לוליטה את ילדה יפה

המחוקק קבע שיחסי מין עם קטינה הם בעילה אסורה בהסכמה, אבל בעולם שבו "תרבות הלוליטות" כל כך מעצבת את התודעה הגברית, החוק מאבד את כוחו

17/11/2013
מיטל מיכאלי קבלו עדכונים ממיטל
  • RSS

בימים האחרונים החל לגעוש שיח ציבורי, סביב הזמר המפורסם, מסיבות ה"חשק" ויחסי המין "בהסכמה" עם קטינות. הדיווח האחרון היה על קטינה בת 14. השיח המרכזי סביב צו איסור הפרסום, דחק הצידה (בינתיים, עד שיוסר) שיח אחר- זה שרואה את כל הסיפור מנקודת מבטן של אותן קטינות.

המחוקק קבע שיחסי מין עם קטינה הם בעילה אסורה בהסכמה. הוא לא קבע זאת מטעמי התחסדות ופוריטניות, אלא מתוך מחויבותה של החברה להגן על קטינים וקטינות שטרם הגיעו לגיל או מצב של בשלות והבנה לגבי מעשיהם. המחוקק עושה אבחנה (גסה אמנם אבל צריך לשים את הגבול איפהשהו) בין אדם מבוגר לאדם קטין. הראשון אמור להבין את השלכות מעשיו ולקחת עליהם אחריות ולשני יש את הלגיטימציה הזמנית שלא. בין השניים אין שוויון, האחד חזק יותר מהשני.

אז המחוקק קבע. אבל בעולם שבו "תרבות הלוליטות" כל כך מעצבת את התודעה הגברית, החוק מאבד את כוחו אל מול מיתוס הלוליטה. הפיצול התרבותי המוחלט בין העובדה שגבר יכול להיות אב לנערה מתבגרת, ובו בזמן לצפות בנערה באותו גיל בסרט פורנו או לשכור את שירותיה במועדון חשפנות, יוצר את טשטוש גבולות ההתנהגות ביחס לקטינות, ומאפשר יחסים של ניצול בין גברים מבוגרים ובעלי כח לבין נערות מתבגרות. גם הן, מפנימות את מיתוס הלוליטה, ומבינות שהדרך היחידה לקבל את תשומת הלב שהן מייחלות לה היא דרך מיניותן. לא יודעת אם אתן זוכרות איך זה להיות בת 14 או 15. את מתחילה לגלות את הכח החברתי הטמון במיניותך. את בודקת את גבולות המיניות הזו, מתפעלת ממנה. כשאת מקבלת לכך אישור מגבר נחשב במיוחד- את ממשיכה. ובמיוחד אם מדובר בזמר נחשב, מוערץ שנוכחותו בחייך היא לא פחות מהתגשמות של חלום. המצב הזה הוא קרקע פורייה לפרקטיקה של ניצול מיני.

ניתן היה לראות זאת במעשים של אותו הזמר וחבריו, אבל לא פחות מכך- בתגובות הציבור. למרות שעברו הרבה שנים מאז קראה התנועה הפמיניסטית להפסיק להאשים את הקורבנות בפגיעות מיניות, נדמה שבישראל  2013, המסר לא הופנם. כמו אז, גם היום, נשמעות אמירות מאשימות כלפי "הקטינות של היום", ש"מתלבשות כמו זונות", שמפתות גברים מבוגרים ונוהגות בהפקרות. לוליטות, כבר הזכרנו?

ולפני שאתם קוראים לי מתחסדת. אבהיר שלפעמים באמת אין משמעות לגיל. אנשים פשוט מתאהבים והגיל הופך ל"נון אישיו". רק שכאן, הסיפור הוא לגמרי אחר. כשאדם מקיים יחסי מין (ולא קשר זוגי) עם קטינות באופן סדרתי- לא מדובר בהתאהבות או אפילו במשיכה מינית. מדובר בניצול יחסי כח. כשיש לך כסף, פרסום ומעריצות- יש לך בידיים המון, אבל המון כח. מה אתה עושה עם כל הכח הזה? שאלה טובה.

השאלה מרכזית שעולה מכל הפרשה - האם ניתן לצפות מגבר בוגר,במעמדו של אותו זמר, לחשוב פעמיים כשנערה בת 16 מציעה לו לקיים איתה יחסי מין? התשובה שלי היא חד משמעית- ניתן ואף חובה לצפות ממנו לכך. ואם קשה לו, או שנורא בא לו להיתמם ולומר שהוא לא מודע לגילה או שהיא רצתה את זה, אז אני מציעה לו לדמיין את בתו המתבגרת או האחיינית שלו במקומה- אני בטוחה שזה יעזור לו לקחת אחריות, ואם לא- סתם להיגעל מעצמו.

הכותבת היא רכזת קו החירום 1202 במרכז סיוע לנפעות ונפגעי תקיפה מינית בת"א

>> עוד בפרשת הזמר המפורסם:

מיכל יפה תוהה, כמה מטומטם אדם יכול להיות

ניר גונטז' קורא לנשים להתעורר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה