צאו להצביע לנשים!

בחודשים האחרונים הבאנו לכן כאן במסגרת פרוייקט "גברתי ראש העיר" ראיונות ובלוגים של עשרות מתמודדות לראשות עיר ולמועצות ברחבי הארץ. היום זה הזמן להחליף את הגברים העייפים ולהכניס נשים לשלטון המקומי

22/10/2013
רונית הבר קבלו עדכונים מרונית
  • RSS
» טריטוריה שכמהה להשתלטות נשית. הבר (צילום: טל אטרקצי)

הצמרת הכלכלית והעיסקית של ישראל הולכת ונתפסת בידי נשים. צריך להתעכב על המשפט הזה כי הוא לא מובן מאליו אלא מבטא תהליך סיזיפי, ארוך ומתמשך. זה לא קרה ביום וזה לא מבטא הלך רוח מזדמן ומקרי. הן שם כי זה מקומן, שם הם ראויות להימצא. מינויה של קרנית פלוג לתפקיד הנגידה לפני יומיים – גם הוא התקבל רק אחרי הליך רצוף התחבטויות, התלבטויות הטלת ספק ועלבונות שספק אם גבר- מועמד היה שורד אותן – ובכן, הוא רק אורז באופן עגול, יפה וסמלי תהליך שאפשר היה להילחם בו אבל לא לעצור אותו.

גלגלו בפיכן את השמות: קרנית פלוג, יעל אנדורן, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, דורית סלינגר, רקפת רוסק-עמינח, סמדר ברבר-צדיק ולילך אשר-טופולסקי. גלגלו ותנצרו את הטעם, עוד תתקלו בו. הוא מוכיח את שבירותה של תקרת הזכוכית. אקסיומות יכולות להשתנות. האיכויות, הקיום והייצוג הנשי, כל אלה נמצאים בדרכן למקום הנכון. שם, למעלה בצמרת יש עוד הרבה נשים שמכהנות כמנכ"ליות של ארגונים גדולים וחשובים שהגיעו למסקנה המתבקשת: הניהול, החשיבה, סדר היום והליך קבלת ההחלטות משווע לשינוי. המוח הגברי זקוק לסיוע. אפשר ורצוי להתערב בשיקול הדעת שלו, לתת לו מימד אחר. הוא מתקשה לשאת בעומס הזה לבד.

כל אלה שציינתי כאן מצטרפות למנהלות עיסקיות חזקות ודומיננטיות שעומדות בראשיהן של חברות גלובליות ענקיות: שריל זנדברג ומריסה מאייר, אם לציין רק שתיים מהן. כולן מוכיחות מידי יום שמקומן של הנשים מחוץ לנישה שהוקצתה להן. הן מוכיחות שיכולות ניהול מרשימות כפי שהן מביאות לסביבת העבודה שלהן אינן ניתנות להתעלמות. אולי זה לא מקרי שהשינוי הגדול הזה בא לידי ביטוי קודם כל בעולם הכלכלי והעיסקי: הרי בעולם הזה לא הכל שחור או לבן. יש ניואנסים וכדי להבחין בניואנסים נדרשות יכולות ואינטואיציות נשיות; יכולות מיקוד; חלוקת קשב; סבלנות; סובלנות; אגו בגודל נסבל; קור רוח.

במקביל לבשורות הטובות האלה הולכים היום אזרחי ישראל לבחור לעצמם את ראשי הרשויות המקומיות לחמש השנים הבאות. מה שנכון לעולם העסקי נכון פי כמה לשלטון המקומי. לפני כמספר חודשים יצאנו לדרך עם פרויקט "גברתי ראש העיר". מפת השילטון המקומי נראתה אז מדכדכת. רק 5 מתוך 256 רשויות מקומיות נוהלו בידי נשים. השאר בידי גברים, רבים מהם עסקנים בנשמתם, מכהנים בתפקידם שנות דור, מוקפים בקומבינטורים ומאעכרים שתרבות הניהול שלהם מעלה צחנה. ראשי ערים ורשויות מקומיות נראים לעיתים כמי שמכהנים בתפקידיהם לנצח ושולטים בתחומי השיפוט שלהם כאילו נולדו לכהונה. התפיסה הרווחת היא שבתחום הזה, ברשויות המקומיות, לא ניתן להזיז דבר בדרך הישר. אמר לי מישהו השבוע שהוא יצביע רק עבור מועמד שסיסמת הבחירות שלו תהיה: "מושחת עם קבלות". אז הנה טריטוריה שכמהה להשתלטות נשית.

בבחירות האלה נפל דבר והחל תהליך. הוא יארך זמן אבל יגיע לסוף דרכו: נשים תשתלטנה על הרשויות המקומיות ויוכיחו שייצוג שוויוני הוא לא פנטזיה. כבר בבחירות האלה הרבה יותר נשים מתמודדות על ראשות העיר ועל מקום במועצת העיר.

הרצליה בחרה בשעתו ביעל גרמן; נתניה במרים פיירברג. אני משוכנעת שהרצליה ונתניה לא התחרטו. הרצליה מובילה גם היום במספר הנשים המתמודדות על ראשות העיר ובנתניה סיכוייה של פיירברג להיבחר שוב גבוהים. במסגרת הפרויקט שלנו סקרנו בחודשים האחרונים את מפת המועמדות בכל הארץ, מרכז ופריפריה: טל שניידר שוחחה עם מועמדות באשקלון ובשדרות, בראשון לציון, חדרהנשר ודליית אל-כרמל וכמובן הערים הגדולות יותר הרצליה, נתניה, חיפה, ותל אביב שנהנית ממספר שיא של נשים שככל הנראה ישבו במועצה. כ-30 מועמדות בערים ומועצות מקומיות שונות פתחו בלוגים אותם פרסמנו במסגרת הפרויקט והמסרים שלהם הגיעו למאות אלפי עיניים. אני גאה לומר שהפרויקט שלנו, בשיתוף עמותת כ"ן, יחד עם הנחישות של המתמודדות הנשיות הפיחו רוח חיים במערכת הבחירות החשובה אך המפוהקת הזאת שמציגה שוב ושוב את אותם הפרצופים או את תאומיהם הסיאמיים. אין ספק כי הנשים המועמדות יעלו את אחוזי ההצבעה, הן מביאות עימן משב רוח אחר, נושאות הבטחה אחרת והרקורד שלהן מצביע על כך שהן מקיימות.

***

אז אם אתן לא יודעות מי המועמדות, היכנסו ל"גברתי, ראש העיר" , פנו לכם רבע שעה וצאו להצביע.

>> האזינו לטל שניידר בתכנית של גיא זוהר, מספרת על הפרויקט:

[youtube TuERhi7xx48 nolink]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך