אז איך באמת אישה צריכה להתלבש לעבודה?

האם פוסט שמדריך אישה על הדרך הנכונה להתלבש למשרד, בעצם מקבעת תפיסות שוביניסטיות על מה אנחנו משדרות ורוצות? נגה כהן עונה לדניאל לוזון

27/11/2013
נגה כהן קבלו עדכונים מנגה
  • RSS

לא מזמן, קראתי בסלונה פוסט מעניין מתוך הבלוג של דניאל לוזון, בשם "10 טעויות אופנתיות בעבודה – מה לא ללבוש לעבודה (במיוחד כשאת רוצה קידום)?".

הפוסט הוא חלק מז'אנר של "נותני טיפים" לנשים בכל תחומי החיים, החל מ"איך להתנהג בסביבת עבודה" דרך "איך תגיעי לאורגזמה ב- 5 צעדים פשוטים" וכלה ב"איך תטפלי בילדים שלך." מאמרים מהסוג הזה מתקיימים במהותם במתח שבין עזרה עצמית (self-help) לנשים שרוצות להצליח במה שהן עושות לבין יצירת דמות בלתי-אפשרית של אישה אידיאלית מנקודת מבט גברית. לעתים, על אף רצונם להיות פמיניסטיים ומקדמי נשים, הם חוטאים בהאשמת האישה במצבה.

אין לי ספק שכוונותיה של לוזון טובות ורוב הטיפים שהיא נותנת הם מוצלחים. היא מציעה לקוראות להתאים את הלבוש שלהן לשאיפות המקצועיות שלהן והיא מתארת סיטואציות יומיומיות שיכולות לקרות לכולנו. אולם, בשני טיפים שהיא נותנת על לבוש צמוד וחושפני היא פותחת פתח להצדקת הפליית נשים, כיוון שהיא כותבת "לא יותר עדיף לכבד את עצמך... ולהתלבש מקצועי ולעניין?"

יש הבדל בין הצורך להתלבש באופן מסוים כיוון שיש נורמות, לבין הצורך להתלבש באופן מסוים כי אחרת את לא מכבדת את עצמך כאישה. אם סגנון לבוש מסמן חוסר כיבוד עצמי, יש בכך הודאה שאינך ראויה לכבוד בגלל הבגדים שאת לובשת, ובכך ניתנת לגיטימציה להטרדות מיניות, למניעת קידום מקצועי ולהתייחסות משפילה ומפלה באופן כללי. האצבע המאשימה מופנית כלפייך, כאישה, כיוון שלא התלבשת באופן שמכבד את עצמך. אם נתת לסביבה לראות את "מבנה האזורים האינטימיים שלך" והגעת לעבודה ב"חצאיות מיני וסטיליטו לק" (ציטוטים נוספים מהמאמר), אל לך להתפלא על היחס כלפייך.

דוגמאות נוספות לנורמה החברתית שקובעת את ערך האישה בלבושה, ניתן למצוא במאמר של רותי טרבס שפורסם ב- NRG, "רואים לך: זה לא סקסי ולא חמוד, זה מביך" שם נכתב שנשים לא צריכות ללבוש גופייה לעבודה כדי שלא ישדרו את המסר "החל בזה שהגעתי לעבודה לא רק בשביל עבודה, וכלה בהודאה שאני לא מתוחכמת מספיק כדי להיות מקודמת לעמדה בכירה יותר," ובמאמר של שרון טמיר במאקו (שלא הוכיחו את עצמם כרואים שוויון מגדרי כערך, בלשון המעטה), "מתכוננות לסדר: איך נתלבש הלילה הזה?" שם נכתב לאישה להיראות טוב לביקור ההורים של בן הזוג "להוכיח שהוא עשה את הבחירה הכי טובה."

בכל המקרים הללו, ובמקרים רבים נוספים, הכותבות מקבעות הסתכלות על נשים דרך עיניים גבריות ומטילות את האחריות על התפיסה החברתית של נשים, על נשים. תפיסה זו היא מאותה משפחת תפיסות שרואה הצדקה לאונס ולהטרדות מיניות בלבוש חושפני, או בילדה בת 14 אחראית על כך שהתפשטה אצל גבר בן 28 ולאחר-מכן התלוננה על ניצול.

נורמות לבוש חברתיות הן דבר חיובי, ולרוב גם לגברים יש קודי לבוש שהם נדרשים להתלבש לפיהם. ההבדל הוא בחוזק התלות בין לבוש לערך של נשים, לעומת חוזק אותה התלות אצל גברים, ובלגיטימציה להתייחסות חברתית מינית לנשים כשהן אינן סרות לקוד זה. הגיע הזמן שאמירות כמו "שמלתה של אישה צריכה להידמות לגדר תיל: לשרת את מטרתה בלי להפריע לנוף" של סופיה לורן, יישמעו אנכרוניסטיות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה