"אני רוצה שיבינו אותי, שלא ארגיש בודד"

שי שנקמן מעולם לא אובחן אבל יודע שיש לו תסמונת אספרגר. בעיקר בגלל התנהגותו שלפעמים היא מוזרה ולא מובנת. ראיון עם אדם שמחפש חברים, אבל לא תמיד יודע איך

12/11/2013
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

"אני מעדיף ראיון טלפוני כי אז אשמע קול של אדם, וזה יקל את תחושת הבדידות שאני חש שנים רבות", כך כותב לי שי שנקמן במסר פרטי בפייסבוק, והלב שלי מתקמט.

הכרנו בפייסבוק. מסוג המפגשים המופלאים האלה שיכולים להתרחש רק ברשת החברתית. הוא בן 30, גר בחיפה עם אימו, מוכר עיתונים ליד קרית הממשלה בעיר התחתית. יש לו זיכרון פנומנאלי, והוא משווע לחברת אנשים שיקבלו אותו כפי שהוא, עם ההתנהגות שלפעמים היא מוזרה, כהגדרתו, "כי אני עושה שטויות", ועם הקול הרם שלו שלפעמים מטריד אחרים.

שי שנקמן מטייל בברכות הדגים של קיבוץ כפר מסריק (צילום מהאלבום המשפחתי)

הבחנתי בו כשהגיב על פוסט של עינת רוספשה, שבנה הוא אוטיסט. הצהיר על עצמו כבעל תסמונת אספרגר ומיד משך את תשומת לבי. אני קוראת אודות התסמונת המפתיעה הזו שנים רבות, אבל עד לאותו רגע, לא יצא לי לדבר עם מי שבאמת חי אותה.

"לא תמיד יודעים להבין אותי"

נכנסתי לפרופיל הפייסבוק של שי, והתחלנו להתכתב. בהתחלה ביקשתי ממנו שיכתוב את מה שיש לו על הלב. אבל שי התקשה לארגן את מחשבותיו, אז הצעתי שאראיין אותו. שי בחר בראיון טלפוני. מאז שהכרנו אנחנו מתכתבים כמעט מדי יום. שי שואל אותי למעשיי ומספר כמה עיתונים מכר באותו יום. לפעמים אנחנו דנים באירועים אקטואליים שמילאו את דפי העיתונים שמכר. ביום בו הוא מצליח למכור את כל הכמות  - אין גאה ממנו.

"הזכרון הראשון שלי הוא כשהייתי בן 3 ו-4 חודשים. זה היה היום הראשון שלי בגן. היתה מסיבת פתיחה חגיגית והיו הרבה ילדים ומאוד נהניתי. אבל אחר כך ההורים הלכו ונשארו רק הילדים ובכיתי. כשאמא באה לקחת אותי היא קנתה לי קרטיב".

שאלה: אתה זוכר את עצמך מוקף ילדים ושמח. מתי התחילה הבדידות?

שי: "זה קרה מאוחר יותר. אנשים לא רצו להיות איתי בקשר מכל מיני סיבות. בגיל ההתבגרות זה לא הצליח לי. אבל לאחרונה בפייסבוק זה מסתדר. פגשתי אנשים, עוד חברים.

"בגיל ההתבגרות נכנסתי לפנימיה במסגרת של חינוך מיוחד, אבל גם שם היו בעיות ולא היו לי חברים. לא הצלחתי להשתלב חברתית. יצאתי משם עם טראומה רגשית קשה.  מה שניסיתי לעשות כדי לשפר – לא הלך.

"לא תמיד יודעים להבין אותי ואני לא תמיד מצליח להבין אחרים. ככה זה אספרגר, יש בעיות תקשורת וזיכרון חזק. אני נתקל בהרבה אנשים שיודעים לקבל אנשים אחרים. אני, למשל, מדבר בקול רם, זה גם אופייני לאספרגר. אבל יש אנשים שלא יכולים לקבל כל אחד. יש כאלה שמפריע להם שאני מדבר חזק, או שאולי הם מקנאים בי שאני זוכר דברים שהיו בעבר, זיכרון פנומנאלי זה שונה, זה מיוחד. אני לוח שנה אנושי.

"ויש אנשים שלא מעניין אותם מה קורה איתי, אם אני לא מפריע להם, ולא מטריד אותם שאני מדבר בקול רם. שמתי לב שיש אנשים שכשאני מנסה להשתלב בשיחה זה מפריע להם. כי אולי לפעמים אני משתלט. לא תמיד אני שם לב מה קורה. ולא תמיד אני מבין הבעות של אנשים".

שי שנקמן מתחבר לטבע בקיבוץ כפר מסריקשי שנקמן: שיראו שאני מתחבר לטבע (צילום מהאלבום המשפחתי)

"רוצה להשתלב בין בני אדם"

תסמונת אספרגר מוגדרת כמגבלה נוירולוגית התפתחותית. בגלל מורכבות התסמונת לא קל לאבחן ולזהות אותה וקיים ויכוח בין אנשי המקצוע בשאלה האם לשייך אותה לספקטרום האוטיסטי או לראות בה קטגוריה בפני עצמה. תסמונת אספרגר מתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים ורגשיים. בעלי התסמונת נחשבים כבעלי אינטליגנציה תקינה ולעתים קרובות אף גבוהה מן הממוצע, יש להם יכולות מילוליות טובות וזיכרון מעולה לפרטים, אבל קיים אצלם פער משמעותי בין היכולת הקוגניטיבית והפוטנציאל המילולי לבין תפקודם בחיי היומיום.

שאלה: איך גילו שאתה אספרגר?

"ב-2004 היתה לי מטפלת בבית הספר שאמרה לי שככה זה נקרא. מעולם לא עשיתי אבחון כי זו בדיקה יקרה, אבל אני יודע שיש לי מאפיינים של אספרגר".

שאלה: מה היית רוצה שיקרה אחרת?

"הייתי רוצה לשנות, שיבינו אותי, הייתי רוצה להשתלב בין בני אדם, לדעת לענות כמו שצריך. יש אנשים חוצפנים, ויש מצבים שהגיעו לאלימות פיזית. היו מצבים שהרביצו לי. אם הייתי יודע לענות כמו שצריך, זה היה אחרת".

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

הצמאון של שי לחברים, לקשר, ניכר בכל השיחות שהיו לי איתו והוא הרבה לבטא אותו בפני. ואולם כששאלתי אותו אם ירצה שאנשים יצרו איתו קשר בעקבות הראיון, היסס. שי חושש מפני אנשים שיעשו עליו "חרם" דרך הפייסבוק, כדבריו. ועדיין, אתם מוזמנים לנסות: אם תגיבו לפוסט, שי יקרא ויבחר למי לענות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה