מינוי קרנית פלוג: אביב הנשים בצמרת הכלכלה הישראלית?

הנגידה החדשה לא לבד: היא מצטרפת לארבע נשים שמונו לאחרונה לתפקידים בכירים במגזר הפיננסי הישראלי. האם זהו שחר של יום חדש? ומה אומרים על כך הגברים?

20/10/2013
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» "כלכלה מאוזנת יותר". פלוג (צילום: נתי שוחט, יח"צ)

אחרי כל הספקולציות, הדיונים והמשחקים הפוליטיים, זה באמת קרה: ד"ר קרנית פלוג מונתה  להיות האישה הראשונה בתפקיד נגידת בנק ישראל. המינוי הזה מגיע ביום טוב במיוחד לנשים -  רק כמה שעות לפני ההודעה על המינוי של פלוג, נודע כי  לילך אשר טופילסקי, המכהנת כראש החטיבה הקמעונאית בבנק הפועלים, תמונה למנכ"לית בנק דיסקונט. ד"ר פלוג ואשר טופילסקי ממשיכות שורה של מינויים נשיים בכירים שהתרחשו במערכת הפיננסית הישראלית בחודשים האחרונים. זה התחיל לפני כשנה עם מינוי רקפת רוסק עמינח למנכ"לית בנק לאומי, בהמשך מונתה יעל אנדורן למנכ"לית משרד האוצר ובאותה נשימה אפשר להזכיר גם את המינוי של המפקחת החדשה על הביטוח דורית סלינגר ועוד.

אז מה, אפשר לפתוח את בקבוקי השמפניה ולהתחיל בחגיגות? מה המשמעות של 'אביב הנשים' בצמרת הכלכלה הישראלית, למה הוא מתרחש דווקא עכשיו ואיך הגברים מקבלים את החברות החדשות במועדון?

ח"כ עליזה לביא, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת חושבת שבהחלט יש לנו סיבה למסיבה: "אני חושבת שנגידה חדשה היא מודל לחיקוי עבור כל הנשים הישראליות ובמשך החודשים האחרונים כשלא היה ברור האם המינוי הוא שלה או לא, היא לא עזבה את התפקיד ואף התנהגה באופן אצילי. אנחנו עדים כאן לעוד סדק בדרך לניפוץ תקרת הזכוכית שחוסמת נשים".

את יכולה לנסות להסביר למה דווקא עכשיו אנחנו זוכים למבול המינויים הנשיים האלה?

"אני מאמינה שהגענו לבשלות של כמה תהליכים ואין כאן סתם עניין של מזל. בשנים האחרונות התפתחה כאן עתודה ניהולית של נשים איכותיות ומצד שני, גם גברים שנמצאים במשרות בכירות הבינו שאי אפשר לתת להון האנושי הזה ללכת לאיבוד. מצד שני, אני חושבת שבשנים האחרונות הנשים בישראל עברו תהליך ברור של העצמה ושל תמיכה הדדית ועכשיו אנחנו עדים לתוצאות. אבל מעבר לזה, המסקנה של כולנו כנשים צריכה להיות שאפילו שנראה שהדלת חסומה בפנינו, אנחנו צריכות להמשיך לדפוק עד שהיא תפתח".

ועדיין הרושם הוא שהשינוי הזה מתרחש בעיקר בספירה הכלכלית. למה, לדעתך?

"בעיני, התהליכים האלה מתרחשים בכל הענפים במשק אלא שמטבע הדברים כשלתפקידים כל כך בכירים מתמנות נשים, התקשורת מתמקדת בהן. אין ספק שיש התקדמות בתחום המשפטי, במישור הפוליטי הארצי והמקומי ולפני כן בענף התקשורת".

חייבים להודות שלצד השמחה, יש גם חששות. ניסיון העבר הוכיח שתהליכי הפמיניזציה שמתרחשים כעת בענף הבנקאות עלולים לחזור אל העובדות במגזר כמו בומרנג קטלני. התפקידים הבכירים יאבדו את האטרקטיביות שלהם - לפחות בעיני גברים והשכר הממוצע בענף כולו יצנח.

ח"כ עליזה לביא, צילום: יח"צח"כ עליזה לביא. צילום: יח"צ

לצערנו,  בדיון שנערך בתחילת ספטמבר בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, הוצגו נתונים שלפיהם נשים מקבלות שני שלישים משכר גברים בתפקידים דומים במשק. בנוסף, דו"ח מרכז אדווה שהתפרסם ב־2013 בנוגע למגזר הציבורי הראה שכאשר נשים מהוות רוב בקרב המועסקים, עדיין שכרן החציוני נמוך משכר הגברים.

ח"כ לביא לא חוששת: "כניסת נשים למגזר הפיננסי היא תופעה חברתית שמקדמת חברה שיוויונית לאורך כל הדרך. הפועל היוצא הוא שהכלכלה שלנו תהיה מאוזנת יותר. במערכות פיננסיות אפשר למדוד את העובדים בצורה יותר מדויקת על פי דו"חות ומאזנים שונים. הנשים נמצאות שם יותר ויותר בשנים האחרונות כי הן מצוינות וזה כל הסיפור".

אלא שיש עוד צד לסיפור והוא הצד שלהם – של הגברים. המינויים האחרונים גורמים לדה דמורליזציה בקרב לא מעט עובדים, אם כי לא כזאת שנשמעת בריש גלי. ועדיין אי אפשר היה להתעלם בשעות האחרונות מכל מיני בדיחות קטנות על כך שכדי להגיש מועמדות היום לתפקיד בכיר כלשהו, כל גבר צריך לשקול ניתוח לשינוי מין. ח"כ לביא לא מפגינה אמפתיה. "יש גברים שעושים בדיחות, יש לא מעט סרקזם ותלונות וכן, חלק מהגברים חשים מאוימים. הם היו רגילים לאכול מהעוגה לבד ועכשיו הם יצטרכו להתחלק בה. זה המחיר שצריך לשלם עבור תחרות בריאה".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה