הבטחת הכנסה לנשים מוכות - כי הטרור הוא גם כלכלי

אסור ששיקולים כלכליים יכריעו האם לצאת ממערכת יחסים מתעללת - כך הצלחנו לתקן את החוק ולהבטיח גמלה לנשים מוכות. עכשיו רק צריך לשכנע את האוצר ליישם אותו

21/11/2013
שרון צ'רקסקי קבלו עדכונים משרון
  • RSS

לפני יותר משנתיים נפלה בחלקי ההזדמנות להוביל תיקון חקיקה, חשוב מאין כמותו, עבור מאות נשים, השוהות במקלט לנשים מוכות.

תהליך היציאה אל מקלט עבור נשים מוכות הוא תהליך קשה ומורכב, המלווה בחששות, חרדה מהעתיד ומהמחיר אותו הן עלולות לשלם על תעוזתן. מעבר למחיר שהן משלמות בחיים המשותפים עם אדם אהוב ונורא באותה מידה, אדם שיש לו הכוח והידע להתעלל בהן פיזית, נפשית וכלכלית, הן משלמות מחיר נוסף בעת ניסיונן להיפרד מבן זוגן והוא המחיר הכלכלי הכבד. עם הגעתן למקלט המרוחק מעיר המגורים נאלצות הנשים לצאת לחופשה ללא תשלום ממקום עבודתן, או לחילופין להתפטר. למעט דמי כיס סמליים, אין לנשים אלו הכנסה. יחד עם זאת, במקלט ומחוץ למקלט יש הוצאות כספיות הנובעות מעצם המעבר, הוצאות הקשורות לילדים ומחויבויות כספיות כבדות כגון: משכנתא, תרופות, מוצרים בסיסיים, קופ"ח, תשלומי אגרות לבתי הספר, אגרות לבתי המשפט, בגדים, טיולים ועוד. לעתים, בזמן השהייה במקלט, חל עיקול על חשבון הבנק שלהן בשל חובות זעומים, שאין ביכולתן לשלם.

הצטברות החובות הכספיים וחוויות העוני שהן חשות, מהווים נדבך נוסף במורכבות ובתלות שיש לאישה בבן הזוג האלים. רבות מהנשים נאלצות בחוסר ברירה לחזור הביתה ו"לתקן" את הנזק הכלכלי הנגרם ליח' המשפחתית.

מתוך פרויקט של שוהות במקלטים לנשים מוכות, עם הצלמת קארין גילרמןהצילום מתוך פרויקט של שוהות במקלטים לנשים מוכות, עם הצלמת קארין גילרמן

מתוך המציאות בה נתקלנו במקלטים זיהינו צורך אמיתי לשנות את החוק, כך שלאותן נשים תוענק גמלת הבטחת הכנסה בעת שהותן במקלט, וזאת על מנת לנטרל את השיקול הכלכלי מן ההחלטה האם לצאת ממערכת היחסים האלימה, או לשוב אליה בתום השהייה במקלט. אישה שתקבל גמלה חודשית תוכל לממן את הוצאותיה השוטפות, להימנע מצבירת חובות כספיים, להתמקד בתהליך הטיפולי ולפתוח בחיים עצמאיים ללא אלימות.

בכנסת הקודמת ח"כ זהבה גלאון וח"כ דב חנין קידמו את הצעת החוק שניסחנו, וקיבלו רוח גבית של ח"כ חיים כץ וחברי/ות ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. אלא שימים אחדים לפני אישור ההצעה בקריאה שניה ושלישית התחוללה דרמה מאחורי הקלעים. שר האוצר דאז הטיל ברגע האחרון הסתייגות, שקבעה כי הגמלה תינתן אך ורק לנשים שהיו זכאיות לגמלה זו בטרם נכנסו למקלט. הסיבה – החשש מיצירת תקדים עבור אוכלוסיות מוחלשות אחרות, הנמצאות במסגרות שיקום. הח"כים התפשרו והצעת החוק אושרה יחד עם הסתייגות האוצר. מבדיקה שערכנו בכלל המקלטים גילינו שלמעשה ההסתייגות מרוקנת מתוכן את התיקון בחוק, ובפועל רק 20 נשים מתוך כ- 700 הנשים ששהו במקלטים היו זכאיות לגמלה.

כמי שרצות למרחקים ארוכים - לא התייאשנו. עתרנו לבג"צ, אולם שופטי בית המשפט המליצו לנו למשוך את העתירה ולחזור לפעול אל מול הרשות המחוקקת, על מנת לבטל את הסתייגות האוצר.

עברה חצי שנה מאז העתירה לבג"ץ וכבר הספיקה להתחלף כנסת וממשלה. מיד עם השבעתה של הכנסת ה-19 הזמנו את ח"כ הד"ר עליזה לביא, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת,  לסיור במקלט ויצו וחשפנו בפניה את המציאות האבסורדית לפיה פחות מ- 4% מהנשים זכאיות לגמלה. שילבנו כוחות ויזמו שוב תיקון לחקיקה.

לקראת יום המאבק באלימות כנגד נשים, המצוין בעולם בכל שנה בחודש נובמבר, ריכזנו מאמצים לקידום מדיניות וחקיקה בנושא. למרות שהליך החקיקה הוא תפקידה המסורתי של הכנסת, לעמדת הממשלה השפעה רבה על מה שיתרחש מאוחר יותר, ולכן התחנה הראשונה היתה העלאת החוק לדיון בוועדת השרים לחקיקה. בכוחות משותפים עם ח"כ לביא, שנרתמה מיידית לנושא, התמקדנו בשיחות אינסופיות, בהבאת הנתונים מהשטח ובמאמצי שכנוע של השרות והשרים לתמוך בהצעת החוק. המאמצים נשאו פרי והתיקון זכה לתמיכת הממשלה. לאחר יומיים אושרה הצעת החוק גם בקריאה טרומית במליאת הכנסת.

נותרו עוד שלוש הצבעות עד שהחוק יאושר סופית, ואנו צופות כי האתגר הגדול יהיה לשכנע את האוצר כי מדובר בחוק מציל חיים, לא פחות.

הערכות מרכז המידע והמחקר של הכנסת הן, כי מדובר בהצעת חוק לא תקציבית, שעלותה המוערכת היא 4 מיליון שקלים. השקעה זניחה מאוצר המדינה, שללא ספק עשויה לשנות את המציאות העגומה לפיה כמחצית מהנשים המגיעות למקלט נוטשות את התהליך הטיפולי בחודש הראשון לשהייתן וחוזרות אל בן הזוג האלים.

רצ"ב הצעת החוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה