"את לא חייבת להיות רזה כדי להרגיש יפה"

ריי שגב, דוגמנית פלאס סייז: "שנים הרעבתי ושנאתי את עצמי כי לא הייתי רזה, עד שהבנתי שאפשר אחרת. עכשיו המשימה היא לשנות את עולם האופנה. כי הכוח בידיים שלנו"

12/11/2013
ריי שגב קבלו עדכונים מריי שגב
  • RSS

לא נולדתי דוגמנית, גם לא נולדתי מאוהבת בעצמי. להיפך, נולדתי לחברה המקדשת אידיאל יופי יחיד שלעולם לא אוכל להיות חלק ממנו.

כבר בגיל מאד צעיר הבנתי שכדאי לי להתאים את עצמי לסטנדט המקובל כדי להיות יפה, נאהבת ומאושרת. היה לי ברור שאם לא אצליח לשמור על מידת מכנסיים מסוימת לא אוכל לשרוד בג'ונגל הזה. בנעוריי, לאחר ילדות בה חשתי ניכור ובדידות שנבעה ברובה מהיותי גבוהה יותר מכולם ומפותחת החלטתי שזה הזמן שלי להפוך להיות הדמות שתמיד רציתי להיות והמודלים שהנחו אותי היו דוגמניות במגזינים, רקדניות בלט ושחקניות קולנוע הוליוודיות בקומדיות רומנטיות שבסוף תמיד רוכבות עם האביר על הסוס הלבן לעבר השקיעה.

ריי שגב מדגמנת לג'ק קובהריי שגב מדגמנת לג'ק קובה (צילום: יחצ)

כשהתקשיתי לשמור על המשקל הרצוי על פי הטבלאות ב"לאשה", פצחתי בדיאטות שהוחלפו בדיאטות אחרות, בהרעבה ובהלקאה עצמית בלתי נגמרת. המשקל שלי עלה וירד כמו יו-יו ודימוי הגוף השלילי שלי לא אפשר לי לאהוב את עצמי ובכלל להרגיש בעלת ערך וכך חייתי במשך הרבה שנים, פשוט קיבלתי את המצב ולא חשבתי שיש דרך שבה אוכל להגשים את החלום שלי ולהיות מי שרציתי להיות מילדות.

הבנתי שאפשר גם אחרת

הכל השתנה כשנחשפתי לתמונתה של ליזי מילר במגזין גלמור ביולי 2009. פתאום חשתי הזדהות, היא נראתה מאושרת, יפה ושלמה עם עצמה. הגוף שלה נראה דומה לשלי וכשקראתי את הראיון איתה הרגשתי כאילו היא חושפת את המחשבות שלי.

ליזי מילרליזי מילר (צילום: GettyImages)

פתאום ירד לי אסימון ענק והבנתי שכל החיים הלכתי עם העדר, קיבלתי את רוע הגזירה בלי לשאול שאלות. התבהר לי שאפשר גם אחרת ושזה רק עניין של מודעות גבוהה לנושא. כמו שאני התלהבתי לראות דוגמנית פלאס סייז במגזין אופנה כך מליוני נשים אחרות ברחבי העולם יולכו להזדהות, לשאוב השראה ואפילו לשנות את התפיסה שלהן כלפי גופן. כולי התמלאתי השראה, התלהבות ותשוקה להעביר את המסר הזה לעולם.

מיד התחלתי לחקור את הנושא ולשחות בו, מה זה אומר "פלאס סייז", מי הדוגמניות, מי הסוכנויות שמייצגות אותן, אילו חברות אופנה של פלאס סייז יש בעולם, על אילו מידות באמת מדובר, אלו בלוגים מדברים על הנושא, מגזינים ועוד ועוד. הזמנתי ספרים מקצועיים בנושא, כולל הספר של דוגמנית העל קריסטל רן (כיום שוב רזה) המתאר את המאבק שלה באנורקסיה, השיקום שלה והרצון להעביר את המסר לעולם שאת יכולה להיות יפה כמו שאת ובכל מידה.

כתבתי בהתלהבות בבלוג שלי וכשהחלטתי להיות דוגמנית כולם חשבו שהשתגעתי, זה לא היה פשוט אבל אני ידעתי זו תהיה בדרך שבה אוכל לעשות הבדל לכמה נשים על הפלנטה הזאת זה אך ורק מה שהוביל אותי.

מאז עברו יותר מארבע שנים בהם, אני כותבת על הנושא, מדגמנת, מנחה סדנאות והרצאות, מנסה לגעת בלבבן של עוד ועוד נשים, לגרום להן להיות מאושרות במי שהן. לפני כמה חודשים נסעתי לניו יורק להרחיב את טווח הפעילות שלי ושם התאכזבתי לגלות שהמודעות עדיין לא גדולה לנושא, עדיין אין מספיק דוגמניות פלאס סייז שעובדות, אין מספיק הזדמנויות לפלאס סייז להופיע במגזינים ובאופן כללי, אין הרבה אופנה למידות גדולות שהיא "אופנה" (לא ביגוד) שיקית ועכשיווית. זה תחום לא חדש כלל (הסוכנת שלי בניו יורק מנהלת דוגמניות פלאס סייז כבר 30 שנה!)  אך בכל זאת נראה שהוא רק מתחיל להתפתח עכשיו.

תאהבו את מה שאתן רואות במראה

המודעות לצורך באופנה למודלים שונים של יופי גוברת, יוצאים מחקרים המוכיחים שנשים קונות ב200 או 300 אחוז יותר כאשר הן רואות את הבגד על דוגמנית שדומה להן במידה, בגיל ובצבע. מחקרים אחרים שמציגים את הישבן העסיסי כמתכון לחיים בריאים ולאינטיליגנציה גבוהה וגם כתבות שונות היוצאות נגד רזון כמו למשל על הרווח בין הירכיים שהפך להיות המדד לרזון נחשק על ידי בנות נוער ברחבי העולם דרך הרשתות החברתיות.

נושא שכל כמה זמן מקבל עוד חשיפה ברשת, והפעם דוגמנית הפלאס סייז האוסטרלית רובין לואלי החליטה להגיב ולהתראיין לגביו. הקריירה של רובין בנסיקה אדירה בשנה האחרונה, היא כיכבה בקמפיין של ראלף לורן, מופיעה על שערים בכל העולם והיא יודעת גם לדבר, לא מפספסת אף הזדמנות לבטא את דעותיה לגבי מודל היופי, נכון שרובין היא רק מידה 42 ומשתרעת לגובה של 186 ס"מ, לכן יש שיגידו שהיא לא ממש "פלאס סייז" אבל היא עדיין עשתה בחירה משמעותית שלא להרבה יש את האומץ לעשות: להיות מה שהיא (מעל מידה 0) ולא להפסיק לאכול בשביל להיות רזה יותר.

רובין לאולירובין לאולי (צילום: GettyImages)

אני מאמינה בכל ליבי שככל שהמודעות תגבר ויותר ויותר נשים יחליטו שהן בוחרות להיות מי שהן, אוהבות את מה שהן רואות במראה ומפיצות את הבשורה הלאה, אופנה תהפוך מגוונת יותר ויותר ונשים בכל המידות יופיעו על בסיס קבוע בכל המגזינים, הקטלוגים, שלטי החוצות, בטלוויזיה ואפילו על מסלולי תצוגות האופנה. כן, אני בטוחה שהכוח נמצא בידיים שלנו. ומה אתן חושבות?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה