חופשת לידה לגבר - הצעת חוק עקומה ולא מספקת

8 הימים שח"כ תמר זנדברג מציעה שגברים יקחו אחרי הלידה - יצאו מהכיס של המעביד ולא של הביטוח הלאומי. למה, בעצם? מחשבותיו של אבא

29/10/2013
ק. טוכולסקי קבלו עדכונים מק.
  • RSS

כשילדי נולדו, לקחתי חופש מהעבודה. זה נראה לי הגיוני. גם הצעת החוק החדשה של ח"כ תמר זנדברג (מרצ) המגדירה "חופשת לידה" של שמונה ימים לגברים, נראית לי הגיונית. הבעיה, כמקובל בישראל, היא באותיות הקטנות. חופשת הלידה החדשה תורכב למעשה מ-3 ימי חופש על חשבון המעביד ו-5 ימי מחלה על חשבון העובד. כנהוג בישראל הנטל נופל על כולם חוץ מאשר על הממשלה וככה זה גם נראה. החשיבות האמיתית של החוק במתכונתו המוצעת היא בעצם ההכרה שיש לעובד זכות לנצל ימי חופשה ומחלה שכבר יש לו לאחר הלידה.

נתחיל מהקטנות, מהסמנטיקה, חופשת לידה היא לא באמת חופשה, לא לאשה ולא לגבר. זה נחמד שמעכשיו יוכל בן הזוג לקחת ימים בשביל לסייע ליולדת הטרייה, אבל לא הוא ובטח לא היא נמצאים בחופש.

נעבור לדברים המהותיים, משום מה במקום היעדרות מהעבודה (חופשה) המשולמת בידי הביטוח הלאומי כפי שמקבלות יולדות, אני אהיה אמור לקבל חמישה ימי חופש נוספים על מה שיש לי מהמעביד. במיוחד כשמדובר במעבידים קטנים זה יכול להוות נטל משמעותי עליהם. אין שום סיבה שלא יתקנו את חוק הביטוח הלאומי ובמקום ימי חופשה על חשבון המעסיק או על חשבון העובד יעבירו את חובת התשלום לביטוח הלאומי (זה יצריך אמנם תיקון של צורת חישוב הימים בכדי למנוע את החישוב של ימי החופשה השבועית כחלק מהתקופה, אבל זה כבר ממש סיפור אחר). לא צריך חוק מיוחד, זה טוב רק בשביל כותרות, צריך תיקון של חוק הביטוח הלאומי. היות שתיקון החוק עשוי לכלול גם שינוי בהפרשה לביטוח לאומי, יכול להיות שהניכוי לעובד ולמעביד יעלה בשבריר אחוז, אבל כך הנטל של החופשה יתחלק בצורה מאוזנת ולא יבוא רק על חשבון המעבידים.

כאמור, מתוך 8 הימים, 5 יהיו "ימי מחלה". למה? השימוש בימי מחלה בכל הקשור לדבר שאינו מחלה פסול מראש. ימי מחלה נועדו לצורך התמודדות עם חולי והבראה לא לשימושים שונים ומשונים בכל מה שאינו קשור למחלה והחלמה. הריון אינו מהווה מחלה וגם לידה זאת לא מחלה. השימוש בימי מחלה לצורך הגדרת חופשת לידה לעבוד מחזק את הסטיגמות המוטעות של חופשת הלידה. מעבר להנצחת ההגדרה "חופשה" לדבר שאינו באמת חופשה, כעת מסתבר שזאת "חופשת מחלה".

בהחלט הגיע הזמן שלידה תהיה סיבה להיעדרות בזכות ובצורה מסודרת מהעבודה, אבל לעשות את זה עקום רק כי המדינה לא רוצה להשתתף במימון,  זה די מיותר. יש לנו ביטוח לאומי ורוב חיינו אנחנו מפרישים ממשכורותינו בשביל שהמוסד הזה ישלם לנו במצבים חריגים ביום יום אבל טבעיים בחייו של אדם. לא צריך קומבינות שנועדו רק בשביל שזה יעבור את המסננת של משרד האוצר, זאת חשיבה עקומה. תפקידה של הממשלה הוא לא רק להסדיר את היחסים בין גורמים שונים, הממשלה היא לא האו"ם, הממשלה גובה מסים ונותנת שירותים, אז תתכבד הממשלה להכיר גם בזכאות של בן זוג ליולדת לחופשת לידה בתשלום. אפשר לעשות את זה כל כך פשוט: כשם שנשים מקבלות דמי לידה בעבור 14 שבועות, גם גברים צריכים לקבל  דמי לידה בשביל 8 ימים. מהביטוח הלאומי בלי שמעסיקים יתנו על חשבונם ימי חופשה או שהעובדים ייקחו על חשבונם ימי חופשה ובלי להשתמש בימי מחלה, לא צריך להפוך את הלידה לדבר שמכביד על מעסיקים ועובדים.

בשולי הדברים, קראתי כמה אמירות על חשיבותם של 8 הימים האלה כדי לחזק את הקשר בין האב לילדיו. לי כאב מדובר בקשר חשוב מאוד, ולכן כבר שנתיים שאני עובד במשרת הורה (ברוטציה עם אשתי). אולם בסוגיית חופשת הלידה אני לא רואה את הקשר. חופשת לידה זה בשביל לעזור ליולדת, להתחלק בנטל, לעשות משימות. בונדינג עם הילד שווה לעשות אחרי שהוא כבר רואה. זה היה מאוד מרגש להיות בבית אחרי הלידות של הילדים שלי, אבל מעבר לאהבה הגדולה והמפחידה שהורה מרגיש אני לא חושב שדווקא שמונת הימים האלה תרמו משהו מיוחד. לקחת את הילדים אחרי הצהרים מהגנים ו/או בתי הספר, כמה שרק אפשר, תורם הרבה יותר. את ה"חופשה" הזו מהעבודה תנצלו לבונדינג עם זוגתכם, תראו לה שאתם שם בתוך ההורות לא פחות ממנה לכל דבר ועניין.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה