפניכם מספר פתרונות לדילמות מוכרות הקשורות לפינת האוכל.

הגדרת פינת האוכל בחלל הציבורי

בסוג הבנייה הנפוץ כיום, בית האוכל מהווה חלק בלתי נפרד מהחלק הציבורי של הבית שלרוב מעוצב בסגנון פתוח המאפשר נראות מכל נקודה. החיסרון של סגנון זה הוא ההרגשה כי אין הגדרה לכל פונקציה ולכן צריך ליצור אותה בעזרת כמה שיטות עיצוביות פשוטות:

1. הנמכת תקרה - שימוש בהנמכת תקרה באזור פינת האוכל יעזור להפריד את האזור משאר החלל הציבורי, בהנמכת התקרה צריכה להיות משולב גם גוף תאורה מתאים.

2. ריצוף – ניתן לשנות את סוג הריצוף באזור פינת האוכל כדי ליצור הפרדה ויזואלית משאר החלל, ניתן לבחור בשטיח אריחים מצוירים או אפילו רק במסגרת דקורטיבית התוחמת את האזור.

3. צבע או טפט - על ידי הדגשת הקירות מסביב לפינת האוכל ניתן להגדיר את האזור ולהפריד אותו. חשוב לבחור בצבעים המתאימים לעיצוב הכללי של שאר הבית.

אריחים בצבע שונה כדי לתחום את פינת האוכל (צילום: שרון קנה, אדריכלות: סיון יתום, עיצוב פנים: עדי קליין)

.

התאמת גודל שולחן האוכל לגודל החלל

ישנם מספר גורמים המשפיעים על גודל וצורת השולחן כך שיתאים לחלל:

1. גודל הקירות או גודל החלל התוחם את אזור פינת האוכל.

2. כמות המקומות הישיבה הדרושים מסביב לשולחן באופן קבוע.

3. תדירות האירוח והצורך להגדיל את פינת האוכל.

לאחר בדיקה של כל הגורמים המצוינים, ניתן להחליט על גודל השולחן ולמקם אותו במקום המיועד. חשוב לקחת בחשבון כי לא מומלץ להצמיד את השולחן לאחד הקירות מפני שהדבר יגרום לחוסר נוחות בכל שימוש, לכן מומלץ להשאיר מרווח של כ-60 ס"מ מהקיר כדי לאפשר גישה נוחה. במידה ואתם מארחים לעיתים קרובות וצריכים שולחן נפתח אפשר לקחת בחשבון את האפשרות כי בזמן אירוח ניתן להזיז את השולחן למקום מרווח יותר ולפתוח אותו לגודל המתאים, או להוסיף לו משטח נוסף שעומד על חמורים ומאוחסן במקום נפרד.

לפעמים יש מקום לשולחן גדול שלא צריך לפתוח ולסגור כל הזמן  (צילום: איתי סיקולסקי | עיצוב פנים: יעל גל)

.

בחירה של סגנון שולחן וכיסאות

1. צבע - הצבע צריך להיות חלק מהמכלול העיצובי של החלל הציבורי, במידה ואתם בוחרים בגוון עץ הוא צריך להתאים לשאר גווני העץ הקיימים בחלל, במידה ובוחרים בשולחן בגוון חלק ניתן לבחור באחר מהגוונים שנבחרו לעיצוב או בגוון מנוגד שיצור קונטרסט מחמיא.

2. צורה – לקביעת הצורה חשוב להתחשב בצורניות החלל והקירות התוחמים את פינת האוכל. במידה והחלל הקיים הוא מאורך ניתן לבחור בשולחן מלבני, במידה והחלל מרובע ניתן לבחור בשולחן מרובע או בשולחן עגול, בהתאם להעדפה האישית שלכם.

3. סגנון – החומרים והצורניות של הרגליים והמשטח העליון יגדירו את אופי השולחן ואת ההתאמה שלו לשאר העיצוב. ניתן לבחור בשילוב של חומרים המתחברים לעיצוב הכללי ובגימורים שיתחברו לרעיון הכללי.

חשוב להתאים לכל שולחן כיסאות תואמים: כיסאות עץ, כיסאות מרופדים בבד או בעור או כסאות המשלבים רגלי מתכת. חשוב לקחת בחשבון את הנראות של השולחן בין הכיסאות ואת ההתאמה של הבדים והריפודים לשאר העיצוב. בנוסף, ניתן לשקול אפשרות של שימוש בספסלי ישיבה במקום כיסאות.

עיגול, מלבן, אליפסה או ריבוע - איזה שולחן מתאים לכם? (עיצוב פנים: ליאת בני פלד, צילום: שי אפשטיין)

.

התאמת תאורה

ברוב המקרים פינת האוכל לא ממוקמת לצד חלון ולכן חשוב לדאוג לתאורה מלאכותית טובה לאורך כל שעות היום. חשוב להתאים גוף תאורה דקורטיבי יורד מעל פינת האוכל, המוסיף אלמנט דקורטיבי שמדגיש את האזור ועוזר להוסיף תאורה על שולחן האוכל לנוחות היושבים מסביבו. בנוסף, ניתן להוסיף תאורת קיר או תאורה עומדת לצד השולחן כדי להאיר יותר טוב את הסועדים והאוכל.

אל תשכחו למקם גוף תאורה מעל השולחן  (צילום: אלעד גונן וזאב ביץ - "שגב צילום", אדריכלות: מעגן מיכאל, עיצוב פנים: לילך שחף)

.

שילוב מקומות אחסון

לכל חלל ברחבי הבית יש את צורכי האחסון שלו, בפינת האוכל יש צורך לאחסן מפות, כלי הגשה וכלים לעריכת שולחן כמו גם אלמנטים דקורטיביים שונים. ניתן לשלב באזור פינת האוכל שידה נמוכה בגובה השולחן בגודל אחד הקירות הקיימים, אפשרות נוספת היא לבחור בארון קיר בנוי עם דלתות בקו אפס בעל מראה נסתר.

תכנון פינת האוכל הוא חלק חשוב מאוד מתכנון החלל הציבורי של הבית, התאמה של פתרונות מתאימים לצרכים השונים שלכם יעזרו לכם ליהנות מהחלל בצורה הטובה ביותר.

.

עוד דילמות עיצוביות:

בעיות בעיצוב הסלון | בעיות בעיצוב המטבח
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה