"תורידו את הידיים מהזונה שלי" - על המאבק בזנות בצרפת

האם דווקא צרפת תהיה אחת המדינות הראשונות באירופה שלוקחות את המלחמה בזנות ברצינות? מיהם "343 המניאקים"? ואיך כל זה קשור לישראל?

03/12/2013
נגה כהן קבלו עדכונים מנגה
  • RSS

הפרלמנט הצרפתי קבע שלשום (1.12) שהוא מחמיר את המאבק בזנות, כאשר חברי הפרלמנט הצביעו בעד הטלת קנסות על לקוחות של זונות, כחלק מחוק נרחב יותר שנאבק בסחר בבני אדם ובסרסור בנשים. ברוב מדינות אירופה, הזנות היא חוקית, אך אין עליה פיקוח ויש איסור לשדל ולסרסר בזונות. זה המצב גם בישראל.

במידה והחוק המלא יעבור בצרפת, היא תהיה אחת המדינות האירופאיות עם המדיניות המחמירה ביותר כלפי זנות, ותידמה לשוודיה, שם חוק שמטיל קנסות על לקוחות עבר ב- 1999. ניתן לשער שכמו בשוודיה לאחר העברת החוק, רמת הזנות תרד גם בצרפת.

מפגינות בצרפת נגד מיסוד הזנות, צילום: רויטרסמפגינות צרפתיות קוראות לשלילת החוקיות של זנות בצרפת. צילום: רויטרס

במדינה שבה בעבר הציבור הפנה מבט משערוריות המין של מנהיגיו, בין אם מדובר במשפחה השנייה של הנשיא מיטרנד או הרומנים של ז'ק שירק, ייתכן ודווקא ההטרדה המינית של דומיניק שטראוס-קאהן, שרבים ראו בו מועמד ראוי לנשיאות, היא זו שהפכה את היוצרות ושינתה את הגישה של הצרפתים כלפי סקסיזם. ניתן לשער בזהירות, שרעידת האדמה החברתית שהפרשה יצרה, הובילה במידה מסויימת ליכולת של הסוציאליסטים להעביר את החוק.

לא שהחוק בצרפת לא עבר בשקט. הוא עורר רעש ציבורי גדול, כאשר בין השאר 343 אנשים (גברים), בחלקם אנשי ציבור, חתמו לפני כמה שבועות על "מניפסט 343 המניאקים" נגד החוק, תחת הסיסמה "תורידו את הידיים מהזונה שלי." שמו של המניפסט אינו מקרי, והוא התכתבות צינית עם "מניפסט ה- 343" שהובילה סימון דה בובואר ב- 1971, שנועד לקדם חוקיות של הפלות ועליו חתמו 343 נשים שהצהירו שהן עשו הפלה, (ובכך העמידו את עצמן בסכנה לדין, שכן ההפלה לא הייתה חוקית).

מתוך קמפיין המאבק בחוק החדש; בתוך היד כתוב: "תורידו את הידיים מהזונה שלי"

באופן אירוני, שני המניפסטים דומים זה לזה – כל קבוצה ביקשה את החירות לעשות שימוש בגוף הנשים כרצונה. כמובן, שבמקרה של ההפלות, הנשים ביקשו את החירות על גופן שלהן, ובמקרה של המניאקים הם רוצים לעשות שימוש בגוף של אחרות. כנראה שזה גם לא מקרי שאחד החותמים על מניפסט המניאקים היה עורך הדין של דומיניק שטראס-קאהן.

ומה לגבי ישראל? כיום, כאמור, החוק אוסר שידול לזנות, סרסור וזנות ילדים. ב- 2012 עבר בקריאה טרומית חוק הפללת הלקוח שיזמו אורית זוארץ מ"קדימה" וזהבה גלאון, ראשת מרצ. על-פי החוק, לקוחות שירותי זנות יוכלו לבחור בין מאסר של שנה וחצי לבין השתתפות בסדנה טיפולית. לאחרונה הצהירה גלאון שתמשיך לקדם את החוק.

בדומה לצרפת, גם אצלנו העלימו במשך זמן רב עין מהטרדות מיניות, עד למספר רעידות אדמה חברתיות שהתרחשו לאחרונה, החל מעמנואל רוזן ועד לאייל גולן. האם יש בכך לסמן על עתיד המאבק בזנות בישראל? לא בטוח. בשונה מאשר בצרפת, אצלנו לא מפלגת שלטון היא זו שרוצה להעביר את החוק. כמו כן, כמו שכל מי שמסתובבים בתל-אביב ורואים את כמויות כרטיסי הביקור למכוני ליווי יודעים, אין גם אכיפה מספקת של החוק הקיים. מעניין לתהות אם דווקא קואליציה עם השותפים הלא טבעיים של מרצ, החרדים, יכולה לאפשר את העברת החוק. בכל מקרה, ראוי שהדיון הציבורי בנושא יגביר מעט את קולו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך