איך לכתוב קורות חיים?

אם את מחפשת עבודה ולא מוזמנת להרבה ראיונות, כנראה שקורות החיים שלך לא מספיק אטרקטיביים. הכנסי לבדוק מה את עושה לא נכון

20/10/2013
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS

מגיעים אלי קורות חיים רבים אשר לוקים בדברים בסיסיים.

המשמעות הינה, שהם מכילים מידע שלא אמור להיות והם חסרים במידע שחייב להיות בהם. כללים בסיסיים הם תנאי הכרחי אך לא מספק, שכן אחרי שקורות חייך כתובים לפי הכללים הבסיסיים עליהם להיות גם אטרקטיביים על מנת לפתוח עבורך דלתות.

איך תדעי אם קורות חייך אטרקטיביים באמת? העובדות בשטח יעידו:  אין זימונים - לא אטרקטיביים, זימונים בודדים - לא מספיק אטרקטיביים, זימונים רבים - קורות חייך פותחים דלתות. זומנת לראיונות והתשובה שלילית? משהו לא עובד עבורך בראיון ועליך לשאול מה נכון לשפר על מנת לשפר את האטרקטיביות גם בראיון עבודה. זה נכון, שזו עבודה קשה למצוא עבודה ראויה, אך בטרם נתייאש אני מציעה לפסוע צעד צעד ולשפר את הדרך כדי למצוא כמה שיותר מהר את העבודה הראויה לך.

שלבים בסיסיים בכתיבת קורות חיים:

תמצית - התמצית היא הפרק החשוב ביותר בקורות חייך ועליך להקדיש את מירב המאמצים לכתוב תמצית אטרקטיבית. התמצית יכולה לסכם את שנות ניסיונך בתחום, את השווקים בהם יש לך ניסיון, עשייה יוצאת דופן שתרשים את הקורא בהם ועוד. התמצית לא כוללת נתוני אופי סובייקטיביים אלא נתונים אובייקטיביים המהווים את המידע החשוב ביותר אודותיך ומסכמים את כל קורות חייך עבור הקורא בהם.

סדר הצגת הדברים – בכותרות של קורות החיים -תמיד לרשום תחילה את הכותרת החשובה ביותר ולהמשיך לחשובה פחות. בניסיון התעסוקתי – להתחיל עם התפקיד האחרון ואחורה, לתפקיד שקדם לו (בסדר כרונולוגי יורד).

הדגשה – הפרטים האישיים החשובים ביותר שלך הינם מספר הנייד והמייל, אחר כך כל השאר. חשוב להדגיש דברים שמייחדים אותך, הצטיינות בעבודה/ בלימודים וכיו"ב.

השמטה – עליך להשמיט כל מילה מיותרת כגון – "קורות חיים" (מספיק שמך בראש המסמך), ת.ז. (אם יידרש במפורש רק אז יש להוסיף), כנ"ל – ארץ לידה – ישראל (ברור מאליו! אלא אם ארץ הלידה אינה ישראל, כנ"ל גם "עברית שפת אם"), טלפון בבית (שהילדים יענו? מה הסיכוי שהודעה תגיע אליך? למי אין נייד? אז למה לא לציין רק אותו???).

רישום של ניסיון - שם החברה בכותרת ראשית, שם תפקיד בכותרת משנית. אם בארגון אחד עברת כמה תפקידים, צייני את התפקידים השונים תחת כותרת ראשית של שם החברה, בדרך זו תבליטי את הקידום בעבודה. חשוב לרשום תחילה את התפקיד האחרון אלא אם כן התפקיד המשמעותי שלך אינו האחרון. מומלץ לרשום שמות של תפקידים מובנים לכולם ולהימנע מכותרות שמתפרשים שונה בכל ארגון. לדוגמא, "מנהלת פרויקטים". הסדר של תחומי האחריות שהיו לך, יקבע לפי התאמה לתפקיד המוצע או לפי חשיבות בעיני הקורא הפוטנציאלי.

מילות מפתח – הקפידי לנסח בקורות חייך מילות מפתח שעשויים לעזור באיתור קורות חייך. בדקי מהן המילים אשר חוזרות על עצמן במשרות מבוקשות בתחום שלך ושזרי אותן בקורות חייך.

כתובת ברורה – אם את גרה במושב/כפר לא מוכר צייני את העיר הסמוכה, לדוגמא – מושב גן חיים (סמוך לכפר סבא). אם את מתגוררת רחוק מהמשרה המוצעת שקלי אם נכון להוסיף את כתובת מגורייך.

דף אחד – הקפידי על דף אחד בלבד- זה מספיק כדי לספר דברים שיעניינו את הקורא בהם. מיקוד והתכנסות לדף אחד יעזרו לך לייצר מסר קצר ואטרקטיבי שישמש אותך לאורך כל תהליך מציאת עבודה.

כתיב - מומלץ מאוד להימנע משגיאות כתיב – זה עשוי לרמז על זלזול או אי ידיעת השפה.

עין בוחנת נוספת - כדאי להראות את קורות החיים לאדם שאת דעתו את מעריכה כדי שיאיר טעויות שאינך רואה.

מה לא לכתוב

פרטים לא רלוונטים – עבודות סטודנטיאליות (אלא אם רלוונטיות), עבודות לאורך כל תקופת החיים (לעיתים העשור האחרון מספיק), לימודים שקדמו לתואר וכיו"ב. אני יכולה לשתף אותך שרוב קורות חיים שהגיעו אלי קוצרו בכ 30% ולפעמים אף יותר! אתגרי את עצמך להוריד כל מילה שאינה רלוונטית ולא מקדמת.

להימנע מכתיבה בגוף ראשון – יש להימנע מהמילה "אני" ומהשימוש בפעלים הכוללים את המילה אני . לדוגמא – ניהלתי, שמרתי, ביצעתי, ובמקום לרשום "הייתי אחראית על תחום…" מומלץ לרשום – "אחריות על תחום" וכוי"ב.

מידע מכשיל - יש המציינים בראש הדף תאריך שבו נכתבו קורות החיים– בדרך זו ניתן לגלות כי את מחפשת עבודה זמן רב, ולכן מומלץ להשמיט את התאריך.

חזרה משעממת – זה בדרך כלל בא לידי ביטוי בניסיון תעסוקתי, אם כבר רשמת את תחום אחריות מסויים אין צורך לרשום אותו שוב, אלא אם חזרה זו נדרשת למשרה המוצעת (וגם אז אפשר לכתוב את זה קצת אחרת ולהאיר זוויות אחרות).

לפני שליחה

שם קובץ - שם הקובץ יכיל את שמך או שמך וקורות חיים או שמך והתפקיד המוצע, בשום פנים לא "נוסח אחרון" או " יולי 2012" או לחילופין "נוסח משופר". כל אלה עשויים להעיד על מידע שלא נכון לחשוף למעסיק הפוטנציאלי.

פורמט - קורות חיים מומלץ לשלוח בקובץ WORD ולא PDF כי בחלק מהמקומות המחשב קורא רק וורד.

מכתב מקדים -  אני ממליצה לתת דגש על מכתב מקדים לקורות החיים כי לעיתים המכתב המקדים עשוי לקדם אותך אף יותר מקורות חייך.

עוד מקבץ חשוב של עצות

  • אם את מפיצה את קורות חייך לכמה תפקידים שונים, מומלץ ליצר פורמט שונה לכל תפקיד. (לדוגמא – פורמט למנהלת משאבי אנוש בחברה קטנה, פורמט לסמנכ"לית משאבי אנוש בחברה גדולה ופורמט לפיתוח משאבי אנוש והדרכה).
  • לכל משרה ספציפית יש להתאים את הפורמט של התפקיד הנדרש לדרישות המשרה הספציפיות (לדוגמא – יש להתאים את הפורמט של מנהלת משאבי אנוש לתפקיד מנהלת משאבי אנוש בחברת הייטק).
  • חשוב לייצר פורמט כללי – זהו פורמט המכיל את כל מה שחשוב לך להציג (ידע, ניסיון, התמחות, השכלה וכו'). פורמט זה יכלול את כל הדברים שיעזרו לך לקדם את עצמך. תחשבי הכי רחב ותכווני לכל האפשרויות שמעניינות אותך. פורמט זה ישמש אותך כאשר את שולחת קורות חיים, כשלא ידוע לך על משרה ספציפית, ומטרת קורות החיים לפתוח מקסימום אפשרויות עבורך.

לסיכום, חשוב לזכור שמטרת קורות חיים הינה לזמן אותך לראיון עבודה - וזה כבר נושא בפני עצמו....

***

>> אני מציעה לך לקבל ממני במתנה מדריך מקוצר למציאת עבודה המוגש בחינם לכל דורש.

>>אני שמחה לבשר גם לך שלאחרונה יצא לאור ספר שכתבתי, ראשון מסוגו בישראל "המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה" המוצע למכירה בכל הארץ ברשת חנויות סטימצקי וצומת ספרים, וכמובן שניתן לרכוש אותו בהנחה.

אני מאחלת לך הצלחה במציאת עבודה ראויה ואני איתך עד לרגע מיוחל זה.

נירית גלר ג'מילי ( MA ) – מאמנת ויועצת למציאת עבודה ובניית קריירה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה