להכיר אותו, אבל באמת

כדי להכניס מישהו חדש לתוך הלב והחיים, אנחנו צריכים לשכוח כל מה שחשבנו שאנחנו יודעים. אבל איך עושים את זה?

03/12/2013
עופרי ארבל קבלו עדכונים מעופרי
  • RSS

כשהייתי בת 30, יצאתי עם גבר שהיה מבוגר ממני ב-23 שנים (אם אתם תוהים, אז כן, אבא שלי לא ממש אהב את זה). אני מתארת לעצמי שכשאתה בן 53, אתה בטוח חושב שאתה יודע הרבה יותר ממה שידעת כשהיית בן 30 וזה כנראה גם נכון ברמה מסויימת. הוא שחקן מפורסם והיה לי קראש עליו שנים, כך שמצאתי את עצמי מרותקת לכל מה שהוא אמר, גם אם זה לא היה מרתק.

יום אחד רבנו, ובמהלך הריב הוא אמר את הביטוי המעצבן "דרכי נועם". הדם הרומני עלה לי לראש. הוא היה כל כך מופתע, שהוא אמר לי שלא היה לו מושג שיש בי את זה. הוא הגדיר את זה יפה. ״הייתי בטוח שאת צבע לילך. מאיפה הגיע כל האדום הזה?״ הסברתי לו שלמרות שהוא בן 53, הוא עדיין עשה את הטעות שרובנו עושים וזה לחשוב שאתה מבין את נפש האדם שיושב מולך. אגב, כשנפרדנו, הקלטתי לו אותי שרה את השיר ״צבע הלילך״.

אז נפשו של האדם סבוכה היא. רגע, אני מחכה שיסתיימו מחיאות הכפיים על כך שגיליתי לכם משהו שלא ידעתם. מעטים ונדירים הם האנשים שיודעים לתמרן בנפש האדם באשר היא וכאשר אני אומרת לתמרן, אני מתכוונת לא לשפוט. רובנו, כאנשים בוגרים חיים בהתניות. זה טבעי ואנושי. שכחנו מזמן את החדווה שבגילוי של מה שלא מוכר. שכחנו שחוסר ידיעה זו ההזדמנות שלנו לגדול ולהתעצם. אני מתארת לעצמי שידיעה נותנת לנו ביטחון וכיצורים שחווים חוסר ביטחון לרוב, אנו נאחזים בכל פיסת ביטחון באשר היא. אני יודעת שזה ישמע מוזר, אבל אני דווקא אוהבת לפעמים לא לדעת, רק בשביל שבסוף אוכל לדעת. פילוסופי מידי? אני אפשט את זה.

אני תמיד אומרת למי שפוגש אותי שישכח את כל מה שהוא מכיר ולא בגלל שאני יהירה או שחצנית, אלא בגלל שאני רוצה שהוא באמת יגלה. מהמקום הכי טהור ונקי שאפשר. אני איידע אתכם בפעם הראשונה שזה יעבוד. אני עדיין ממתינה. אבל בכל מקרה - נאמר שפגשנו מישהו. אנחנו יודעים שהוא בן אדם, אנחנו מנתחים את הנתונים הפיזיים (אקא משיכה) ואז מתיישבים בחשיבה שאנחנו הולכים להכיר אותו. מהם אחד עשר (כן, יש הפעם אחד לבונוס) הדברים שעלינו לעשות? רגע. תשכחו את כל מה שאתם חושבים שאתם יודעים. אוקיי. הנה זה מגיע.

1. הקפידו על עיניים פקוחות.


אני תמיד משווה את זה לסוסים ששמים עליהם את המגינים לעיניים, בשביל שלא יראו מה יש הדרך. תתבוננו, אבל תתבוננו באמת ולא מתוך ביקורת, אלא מתוך עניין אמיתי לגלות. תחשבו כמה לפעמים זה מדהים לגלות שטעינו.

2. תהיו סבלניים.

אני מבינה שהתפתחה כאן תרבות אינסטנט של כאן ועכשיו ואיפי קייה מאדר פאקר. היד קלה על ההדק והאקדח לא מספיק להתקרר, שלא לדבר על הגופה. תנשמו. תנו לתהליך לקרות. אל תיקחו החלטות של רגע. הוא לא חוזר. תנו לרגע הזה עוד רגע ועוד רגע וחכו עד שיהיו לכם לכם רגעים שזורים זה בזה בשביל שתוכלו לקחת החלטה אמיתית וכנה. לכאן או לכאן.

3. תהיו סובלניים.

איך ו' אחת משנה מילה. זה מה שיפה במילים, אפשר לקרוא אותן, שלא כמו אנשים. אל תמהרו לשפוט או לאמוד את מי שמולכם. תנו לו ולעצמכם את ההזדמנות באמת לגלות. יצאתי פעם עם בחור שאחרי הפגישה השלישית שלנו הודיע לי שיש לי בעיה עם אינטימיות. התחלתי להתפוצץ מצחוק ושאלתי אותו על איזו אינטימיות הוא בדיוק מדבר אחרי שלושה דייטים, אז הוא הודיע לי שיש לי בעיה. נקודה. (מראה מישהו?)
לכולנו יש קצב שונה. אגב, תזכרו את זה, כי רובנו נוטים להגיד את זה, אבל שוכחים לכבד את העובדה שגם למי שמולנו יש את הקצב שלו. אגואיסטים שכמותנו.

4. עזבו אתכם מקלישאות.

כן, הן נכונות והן מבוססות על אמת, אבל עזבו אתכם. תמציאו קלישאות משל עצמכם. מה אכפת לכם, תהיו מקוריים. כולנו הרי יודעים (אזהרה! קלישאה בדרך) שהסיכון הכי גדול בחיים זה לא לקחת סיכון בכלל.

5. תלמדו לקרוא בין השורות.

פעם כתבתי סיפור על צב שלמרות שאף אחד לא אהב שהוא הולך לאט, הוא דווקא מאוד אהב את זה. הוא טען שרק כשאתה הולך לאט, יש לך מספיק זמן לקרוא בין השורות. לפעמים מה שלא אומרים מדבר הרבה יותר חזק ממה שאומרים. אז תקשיבו גם למה שלא אומרים לכם. רגע, איך קוראים לזה? אה, רגישות למישהו אחר.

6. תהיו צנועים

ובזה אני מתכוונת, שאל תחשבו שאתם יודעים הכול. אף אחד לא יודע את הכול. אפילו אלברט אהובי אמר שהוא לא יודע כלום ואם הוא לא יודע כלום, מי אנחנו שנדע משהו? פעם, מישהו שיצאתי איתו אמר לי בדייט הראשון שאני אהיה אשתו. יותר נכון, הודיע לי. לא עניתי לו, כי כל מה שהייתי אומרת, היה נשמע מגוחך בדיוק כמו מה שהוא אמר ואני מעדיפה לשמור על קלאסה. אל תחפשו את התשובות, הן מתגלות בדיוק בשניה שהן אמורות להתגלות.

7. אל תיקחו הכול ברצינות.

אנשים שלוקחים הכול ברצינות או את עצמם ברצינות נורא משעשעים אותי. פעם הייתי חושבת שהם פתטיים, אבל מאז שנהייתי קצת בודהיסטית, זה יותר משעשע אותי. אל תרחמו על עצמכם כל כך. יושב מולכם מישהו. תעופו עליו.

8. תחמלו.

לא רק על מי שמולכם, אלא בעיקר על עצמכם. אני מאמינה שרק אדם שיכול לחמול על עצמו, יכול גם על אחרים. זה ידוע הרי שכשאנחנו לא מכירים מישהו ועדיין אומרים לו דברים עליו, אנחנו בעצם מדברים על עצמנו. כשאנחנו מבקשים ממישהו להיות משהו, אנחנו מבקשים את זה מעצמנו, אז תחמלו. עליכם. הכול בסדר, כי אם האדם שמולכם שופט אתכם על מי שאתם, הוא במילא לא שווה אתכם.

9. תשכחו כל מה שאתם מכירים.

תיזכרו שניה, כשהייתם ילדים ועל כל דבר שאלתם למה ואיפה ואיך ומתי והכול עניין אתכם וסיקרן אתכם וריגש אתכם, כי זה היה חדש. זוכרים? משהו? במעומעם? יפה. תתחברו לזה. תחשבו שאתם לא יודעים ולא מבינים דבר. תתרגשו מזה. האדם שהכי אהבתי בעולם הוא האדם האחרון שחשבתי שאני הכי אוהב בעולם.

10. תפסיקו להטיף.

כל אחד חי את חייו איך שהוא רואה לנכון. אם זה לא נראה לכם, אל תהיו שם איתו. תפסיקו לנסות ללמד אנשים איך לחיות ואז אולי באמת תוכלו ללמוד משהו בעצמכם. זה בסדר לייעץ, אבל אל תעשו את זה ממקום של התנשאות ויהירות, אלא ממקום של אהבה ופגיעות. הכרתי פעם בחור שלא משנה מה עשיתי, הוא אמר לי שאני לא בסדר. כמובן הודעתי לו מהר מאוד שאני אלך להיות לא בסדר עם מישהו אחר. וסתם בשביל שתדעו. אנשים יהירים, זה אנשים שיודעים שאתם יודעים שהם לא יודעים. עכשיו תקראו את זה עוד פעם.

11. תהנו מהדרך.

הייתי עם בחור נפלא, מופלא, קסום (שמרתי את הטוב לסוף) שכל לילה הייתי שואלת אותו אם הוא ירצה לראות אותי מחר וכל לילה, כששאלתי אותו את אותה השאלה, הוא היה מסתכל עלי, מנשק אותי על האף ואומר לי: ״תני לי סיבה אחת טובה שלא ארצה לראות אותך מחר". אף פעם לא הייתה לי.

כן, יש מטרה, אנחנו חושבים שאנחנו יודעים מה המטרה ואיך להגיע אליה, וואט אבר, אבל בחייאת ראבאק, תהנו מהדרך ואם אתם נהנים, זה מה שחשוב. מה שיקרה מחר, יקרה מחר, את מי זה מעניין. אם כיף לכם עכשיו, אז כיף לכם עכשיו. וכשאתם מתלבטים, תנו לזה עוד סיכוי. מה כבר יכול לקרות? תהיו מאושרים? בואו נראה אתכם מתמודדים עם זה. צאו מההתניות, צאו מנשמתכם הסבוכה שאף אחד לא מכיר, תנו לה לנוח קצת ופור גוד סייק, תהנו.

***

אם התחלתי בסיפור, אני רוצה לסיים בסיפור, שלא נאמר אנקדוטה, שלא נאמר, מעשייה, שלא נאמר, תובנה, שלא נאמר, מה זה משנה מה זה. הגדרות נועדו לחלשים. תהיו חזקים ויאללה צאו לדרך ותתחילו לגלות כל פעם מחדש את כל מה שחשבתם שאתם כבר יודעים מזמן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה