נמר מעופף: אישה מוצאת את קולה

אסון במשפחה, תקשורת שלא מרפה, חברה שנעלמת ושכנים שלא מפסיקים לדבר. יעל טבת קלגסבלד על ספרה החדש, בו הגיבורה לומדת לעמוד מול כולם

11/12/2013
יעל טבת קלגסבלד קבלו עדכונים מיעל טבת קלגסבלד
  • RSS
» הסופרת יעל טבת קלגסבלד

איך מתלבשת אישה שעולמה חרב עליה כשהיא הולכת לפגישה גורלית? הבגדים שלה מגוהצים או מקומטים? היא בעקבים או בנעליים שטוחות? ואם יש לה שורש כי היא לא צבעה בגלל צוק העיתים מה היא עושה עם השיער? מפזרת אותו כי ככה זה פחות בולט או אוספת כי זה הולם יותר את מעמדה הטראגי?

מיקי, גיבורת ספרי החדש "נמר מעופף", מאמינה באיך שדברים נראים. היא בטוחה שאם הכול אצלה יהיה מתוקתק, מבטו של אלוהים יחלוף עליה כשהוא עורך את מסדר המפקד. פעם אחת הוא כבר קלט אותה וזה הספיק לה. אביה נהרג בצבא בדיוק כשנשיא המדינה לחץ את ידה ובישר לה שזכתה בתחרות ארצית בה ייצגה את בית ספרה. היא הייתה אז בת שש והבינה שטוב מאוד מגיע תמיד עם רע מאוד.

מאז היא דרוכה וערוכה לקדם את פניה של כל צרה עם גלוס על השפתיים, לק על הידיים, פן וביגוד הולם. זה השריון שלה והיא משוכנעת שאיתו היא בשליטה מלאה על חייה. היא שוכחת שאסונות לא תמיד מגיעים מבחוץ לפעמים הם יושבים בסבלנות על הספה בסלון ומחכים לשעת כושר.

מיקי שהבעל שלה היה קצין גבוה בצבא ועתה הוא איש עסקים, שבנה הבכור בקורס קצינים והצעיר רוצה להתנדב לסיירת גולני, מגדירה את עצמה כאישה הכי רגילה בעולם. אולם כשיד ענקים  מטלטלת את עולמה והיא מוצאת את עצמה ואת משפחתה במחוזות התובעים ממנה להישיר מבט אל המחלוקות והשקרים בחייה היא נאלצת לקחת את עצמה ואת זהותה בידיים.

וזה לא פשוט. השכנים במושב הקטן בו היא גרה מדברים, התקשורת אינה מרפה, החברה הטובה נעלמת ובעלה שעליו היא בונה שייחלץ אותם מהזוועה אליה נקלעו, אינו רואה עמה עין בעין את אופיו של מבצע החילוץ. מי שכל חייה נמנעה מעימותים וחששה להכעיס, מנהלת עתה את הקרב על הבית תחת אש חיה. עליה להפוך מחתולת בית עם מניקור מושלם לנמרה המצמיחה כנפיים ושולפת ציפורניים על מנת להגן על היקרים לה.

"נמר מעופף" הוא ספר המספק מבט אינטימי על המתרחש בד אמותיה של משפחה שאחד מבניה גרם לאסון. הוא גם ספר על להיות אימא של, בת של, אחות של ואשתו של. ספר יחסים ומאזני כוחות הנבחנים לאור זרקורו המסמא של האסון. אבל הוא בעיקר ספר על אישה המוצאת סופסוף את קולה.

גיבורת ספרי ואני כמעט הפוכות (או קיי, חוץ מחיבתנו המשותפת לגלוס). היא לא מילולית, בטח שלא שנונה, די מבוהלת וכמהה מדי לרצות. מיקי יונקת את בטחונה מהקרובים לה ומודדת את עצמה לפי השתקפותה בעיניהם. בשלבים הראשונים של חייה אימה ואחותה משמשות לה מראה ואחר כך בעלה.

כתבתי את מיקי על שמן. היא זרמה לי מקצה האצבעות אל המקלדת בקלילות מתמיהה. ידעתי מה היא חושבת איך היא מרגישה ומהו הצעד הבא שלה. "איך זה יכול להיות שאני יודעת כל כך הרבה ומכירה כאת כף ידי מישהי שאני טוענת שהיא לא אני?", חשבתי לעצמי לא פעם במהלך הכתיבה.

כשמיקי הייתה נערה צעירה נהגה לשאול את אמה לפני שיצאה מן הבית איך היא נראית. תשובתה של אמה הייתה קבועה: "מה משנים כל הבגדים היקרים שאת מוציאה עליהם את כל הכסף של הבייביסיטר, אם את לא עומדת ישר?"

זה ספר על אישה שלומדת לעמוד ישר כשכולם מסתכלים.

*נמר מעופף הוא סימלה של סיירת גולני.

לביקורת על הספר ממועדון הקוראות של סלונה - לחצו כאן.

_______________

יעל טבת קלגסבלד היא סופרת, עיתונאית ופזמונאית.

אחד מפזמוניה המרגשים:
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה