רוצים אותך אמא קדושה או זונה מלוכלכת

"ככה זה כשאת מגיעה לעמדת כוח, את מערערת להם את הדיכוטומיה דרכה הם מגדירים את עצמם". אמילי מואטי על פרשת נחום ברנע ושלי יחימוביץ', ששוב סימנה את גבולות הריבון הגברי הלבן והפריבילגי

11/11/2013
אמילי מואטי קבלו עדכונים מאמילי
  • RSS
» מערערת את הדיכוטומיה. מואטי (צילום: המטבחון תקשורת)

זוכרים שארי שביט קרא לציפי לבני לחזור למטבח וקיטר כמו ילד שלקחו לו ת'במבה, שאין לה אנטיליגנציה רגשית ושהיא בסך הכל "עורכת דין תל אביבית"? המאמר פורסם בעקבות שיחה של שביט עם המגדירים עצמם "מקורבים", אותה חבורה שהתרגלה ליחסי הון שלטון ועסקונה, שלא הבינו איך יתכן שאחרי שעזרו לציפי לבני להיבחר וכיתתו רגליים בבריתות וחנוכות בית וטחנו בורקסים למכביר, איך זה שאחרי כל זה הם לא חברים בשום דירקטוריון ולא קיבלו במתנה שום חברה ממשלתית. שילוב של תובנות מגובות ודמגוגיה.

מאז כמובן יושרו ההדורים בין שביט ללבני, כפי שבא לידי ביטוי במאמר אוהד בבחירות האחרונות ובו היא תוארה במהלך הראיון "המועמדת הנאה והתקיפה הלבושה ז'קט זמש". מתי בפעם האחרונה קראנו תאור כזה על מדינאי ממין זכר?  עוד לא יבשה הדיו על הסולחה והנה אנחנו עדים לתרומתו של עוד גאון מהכוכב של שביט: נחום ברנע. הוא מצידו רק ציטט מה"רשתות החברתיות" אותו גוף ערטילאי שבו מותר הכול- שלי יחימו ביץ'. איזה מלך יאללה, גם מעודכן בענייני הרשת וגם מצטט משם ועוד ב"עיתון של המדינה", כי ככה זה כשאת מגיעה לעמדת כוח, את מערערת להם את הדיכוטומיה דרכה הם מגדירים את עצמם, את כבר לא "אחרת", את "משלהם" ועם זה, חברות, עם זה הם לא מסוגלים לחיות או לפחות לעבור לסדר היום, מדונה או מריה, יחימו-ביץ' או אמא שלי עם הקציצות שהגו הקמפיינרים הגברים שלה והיא להפתעתי, שתפה פעולה.

אנחנו, למצער, עדיין נתפסות כחומר ביד הריבון והריבון הוא גברי ולבן ופריבילגי, הריבון הוא חבורת שביט-ברנע ולהם יש זרועות ארוכות בחברה שלנו, גם בכנסת. "האחים", מכריזים שם, כשאישה מתבטאת באופן נחרץ, נחרץ מדי לטעמם - היא כנראה היסטרית, נכון בנט? והכי נמוכים הם אלא המכנים נשים "דעתניות" במין גאווה של אבות שהילדה זבת החותם שלהם הפתיעה אותם עם איזה חוכמה על המציאות.

שלי יחימוביץ', צילום: יעל ברזילי

התקשורת הישראלית מרבה לבקר את התקשורת ה"מגוייסת" בעולם הערבי, אך מה שונה מקרה ברנע לאייטמים המרובים על יחסי המין שקיימה, על פי אותם מקורות מפוקפקים, ציפי לבני עם גורמים פלסטינים במשא ומתן. גם שם, כמו פה, העוצמה של הגברת בחדרי המשא ומתן מנותבת בלי למצמץ אל מיניות בלתי מרוסנת. משהו לא מסתדר שם במשוואה וכמו ילדים שפותרים דיסוננס בבריחה לחדר וטריקת הדלת- הם בורחים אל הפתרון הקל מדי: היא ככל הנראה זונה ומשכך - אין יותר דילמה. ובמה שונים הקמפיינרים של זהבה גלאון שיצאו בהברקה "ציפי זירו" על גבי בקבוקי קולה עם שרבוט של סילואט של אישה רזה מדי? אל תחפשו הבדלים מהותיים ביניהם, החבורה הזו דומה להפליא ומסוכנת להכעיס - הם, ללא יוצא מן הכלל, לא מסוגלים להתמודד עם אישה שמובילה מערכת שעבורם נתפסת כגברית. הם, מעריציה המושבעים של הפטריארכיה, רוצים אותך אמא קדושה או זונה מלוכלכת.

במערכת הבחירות המוניציפאליות האחרונה, בה התמודדתי מטעם "עיר ללא גבולות" למועצת העיר תל אביב יפו, הרבינו לדבר על תכנית עירונית ללימודי מגדר וזכויות אדם בבתי הספר היסודיים. "מכיתה א'?!" שאלו בזעזוע החברים בתקשורת, "אתן תשטפו לילדים שלנו ת'שכל עם פמיניזם מכיתה א?" שאלו בחוגי בית הורים מסויימים, כן חברים, מכיתה א' כי שם, ברגע זה ממש יושב לו נחום ברנע הבא ושם יושבים הקמפיינrים והקמפיינריות שבעוד עשרים שנה יעבדו בשביל ה"שלי יחימוביץ" הבאה ושם יושבים עורכי הדין העתידיים והשופטים, שלא ידעו את דור המיידעלה. וטוב שכך.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך