איך תגני על עצמך?

בזמן האחרון נדמה כי ללכת ברחובות הפך לעיסוק מסוכן בארץ. חוגי הגנה עצמית ייעודיים לנשים - גם אם מדובר בסדנה קצרה - באים לענות על היעדר תחושת הביטחון

16/10/2013
דנית כהן קבלו עדכונים מדנית
  • RSS

חוגי הגנה עצמית לנשים, שלאחרונה זוכים לפריחה, מהווים בימים אלו הכרח המציאות עבור כל אישה, נערה וילדה בארץ. התקשורת אינה מפסיקה להביא סיפורים חדשים על נשים מוכות, מקרי אונס ותקיפה ורצח נשים בידי בני זוגן. נדמה כי ללכת ברחובות הפך לעיסוק מסוכן לנשים בארץ.

אם אין לי, מי לי?

חוגים הגנה עצמית לנשים רבים נפתחים כתוצאה מהתארגנות של נשים. של אישה אחת או כמה נשים, שחשו מאוימות מהמצב והתארגנו בכוחות עצמן כדי ללמוד איך להגן על עצמן.

חוגי הגנה עצמית ככלל פועלים בשני מישורים: מצד אחד הם נותנים לנשים את הכלים להגן על עצמן ועל גופן במקרה שיקלעו לסיטואציה שבה יאלצו להשתמש בכוח פיזי כדי לצאת ממצבים מסוכנים, ומצד שני מעניקים ביטחון עצמי ואת היכולת להימנע ממצבים בהם יהיה צורך להשתמש בכלים ובידע שאותו רכשו בחוגים אלו.

תוקפים רבים מחפשים לתקוף את החוליה החלשה, מחפשים את המטרה שנדמה להם כי היא חלשה מהם ולא תעשה להם בעיות. העלאת הבטחון העצמי והיכולת לשדר – "זוז ממני, אני אעשה לך צרות!", היא יכולת שכוחה לעתים רב אף מהיכולת להגן בעת צרה, כיוון שהיא עשויה למנוע מצבי צרה מלכתחילה.

כשנשים מתארגנות בעצמן, הן למעשה עושות את הצעד הראשון להגיד – די!, לא עוד כלי בידי התוקפים. אנחנו לוקחות את עתידנו בידינו ולומדות כיצד להגן על עצמנו.

אילו סוגי חוגי הגנה עצמית לנשים ישנם?

ניתן לחלק את חוגי הגנה עצמית לנשים באופן גס לשני סוגי חוגים עיקריים: בראשון, עיקר ייעודנו הוא לימוד ועיסוק בספורט מגע. חוגים מסוג זה הם חוגים ממושכים שמעודדים פיתוח כושר אישי במקביל לפיתוח הטכניקה הספציפית לסוג הספורט בו עוסקים. סוגי ספורט אלו דורשים מיומנות גבוהה וכושר גופני מצוין. חוגים מהסוג הזה מתאימים בעיקר למי שרוצה לשמור על כושר גופני ועל הדרך גם לזכות בידע שיאפשר לה, במצבים מסוימים, להגן על עצמה. ישנם סוגי קרב מגע רבים, הידועים שבהם הם קראטה (יד פתוחה בסינית), ג'ודו, טאי קוואן דו, איגרוף תאילנדי ועוד.

הסוג השני של החוגים מיועד ספציפית לנשים ומתמקד בטכניקות שמאפשרות לנשים לצאת ממצבי תקיפה שונים תוך הכרת נקודות התורפה של התוקף ושימוש בחפצים יומיומיים שסביבן.

חוגים אלו אינם מצריכים כושר גופני גבוה ומיועדים לנשים מכל הגילאים. על פי רוב מדובר במספר מפגשים קצר – לעתים אפילו מפגש אחד. הטכניקות הנלמדות הן טבעיות ומתאימות לכל אישה, בכל גיל ובכל מצב גופני כמעט. רובם של הקורסים הללו מסתמכים על יסודות קרב מגע, שיטת לחימה ייחודית שפותחה במקור בצה"ל, נקראת גם ק.מ.י – קרב מגע ישראלי.

אפשר לקבל הנחה?

אין זה סוד שחוגים עולים כסף, לפעמים הרבה כסף. במצב הכלכלי השורר היום בארץ, עלותם של חוגים עלולה לגרום לרבים להימנע מלהשתתף בהם. הרבה מבין חוגי ההגנה העצמית הקצרים לנשים הצצים כיום הינם חוגים חינמיים שנוצרו או דרך התארגנויות ספונטניות של נשים ומדריכה או מדריך מתנדבים, או מדריכים שהבינו את הצורך ומעבירים מעין סדנאות הגנה עצמית לנשים ואפילו ממסדים כגון עיריות, מרכזי קניות ועוד שהתארגנו כדי לתת מענה לצורך הזה.

מה תורמים קורסי הגנה עצמית לנשים?

מה כבר אפשר ללמוד או לקבל מסדנה כזו, קצרה? מתברר שהרבה, על פי עדויות של המשתתפות ובוגרות הסדנאות הללו. מלבד הידע ותרגול בסיסי של טכניקות הגנה עצמית, לנשים רבות זו אחת ההזדמנויות הראשונות לבטא את עצמן באגרסיביות מבלי לקבל ביקורת על התנהגותן, אלא להיפך – שבחים. החוויה הזו מוכיחה את עצמה כחוויה מעצימה. חוויה המשחררת דפוסי מחשבה ומשפיעה גם על ההתנהגות היומיומית.

נשים רבות לומדות להגיד "לא!" בסדנאות אלו, לומדות כיצד להשתמש בשפת גוף כדי לשדר כוח ועוצמה המתבטאים גם במצבי תקיפה וגם במצבי היומיום.

קורסי הגנה עצמית לנשים מספקים צורך של נשים ללמוד כיצד להגן על עצמן בחברה שבה אלימות נגד נשים היא חלק מהתרבות המקובלת, ועל הדרך גם מגבירים את הביטחון העצמי והמודעות לכוח ולעוצמה הקיימים בכל אישה ונערה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה