המחיר הבריאותי של נעלי עקב

תשכחו מיהלומים, נעלי עקב הן החברות הכי טובות של נשים. אבל המחיר האמיתי של נעלי עקב לא מסתיים בחיוב של כרטיס האשראי אלא יותר בגב שלנו

13/11/2013
infomed- פורטל הרפואה של ישראל קבלו עדכונים מinfomed- פורטל הרפואה של ישראל
  • RSS

נכתב על ידי אינה גרינברג, אחות אחראית מחלקה אורטופדית, המרכז הרפואי בני ציון

המחיר הבריאותי של נעלי עקב

מי לא אוהבת את התחושה של נעליים חדשות? הריח, הקופסה, התחושה על הרגל, האושר שמציף אותך כשאת מודדת אותן ויודעת – הן שלי עכשיו. נשים רבות יעידו, שיש תחושה מחזקת ומעצימה בעמידה מול המראה עם נעלי עקב חדשות.

אנחנו מרגישות כל כך טוב עם עצמנו, שרובנו מוכנות להתעלם מבעיה אחת לא מדוברת -  נעלי עקב הן, איך לומר, מאוד לא נוחות. הן מאוד לא נוחות בכף הרגל ותחושת חוסר הנוחות הזו מתפשטת עם הזמן גם לכיוון הברכיים והגב.

פה למעשה מגיחה הדילמה שכל אישה מתמודדות איתה – השיק נגד הבריאות. אמנם נעלי עקב הן מוצר אופנתי בסיסי והן מתגוררות כמעט בכל ארון נעליים, אך האם זה שווה את מה שהן עושות לבריאות שלכן?

נעלי עקב – עוד המצאה גאונית של גברים?

האת היא, שכן! ה"אשמים" העיקריים בסבל המענג של ימינו, הם גברי אצולה מימי הביניים שהמציאו את נעלי העקב על מנת לסייע להם לאחוז בברזלי אוכף הסוס מבלי להחליק. במאה ה-14, הודבקו לנעליים פיסות עץ עבות כדי שלא לדרוך בזוהמה על-גבי המדרכות (שהרי נעלי העקב היו כאן עוד לפני פתחי הניקוז ותעלות הביוב).

ה'סטילטו' (פיגיון) המהפכניות הומצאו על ידי המעצב רוג'ר ויויאר ב-1955 עבור בית האופנה כריסטיאן דיור.

בצד האופטימי – מה היתרונות של נעלי עקב?

אמנם אין הרבה כאלה, אבל תאמינו או יש גם חצי כוס מלאה.
מעבר ליתרון האסתטי, שכן נעלי עקב משוות לרגל מראה ארוך וצר יותר ובכך גורמות לאישה להיראות גבוהה יותר, יש גם יתרון רפואי. מתברר שמחקר שנערך על ידי ד"ר מריה קריוטו מאוניברסיטת ורונה (מישהי הייתה חייבת למצוא הוכחות שנעלי עקב באמת עוזרות לנו) מצא כי  הליכה בנעלי עקב מחזקת את שרירי רצפת האגן, מסייעת בשליטה על הסוגרים ומונעת את צניחת הרחם ושלפוחית השתן. כמו כן, הליכה בנעלי עקב מסייעת לתפקוד מיני תקין ולאורגזמות נמרצות יותר.

ובחזרה למציאות – הבעיות שיוצרת הליכה בנעלי עקב

בסופו של יום, אין מה לעשות ולפחות מבחינה רפואית, החסרונות של נעלי עקב עולים על היתרונות. בין הבעיות הבריאותיות שיוצרות נעלי עקב ניתן למנות:

  • שחיקת סחוסי הברכיים – נוצרת כתוצאה מהמשקל הרב עליהן כתוצאה מחלוקה לא מאוזנת של משקל הגוף בעת ההליכה.
  • עיוות במבנה העצמות באצבעות כף הרגל.
  • בעיות בגיד אכילס - למרות שהרגל נראית ארוכה יותר מה שקורה הוא למעשה ההיפך – קיצור רקמות, המתרחש בגיד האכילס, שרירי הסובך, אחורי הברך וקדמת הירך.
  • שינוי האנטומיה והפיזיולוגיה של עמוד השדרה – נגרם כתוצאה מחלוקת משקל לא נכונה והטיית הגוף באופן לא טבעי.
  • בעיות גב ופריצת דיסק – מרכז הכובד עובר קדימה וגורם לכאבי גב. בנוסף נעילת נעלי עקב עלולה אף לגרום לפריצת דיסק.
  • פגיעות ברחם - נגרמות עקב הקטנת הזווית בין הירך לאגן. כמו כן עלול להופיע דימום מוגבר בזמן הווסת, תופעות קדם וסתיות ועוד.
  • פצעים ויבלות באצבעות כף הרגל.
  • תחושת כאב וצריבה באצבעות הרגליים, עקב לחץ מתמיד של הנעל על האצבעות.
  • שברים ונקעים עקב נפילות בשל חוסר שיווי משקל.

המחיר הבריאותי של נעלי עקב

חשוב לזכור כי המטרת של נעילת נעליים היא לספק הגנה לכפות הרגליים ולשמור על צורת הליכה תקינה. בהקשר זה, ראוי לציין נמצא כי בעיות ועיוותים בכפות הרגליים נפוצות יותר אצל נשים, כאשר אחד ההסברים לתופעה נעוץ בסוג הנעליים. נשים נועלות נעליים צרות ובעלות עקבים גבוהים, בעוד שגברים נועלים נעליים שטוחות ורחבות, אשר לכן ידידותיות יותר לכף הרגל.

כאנשי מקצוע, ברור כי נטייתם של אורתופדים תהיה להמליץ בנחרצות שלא לנעול נעלי עקב. אך אין ספק כי הדילמה יותר מורכבת. אל מול חסרונות בריאותיים, עומדים גם היבטים רגשיים ונפשיים הקשורים לדימוי וביטחון עצמי, שמהווים גורם חשוב ביותר בחייה של כל אישה, גם במובן המקצועי וגם בזה האישי.

לכן בסופו של יום כל אחת מאיתנו נשארת מול הראי עם השאלות האם יש לנעול נעלי עקב בכל מחיר? אולי לפעמים כדאי לבחור בנוחות? האם השיק תמיד צריך לגבור על הבריאות?

ברור כי רוב הנשים לא ימהרו לוותר על העקבים, אבל  מומלץ לזכור שבחיים - הכל עניין של מינונים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה