להיות מפוטרת

התחושה של פיטורין קשה, אך זו גם הזדמנות לשיפור ולדרך חדשה. למידה של כללי המשחק למציאת עבודה עשויה לקצר את תקופת החיפוש ולהוביל אותך מהר יותר למשרה הנחשקת

11/12/2013
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS

זה לא נעים להיות מפוטרת. כל מי שחוותה את המצב הזה של "להיות מפוטרת" יודעת כמה זה קשה. עובדים שפוטרו מעידים שחווית הפיטורין חקוקה כמו צלקת בנפשם. העובדה שהפיטורין נובעים מהתייעלות ארגונית או מצורך קיומי של הארגון, אינה מקלה על התחושות. כמובן שזה אף קשה יותר אם הפיטורין הם רק שלך, וקשים עוד יותר אם עמוק בפנים מהדהדת הידיעה שזה לא מגיע לך או שניתן היה למנוע את פיטוריך.

14,420 איש ואישה פוטרו במהלך חודש אוקטובר 2013.
זה אפילו לא רבע אחוז מכלל אוכלוסיית התושבים בישראל, אך כל אחד ואחת מהמפוטרים הוא עולם ומלואו. ומאחורי המספר הזה ישנם 14,420 נפשות, שחוות בדקה זו את היותן מפוטרות, או במילים אחרות - ביום בהיר אחד אין יותר עבודה. הן בבית. הן מתמודדות עם העובדה שצריך לחפש עבודה, שהן חייבות לדאוג למקור פרנסה אחר עבור משפחתן, וגם להתמודד עם הדילמה: איך לספר לכולם שהן פוטרו?

קשה לעשות את השינוי ממצב שבו עובדים למצב החדש הזה. יעל, שפוטרה כתבה בפשטות מרגשת פוסט על פיטוריה - "...את כל תשע השנים האחרונות במשרד הנסיעות הכנסתי לתוך ארגז לא גדול במיוחד, וסגרתי פרק ארוך ומשמעותי בחיי. מה עושים בבוקר שאחרי? פעולות הבוקר בימים של עבודה שגורות, ידועות וברורות. מקלחת והכנת כריכים, מה ללבוש ומה לא, להתאפר אפשר כבר גם בלי מראה וקדימה, לאוטו, לעבודה. אבל הבוקר, הכול לאט...".

הבוקר שאחרי (צילום: Shutterstock)

הדברים שצריכים להתמודד איתם:

1. שגרת יום אחרת לגמרי - פתאום את כבר לא קמה בבוקר, מתלבשת ויוצאת לעבודה, אלא נשארת עם הטרנינג וחושבת - "מה בעצם אעשה היום?"
2. תחושת תוהו ובוהו - לא יודעים מאיפה להתחיל את תהליך של מציאת עבודה ואיך.
3. צניחת אנרגיה - מפוטרות רבות חוות פגיעה באגו ובביטחון העצמי וחשות שהן נטולות אנרגיה, וכידוע, תהליך של התנעת תהליך של מציאת עבודה דורש הרבה אנרגיה. יש המתארות זאת כך: "הרי לפני רגע קט חטפתי סטירת לחי מצלצלת, ואני מרגישה פגועה, כואבת, זקוקה לסביבה תומכת. זה מה שאני צריכה. איך מהמקום הנמוך הזה אני מצליחה להיות מועמדת בעלת ביטחון, לשדר "עסקים כרגיל" ואפילו להיות יותר אטרקטיבית מהרגיל? זה נשמע כמו דבר והיפוכו. איך עושים את זה?".
4.  איך מספרים לכולם? צריכים לספר על הפיטורין, וזה קשה גם אם המדובר בגל פיטורין, ובמיוחד כאשר מדובר בפיטורין יחיד ופרטני. זה מצמיח שאלות, כגון - "מה יחשבו עלי?", "איך זה מצייר אותי בעיני המשפחה שלי, החברים, השכנים?" ועוד.
5. הביטחון שלי בעצמי - הביטחון עשוי להתערער גם אם מדובר בפיטורין של קבוצת עובדים ובמיוחד אם פיטרו רק אותך. זה עשוי להיות קשה כפליים אם סיטואציה זו של פיטורין פגשה אותך מספר פעמים בשנים האחרונות. כשהביטחון בעצמך מתערער עשויות להדהד שאלות, כגון - "מה זה אומר עלי?", "האם זה באמת מזל רע או אולי אני באמת עובדת גרועה? ואם אני גרועה כל כך איך אצליח לשכנע בראיונות עבודה שאני עובדת נהדרת, כשהמציאות מראה שבחרו לפטר אותי?"  המצב הזה גורם למחפשי עבודה רבים להימנע מלהגיע לראיונות עבודה כדי לא להתמודד עם השאלות בנושא הפיטורין.

שני דברים שחשוב לדעת:

הראשון - הפיטורין הם ההזדמנות שלך - ויש האומרים - "כשנסגר חלון נפתחת דלת". לעיתים הפיטורין מאלצים אותך לעשות שינוי (שאילולא הפיטורין לא היית מעיזה לעשות) וזו הזדמנות למצוא עבודה מתאימה וראויה יותר בעיניך.

השני - כללי המשחק של מציאת עבודה השתנו מאוד בשנים האחרונות, וגם אם מעולם לא חווית קושי במציאת עבודה אין זה אומר שהפעם לא יהיו קשיים. נכון לבדוק ולבחון את המגמות החדשות ולהתאים אליהן את כל מה שיש לך להציע, את אופן הצגת המידע ואופן חיפוש העבודה.

התחושה של פיטורין קשה לרוב המפוטרים, אך היא יכולה להאיר את הדרך והאמונה שזו הזדמנות לשיפור. למידה של כללי המשחק החדשים למציאת עבודה עשויה לקצר את תקופת החיפוש ולהוביל אותך מהר יותר למשרה ראויה חדשה.

...


אני מזמינה אותך לקבל את המדריך החינמי למציאת עבודה.

אני איתך עד למציאת עבודה

נירית גלר ג’מילי (MA) - יועצת למציאת עבודה. מחברת הספר "המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה