זמן איכות עם אנדי וורהול

עד כמה ההורים יכולים לקבוע את העדפותיהם התרבותיות של הילדים ומה הקשר בין הפסטיגל לאמן פופ ארט? הרהורים במהלך ביקור במוזיאון

01/12/2013
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

הלכנו במוזיאון, אני ובת השמונה שלי. היא עם המצלמה ואני עם הגאווה. הייתי כל כך מרוצה לראות אותה מתעניינת ביצירות ולא יכלתי להפסיק לחשוב על הפסטיגל. כבר כמה שנים אנחנו הולכות לפסטיגל. יש לי ביקורת גדולה על המפעל הזה. מעצבן אותי שהכוכבות הולכות עם בגדים מינימאלים ושכל דוגמנית הופכת להיות זמרת (ידעתם שאור גרוסמן היא גם זמרת?) ובעיקר שאין מסר עמוק או יותר נכון אין בכלל מסר. אבל למרות כל זאת מדובר בשואו ענק והילדים יושבים מרותקים ונהנים מכל רגע (טוב, נו, גם אני נהנת), אז כל שנה אני מנחמת את עצמי בעובדה שלא הכול צריך להיות חינוכי ועמוק, וגם אני חוטאת מדי פעם בצפייה בריאלטי ואוכלת פיתה עם שוקלד. נכון, הייתי רוצה שהבנות שלי יאכלו רק בריא ויצרכו רק תרבות איכותית אבל המציאות חזקה ממני וכמו תמיד איזון הוא המתכון לחיים שפויים.

הסיבה הרשמית שטיילנו לנו בנחת במוזיאון תל אביב היא פתיחת תערוכת אנדי וורהול לילדים. בתערוכה מוצגים ציורי הצעצועים של האמן (מתברר שהיה לו אוסף מרשים של צעצועי ילדים) וישנה סדנה לילדים בגילאי 8-12 להתנסות בתהליך היצירה הייחודי של וורהול המוכשר.

נכנסנו לחלל צבעוני ויפה, ממש כמו עבודותיו של וורהול והתקדמנו ישירות לחדר כסוף, בדומה למראה של הסטודיו שלו -"הפקטורי" בניו יורק. האמנית שלי קיבלה דף והתבקשה לצייר שבלונה של בובה (אפשר גם כל חפץ אחר). לאחר מכן המדריכה הנחמדה הסבירה על אופן העבודה של וורהול וגם אם רבע מזה נכנס למוחם של הילדים, יצאנו ברווח.

מחשבה יוצרת מציאות

לאחר כמה פעולות שכללו גזירה, ציור, יבוש היצירה בעזרת פן והדפס בעזרת רשת, סיימנו את הסדנה והאמנית הצעירה הייתה מרוצה מהתוצאה.

אמנית בפעולה

התערוכה כוללת פעילות אינטראקטיביות לילדים אבל גם ההורים יכולים למצוא את עצמם שם בקלות. אהבתי במיוחד את הפינה עם חותמות גדולות של מרלין מונרו, מיק ג'אגר, ג'ון לנון וליז טיילור, איתן אפשר להדפיס וליצור שכפולים של דימויים.

ג'ון ומרלין

התערוכה כוללת פינה לציור דיוקן על גבי צללית שחורה, פינת ספרים על וורהול, משחק עם הצעצועים שמופיעים ביצירות ועוד כל מיני רעיונות נחמדים, אבל מה שתפס במיוחד את הבת שלי הוא "סופר-מרקט" קטן ובו חפצים מיצירותיו של וורהול עם ברקוד להעביר ב"קופה".

עושים קופה

בכל פעם שמעבירים חפץ כמו בקבוק קוקה-קולה, נעל עקב או בננה יש הסבר קצר על הקשר ליצירותיו. חבל שלא מלמדים את הילדים ככה הרבה דברים. כל כך הרבה נקלט בדרך של משחק ובהמשך כשהסתובבנו לנו במוזיאון, ברגע שהגענו לאזור של וורהול בת השמונה זיהתה בהתלהבות את יצירותיו.

אנדי וורהול

הכניסה לילדים למוזיאון תל אביב לאמנות היא בחינם ומומלצת בחום. לא האמנתי שהילדה רצתה לראות עוד ועוד ופשוט נהנתה מכל רגע, הסתובבה עם המצלמה וכל פעם אמרה "יואוו, אמא תראי איזה יופי". עלות סדנת ההדפס היא 70 שקלים במהלך חנוכה ולאחר החג - 80 שקלים. יש להזמין כרטיסים מראש בקופת המוזיאון.

צבעוניות מתפרצת של וורהול

לאחר ארבע שעות מהנות הגיע שלב המסקנות - אמנם לא הכול בשליטתי אבל ככל שאחשוף את הבת שלי לתרבות מגוונת ומעניינת, יגדלו הסיכויים שהיא תתעניין בדברים איכותיים שגורמים למוח ולסקרנות לעבוד שעות נוספות. עדי הימלבלוי ועוז זהבי לא צריכים לדאוג, הם ימשיכו להתפרנס בכבוד גם בחנוכה הבא, אבל הילדה שלי תדע שהכוכבים האלה הם רק חלק קטן מהמושג החשוב הזה שנקרא תרבות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה