יש לכם חולה סוכרת במשפחה? אולי רפלקסולוגיה תעזור

מתברר כי באמצעות רפלקסולוגיה ניתן להקל על חייהם של חולי סוכרת: לשפר את זרימת הדם, להגביר שמחת חיים ומיניות, להרגיע מתח ואפילו לעזור בהתמודדות עם הסיבוכי המחלה

08/12/2013
רחל חודדוב - רפלקסולוגית קבלו עדכונים מרחל חודדוב - רפלקסולוגית
  • RSS

רפלקסולוגיה לחולי סוכרת

בחודש הקודם (נובמבר) צוין בעולם חודש המודעות למחלת הסוכרת, מתוך מטרה להעלות את המודעות למחלה שנחשבת למגיפה של המאה ה-21. לשם כך, חשפה המועצה הלאומית לסוכרת  נתונים קשים על התחלואה  בישראל: מתברר כי בישראל חיים היום כחצי מיליון בני אדם החולים בסוכרת ובכל שנה מתגלים בארץ כ-30 אלף חולים חדשים. עוד כחצי מיליון ישראלים נמצאים במצב של סוכרת סמויה. אבל החדשות המעיקות ביותר הן, כי על פי הערכות ארגון הבריאות העולמי מחלת הסוכרת תמשיך ותתפשט בקצב של כ-5% בשנה.

על פי הנתונים, נראה כי כמעט כל ישראלי מכיר או שיש במשפחתו חולה סוכרת.

מעט על המחלה

מחלה הסוכרת ההתגלתה לראשונה כבר בשנת 1000 לפנה"ס. באותם ימים המחלה אובחנה באמצעות השתן, ליתר דיוק - כשזבובים נמשכו אל השתן, לכן כונתה שתן מתוק Diabetes mellitus. שתיים מהתופעות השכיחות ביותר בקרב החולים היו רעב וצורך עז לאכול ולשתות הרבה מים, בעוד הם הלכו ורזו.

רק בחילת המאה ה-20 התגלה ההורמון אינסולין המופרש מתאי בטא בלבלב, ותפקידו לאפשר לסוכר החיוני לפעילות הגוף לחדור לתאים. כשחסר אינסולין ורמתו בדם יורדת עולה רמת הסוכר במחזור הדם, אך בתאים יהיה חוסר ו"רעב" לסוכר. מצב זה גרום לנזקים רבים: פגיעה בכלי דם, בסיבי עצבים,שרירים ואברים.

חולי הסכרת נחלקים לשניים אלה הסובלים מסכרת סוג – 1 התלויה באינסולין, סוג – 2 לא תלויה באינסולין.

90% מחולי הסוכרת בעולם הם מסוג 2 היכולים להתמודד עם המחלה ללא צורך בהזרקת אינסולין, אך ללא טיפול מתאים הם יכולים להפוך לחולי סכרת מהסוג הראשון התלוי באינסולין.

ואלה הגורמים  העיקריים המשפיעים על רמות הסוכר אצל חולה סוכרת: תזונה, פעילות גופנית ומצב נפשי. שלושת הגורמים תלויים ומשפיעים האחד על השני. התזונה חייבת להיות דלת סוכר, מדודה ומושפעת בכמות מפעילות פיסית. גם לחץ נפשי STRESS כעס ופחד  משפיעים מאד על רמות הסוכר בדם ומצבים אלו תעלה רמתם למרות שמירה על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית.

כיצד יכולה רפלקסולוגיה לעזור

הרפלקסולוגיה היא שיטת טיפול המשלבת בין גוף לנפש, לכן כמטפלת בשיטה אקפיד לעודד את המטופל להבין את הקשר בין היווצרות המחלה לבין התנהלות הנפש כבר בשיחה הראשונה. זוהי מחלה הקשורה לירידה בשמחת חיים ולעלייה  ברמת העצב והמרירות. סוכר הוא מזון הידוע מעורר שמחה וכמו שאין במחלה יכולת להביא את הסוכר לתאים והם נשארים "רעבים" כך נשארת הנפש רעבה לשמחה. במהלך הטיפול נעורר את המטופל לעניין בשמחת חיים, למצוא שמחה בכל.

רפלקסולוגיה לחולי סוכרת

מעבר להקפדה על כללי הטיפול -  קבלת טיפול מיד כשמתגלה כדי למנוע נזקים עם הזמן, התאמת תפריט מדויק למטופל ופעילות גופנית מתונה וקבועה לטווח ארוך – יש לרפלקסולוגיה כלים יחודיים שיכולים לעזור:

לשיפור זרימת הדם – אברי הגוף הנפגעים ראשונים הם נימי הדם הדקים כאשר זרימת הדם בהם נפגעת, לכן נטפל ראשית בנימי הדם ונקפיד על הזרמת דם תקינה, על מנת למנוע נזקים של המחלה. כמו כן נטפל בשינוע והזרמת הדם לאברים החיוניים כמון אברי מין, עיניים, עצבים, ונדאג לטפל בכיבים שלא מחלימים.

להרגעה - כשרמות הסטרס יורדות רמות הסוכר מתאזנות ואף יורדות באופן משמעותי. הרפלקסולוגיה משתמשת במספר טכניקות להרגעת מערכת העצבים, והורדת רמות הסטרס. לדוגמא: יש במרכז כף הרגל נקודה הנקראת מקלעת השמש. זו נקודה המייצגת מקלעת עצבים הקיימת בגוף, ואשר פועלת בזמן סטרס וגורמת לשרשרת התנהגויות בגוף כמו דופק מהיר, עליה בלחץ הדם, הזעה וירידה ברמות האינסולין ולעליה ברמות הסוכר בדם. בעבודה על אותה נקודה נצליח לאזן את מערכת העצבים ולהרגיע את המטופל. מעבר לתחושה הרוגע והנינוחות שתושג גם רמות הסוכר בגוף יושפעו כתוצאה מאותו תהליך. בנוסף נקפיד על שילוב טכניקה נוספת להרגעת הנשימה שתוביל להובלת יותר חמצן לגוף, להגברת פעילות המטבולית ולהעלאת הריכוז.

לשיפור שמחת החיים, התשוקה והמיניות - בכפות הרגליים יש אזור מיוחד דרכו אנו יכולים לשפר את שמחת החיים, התשוקה והמיניות. הנקודה המדויקת היא השריר מעל העקב. זהו אזור המקביל בגוף לגב תחתון. שריר זה המכונה "מקפצה" מסייע לכף הרגל לנוע קדימה, ביכולתו להניע אותנו גם כאשר אנו מרגישים תקועים, עייפים או פוחדים מאתגרי החיים. כל מחלה כרונית כמו סוכרת גורמת לאנשים להיכנס למצב רוח מדכא המשפיע בעצמו על רמות הסוכר. עיסוי נמרץ על אזור "המקפצה" מעורר שמחה , התלהבות ונכונות לנוע קדימה למרות המגבלות.

לתמיכה באיברים הפנימיים הנקשרים למחלה: לבלב כבד, וכליות - הלבלב הוא האיבר הראשון להיפגע בקרב חולי הסוכרת. בטיפול נקפיד להזרים דם לאיבר כדי לסייע בתפקוד יותר טוב ואריכות חיים של הלבלב. כמו כן נטפל בחוליות המעצבבות את הלבלב, על מנת להבטיח קשר רציף בינו לבין המוח ובכך תתחזק מודעות הגוף לקשר בין שני האברים.

גם הכבד שותף לשמירה על רמות הסוכר בדם, לכן הטיפול בכבד נעשה בעיסוי עדין של כף הרגל באזור הרפלקס של הכבד. העיסוי נעשה עד שהמקום מקבל גוון ורדרד והטמפרטורה מתחממת. כך מבטיחים שהכבד קבל את זרימת הדם הממריצה כדי לתפקד טוב יותר.

בנוסף, בלוטת יותרת הכליה - מהווה חלק מהמערכת ההורמונלית וגם היא קשורה לאיזון רמות הסוכר בדם. בטיפול אנו מאזנים את כל  המערכת ההורמונלית מה שעוזר לשמירה על רמות הסוכרים.

סיבוכים: מעבר לפגיעה בלבלב יש לא מעט סיבוכים הנגרמים עם הזמן במחלת הסוכרת. הפגיעות משתנה בין מטופל למטופל, לחלקם העיניים רגישות יותר, לאחרים נגרמת פגיעה במערכת העצבים הגורמת לאיבוד תחושה והחלמה איטית של פצעים. בטיפול יושם דגש על סיבוכים המאפיינים כל אחד עם דגש על הזרמת דם, שחרור שרירים תפוסים, חוליות המעצבבות את האברים.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

רחל חודדוב היא ראש בית הספר לרפלקסולוגיה במכללת רידמן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה