איך להוריד את דמי הניהול של הפנסיה שלכן?

להרבה נשים יש נטייה לא לנהל את הכסף שלהן, ולתת ל"אלו שיודעים" לעשות זאת עבורן. ריקי כהן החליטה לא להתעצל והצליחה לחסוך לעצמה עשרות אלפי שקלים

08/12/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

פנסיה. האם שומעת את המילה הזו ומיד מדפדפת הלאה או נרדמת? האם את מציצה בדו"חות של הקופה שאליה את מפקידה כספים? יודעת במקרה כמה דמי ניהול גובים ממך?

כן, זה נושא כבד ומטריח, למי יש כוח במירוץ הזה, וממילא הכל אותו דבר וכולם גנבים. אבל זהו, שלא. להרבה נשים, ואני בתוכן, יש נטייה פוגענית לא להתעסק בדברים האלו, לא לנהל את הכסף שלהן, לתת ל"אלו שיודעים" לעשות זאת עבורן, גם אם הם עושקים אותנו בעמלות.

יש איש צדיק אחד, שאול אמסטרדמסקי שמו, עיתונאי ב"כלכליסט", שנאבק לשנות את ההתנהגות שלנו, גברים ונשים כאחד, בנושא הפנסיוני, ובעיקר לשנות את שוק הפנסיה הדרקוני, החמדן והריכוזי. על סדרת התחקירים שהוא מפרסם בנושא הוא זכה בצדק בפרס סוקולוב לעיתונות בחודש שעבר. קריאת הכתבות שלו ומעקב אחריו ברשתות החברתיות הזיז אותי מעצלנותי והתחלתי לבדוק איך אני יכולה להוזיל את דמי הניהול של קופת הפנסיה שלי שהם הגבוהים ביותר שניתן לגבות, 6% על הפקדות ו-0.5% על הצבירה.

כשניסיתי לעשות מהלך דומה לפני שנה וחצי זכיתי ליחס מזלזל מצד סוכן הפנסיה של מקום העבודה שלי דאז, ותשובה שלילית מטעם נציגת חברת הפנסיה, שום הוזלה לא ניתנה. הפעם טרחתי והתקשרתי לכמה חברות מתחרות, קיבלתי כמה הצעות, כן, זה לקח זמן, צריך לחכות על הקו, אבל אם בסופו של דבר עד יציאתי לפנסיה, שבה תרד הכנסתי באופן מכאיב, אשלם עשרות אלפי שקלים פחות לחברת הביטוח, זה שווה את זה.

מאחר ואני פועלת ללא סוכן ביטוח עכשיו, עשיתי את הסקר הקטן בעצמי וגם התעקשתי לדבר עם נציגת שיווק החברה הנוכחית והצגתי לה את ההצעות האלו. כיום יכולת שינוע הכספים שלנו מקופה לקופה פשוטה ומהירה יחסית בזכות חוק שעבר לפני כמה שנים, מה שמקל מעט את התחרות. אבל עד השנה האחרונה, לא ניכרה שום גמישות בדמי הניהול, העלאה של הנושא לסדר היום על ידי אמסטרדמסקי, מזעזעת כנראה את השוק.

כי מה בעצם קורה כאן בעידן פוסט המחאה החברתית? הרגולטורים חלשים ורפים ולא נלחמים למען הצרכן, הממשלה תומכת במובהק בבעלי ההון, ומעניקה להם הקלות גם כשהם גוזמים לנו בפנסיה, השקיפות איננה. כל אחד לנפשו, בג'ונגל הפנסיה, איש לא דואג לנו. את התקווה הקטנה אפשר למצוא בעיתונאי לוחם כמו אמסטרדמסקי ושיתוף הידע ברשתות החברתיות, קהילות שמתארגנות לחלוק מידע ולהשיג ביחד הוזלות בענפים השונים, כששינוי גורף לא נראה באופק. זו התקופה, התארגנויות גרילה למאבקים מקומיים, ובעיקר אחריות גדולה יותר עלינו להיאבק נגד הגופים והתאגידים שגוזלים את כספי הזקנה שלנו.

בסופה של שיחה לא ארוכה עם נציגת חברת הביטוח שלי, הייתה לי תחושה שנראה כאן מקרה שוק הסלולר 2, ולא בעוד זמן ארוך, בזכות הפעילות הזו. הנציגה שמחה להשוות להצעה הזולה ביותר שקיבלתי, 4% על הפקדות ו-0.25% על הצבירה, המשמעות היא חסכון עתידי של עשרות אלפי שקלים עד יציאתי המבורכת לגמלאות. כמו תמיד, אי אפשר להשיג משהו ללא מאבק, הצטרפות של רוב האזרחים לצרכנות החדשה הזו מהותית בהרבה ממאבקי יוקר מחיה אחרים. עכשיו אתן.

צילום: Shutterstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה