אנחנו מדעניות העתיד

אביה סבירו בת ה-15 חולמת להיות מהנדסת אווירונאוטיקה, ומספרת איך תכנית "מדעניות העתיד" של משרד המדע עוזרת לה, ולמה זה לא רק לחננות

13/11/2013
אביה סבירו קבלו עדכונים מאביה
  • RSS
» בדרך לטכניון ולחיל האויר. אביה סבירו

הי, אני אביה סבירו. אני בת 15 והחלום שלי הוא להיות מהנדסת אווירונאוטיקה.

כן כן, מה ששמעתם, אני יודעת שזה לא בדיוק חלום נפוץ בגילי, אז אני אספר לכם את כל הסיפור מההתחלה.

מאז שאני קטנה יש לי אובססיה למטוסים. הם תמיד סיקרנו אותי ובעצם מאז שאני זוכרת את עצמי החלום שלי היה להיות טייסת. אבל אז גיליתי שאני חולה בפפילאדמה, זו מחלה שפוגעת בראייה, וזה העלה לי את המספר במשקפיים, אז הבנתי שטייסת אני כבר לא אוכל להיות לעולם.

לא הייתי מוכנה לוותר על התחום, אז חקרתי ומצאתי את המקצוע הזה - הנדסת אווירונאוטיקה. היום כבר יש לי תכנית מאוד מסודרת - אני אסיים את התיכון, אלך ללמוד בטכניון, ואתגייס לצבא קבע בחיל האוויר.

אבל איך בגלל מגיעים ללמוד את זה? איך אני יודעת שאהיה מוכנה? שאצליח להתקבל? בגלל שאין לי שום כוונה לוותר על החלום שלי החלטתי להתכונן כבר מעכשיו. למזלי פנו אלי מתכנית "מדעניות העתיד". זו תכנית של משרד המדע והטכנולוגיה שנועדה לעודד נערות מהפריפריה ללמוד את תחומי המדעים, ונותנת להן את כל הכלים שהן צריכות - מהעצמה אישית, דרך מיומנויות של למידה ומחקר, סיורים באוניברסיטאות ובמכוני מחקר, לימודי מדע, תעשייה, ומה לא. אנחנו גם נפגשות עם מדעניות, חוקרות ונשות עסקים מעניינות.

אני גאה לקחת חלק בתכנית הזאת שמאמינה בקידום נשים גם בתחומים שנחשבים "גבריים". אני חושבת שהרבה בנות לא נכנסות למקצועות האלה רק בגלל סטיגמות.

לצערי אני יודעת שיש יחסית מעט נשים היום שלומדות את המקצועות המדעיים ובמיוחד את מקצועות ההנדסה באוניברסיטאות, והתכנית בעצם בונה את הדור הבא של הנשים במדע, שהלוואי והוא יהיה גדול הרבה יותר. אני חושבת שנשים יכולות וצריכות להיות מנהיגות. עדיין יש לצערי גברים שאומרים שנשים צריכות לשבת בצד בזמן שהם מחליטים, אז צריך להראות לעולם שנשים יכולות להנהיג, להכתיב אופנה, להיות מדעניות ולקבל פרס נובל.

אביה סבירו

יש גם דעה כזו שהמקצועות המדעיים שייכים לחננות. אז יש לי חידוש בשבילכם, כשתגדלו אתם תראו מישהו בטלוויזיה מציל חיים או מקבל פרס נובל ואז תיזכרו שזה הילד שקראתם לו "חננה" כשהייתם קטנים. בסופו של דבר אני חושבת שעמוק בפנים כל אחד הוא קצת חננה שרוצה להצליח.

אני מנצלת פה את הבמה לפנות לבנות בגילי שמתלבטות מה ללמוד ואומרת להן לא לפסול את האופציות של המדעים. תתנסו קצת ותבינו אם יש משהו שמעניין אתכן - ניסויים בכימיה, התעסקות עם מחשבים, אפילו נוסחאות במתמטיקה ופיזיקה.

לפעמים אלו המקצועות המדעיים קשים אני יודעת, אבל כשיש רצון ורצון טוב אפשר לעשות הכול.

אנחנו דור העתיד, ואנחנו צריכות להראות לעולם שאנחנו יכולות לעשות כל מה שנרצה!
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה