המדריך למשקיעה המתחילה

חוששת לנהל את תיק ההשקעות המשפחתי? קבלי 5 טיפים חשובים שיעזרו לך ללמוד כיצד לפעול ובעיקר איך להצליח ללא ידע מוקדם

16/10/2013
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

רבים ובעיקר רבות נרתעים מתחום ההשקעות בשוק ההון. הסיבות העיקריות לכך הן חוסר היכרות וחוסר עניין. כתוצאה מכך נוצר חשש שמדובר בהתנהלות מורכבת, מאתגרת ומסוכנת אשר דורשת ידע נרחב והבנה במגמות, אופציות, ניתוח טכני, איגרות חוב, מניות וכו'.

הבשורה הטובה היא שכל אישה יכולה לנהל בהצלחה תיק השקעות. אמנם קשה ללמוד את תחום שוק ההון "על יבש" אבל כדאי ואפילו מומלץ "לקפוץ למים" בליווי מקצועי של יועץ השקעות המטפל בתיק, מייעץ ומסייע בעת קבלת ההחלטות. מכיוון שלרובנו הקפיצה הזו למים די מפחידה, החלטנו לעשות סדר בדברים.

5 טיפים שכל משקיעה צריכה לאמץ רגע לפני הכניסה לתחום שוק ההון:

1. בחירת יועץ

המלצות ממכרים תמיד יכולות לעזור אבל במקביל מומלץ לבדוק כמה פרמטרים: חשוב שהיועץ יהיה בעל רישיון של הרשות לניירות ערך ובעל ותק בתחום וניסיון רב. דבר נוסף - רצוי שתהיה לכם דינמיקה טובה, ומעבר למקצועיות שלו תקבלו גם יחס אישי כדי שתרגישו בנוח לשאול כל העולה על דעתכן.

2. הפגישה הראשונה

ישנן מגוון אפשרויות להשקעה ברמות סיכון שונות ולכן הפגישה הראשונה היא החשובה ביותר - בפגישה זו היועץ לומד את צרכי הלקוחה על-ידי בירור צרכים הכוללים את העדפותיה, מטרת ההשקעה, הכנסותיה והוצאותיה, ועד כמה, אם בכלל, היא רוצה לקחת סיכונים. על-בסיס כל הנתונים מרכיבים את תיק ההשקעות ברמת הסיכון התואמת את הצרכים, המטרות והעדפותיה של הלקוחה.

בדקי את ניסיונו ורשיונו של היועץ. צילום: Thinstock

בדקי את ניסיונו ורשיונו של היועץ. צילום: Thinstock

3. זמן וידע

כאשר נעזרים ביועץ שעוקב אחרי התיק ומעדכן אותך, מדובר בתדירות שיחה של אחת לחודש-חודשיים, תלוי ברמת הסיכון של התיק וצרכיה של הלקוחה. לגבי הבנת השוק, תמיד טוב שיש ידע מקדים אבל זה לא מחייב. ועוד משהו מפתיע - לא כל בוגר כלכלה מבין בהכרח בשוק ההון ולכן סיכויי ההצלחה של רובנו זהים.

4. בניית תיק ההשקעות

"בנייה נכונה של תיק מבוססת על הקצאת נכסים נכונה בין האפיקים השונים מסבירה איילת ורמוט וידל, מנהלת מרכז השקעות השרון בבנק דיסקונט. "איך לפזר ובאילו מינונים? לרשות היועצים במרכז ההשקעות של דיסקונט עומדים כלים תומכי ייעוץ, כגון מערכת לדירוג קרנות, מערכת למסחר בלומברג וכן מערכות פנימיות של הבנק, המסייעים בניתוח שווקים ומגמות ומאפשרים בניית תיק לאחר שלמדנו להכיר את הצרכים האישיים של כל לקוח ולקוחה".

5. אינטואציה נשית

מסתבר שגם בתחום שוק ההון יש הבדל בין גברים ונשים. למרות שנשים רבות מעדיפות להשאיר את האחריות על ענייני הכספים לבן זוגן, על פי מחקרים, נראה שנשים זהירות יותר בהשקעה שלהן ובזכות או למרות זאת ההצלחות שלהן בתיק גבוהות יותר. ורמוט וידל מציינת שזו הכללה גדולה מדי. לטענתה, "דרכי הפעולה של ציבור המשקיעות תלויות בגורמים רבים ומגוונים כמו אופי המשקיעה, גילה, הידע שלה בתחום ועוד, ולכן קשה להכליל. עם זאת נשים שנכנסות לתחום נוטות יותר לשאול שאלות וזאת בגלל החשש מהלא ידוע, לעומת גברים, שלרובם יש את התפיסה הבסיסית שהם יודעים יותר טוב. מניסיוני, נראה כי הישראלים מעדיפים השקעות סולידיות".

***

מרכז ההשקעות של דיסקונט מעניק שירות מומחים בשוק ההון ללקוחות בעלי תיק השקעות בגובה של 700 אלף שקלים ומעלה. הערך המוסף של מרכז ההשקעות הוא ברמת המקצועיות, ניסיון רב בשוק ההון, הסתמכות על מחלקת מחקר חזקה, יוזמה מול הלקוח, יחס אישי ומענה טלפוני מהיר.

שעות עבודה במרכז ההשקעות רציפות במקביל לשעות המסחר בבורסה, בימים א'-ה' בין השעות 08:30-17:30.

לפרטים נוספים: 09-9706200
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה