גילוי מוקדם של סרטן השד: כל מה שצריך לדעת

מה עושים כשהרופא לא מתייחס ברצינות לחשד שלך ולמה צריך להמשיך להיות במעקב אם תוצאות הבדיקה היו טובות? לכבוד חודש המודעות לסרטן השד – כל המידע החשוב על גילוי מוקדם

14/10/2013
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

גילוי מוקדם של סרטן השד

סרטן השד נחשב לגידול הסרטני השכיח ואולי גם המפחיד ביותר בקרב נשים. הבשורה הרעה היא שמדי שנה מאובחנות בישראל מעל ל-4,000 חולות בסרטן השד. אבל יש גם בשורה טובה: ככל שהגילוי מוקדם יותר, כך סיכויי ההחלמה גבוהים יותר ורוב הנשים אכן מחלימות. מילת המפתח היא - מודעות, ולשם כך חשוב לדעת למה לשים לב ומתי להיות קשובים לגוף ולתחושות.

בעבר ההמלצה הייתה לכל אישה לעשות בדיקה עצמית פעם בחודש כשבוע לאחר סיום הווסת על-מנת לבדוק אם ישנם שינויים בחזה או אם היא מרגישה משהו שונה. ד"ר נועה אפרת בן-ברוך, מנהלת המכון האונקולוגי במרכז הרפואי קפלן ויו"ר קבוצת השד במסגרת האיגוד האונקולוגי הישראלי, אומרת כי כיום ההנחיות השתנו בעקבות מחקר גדול שבוצע בסין. "במחקר השתתפו מאות אלפי נשים שחולקו לשתי קבוצות. קבוצה אחת קיבלה הנחייה לבדוק פעם בחודש את השדיים וכתוצאה מחששות שהעלו נשים בקבוצה עברו בדיקות שונות, ואילו הקבוצה השנייה לא עשתה בדיקות עצמיות. תוצאות המחקר לא הראו הבדלים בין שתי הקבוצות בגילוי מוקדם של סרטן השד וכתוצאה מכך שונו ההנחיות".

למרות שההנחיה כיום לא לבצע כל חודש בדיקה עצמית, ד"ר בן-ברוך מדגישה כי לכל אישה צריכה להיות מודעות שדיים. כלומר, לשים לב במקלחת וכשמחליפים בגדים - אם יש שינוי כלשהו בשד ובמידה שכן, לפנות לכירורג שד לבדיקה מקיפה יותר.

ד"ר נועה אפרת בן-ברוך

מי צריכה להיבדק ומתי?

  1. כל אישה מגיל 50 ומעלה צריכה לעבור בדיקת ממוגרפיה, אחת לשנתיים, אם לא עלה חשד כלשהו לפני ואין היסטוריה משפחתית.
  2. נשים בעלות מוטציה גנטית BRCA צריכות להתחיל להיות במעקב רפואי כבר בגיל 30-25.
  3. נשים עם סיפור משפחתי של סרטן השד, צריכות להיות במעקב החל מגיל 40. בדרך-כלל הכוונה היא אם אמא או אחות חלו, אבל גם אם יש במשפחה מספר חולות שהן אחיות - כדאי להיות במעקב. יש לשים לב לגיל החולות במשפחה - אם הסבתא חלתה בסרטן השד בגיל 80 הסיכוי התורשתי למחלה נמוך יותר, מכיוון שרוב חולות הסרטן הן בגילאי 50 ומעלה.
  4. נשים שעברו בדיקות שכללו קרינה לאזור החזה (למשל בעקבות בלוטות לימפה בעיתיות) צריכות להיות במעקב מגיל צעיר מכיוון שהקרינה מהווה גורם סיכון.

.

ישנן מחלות בהן בדיקות סקר לא משפיעות על אחוזי התמותה של המחלה, אולם בסרטן השד גילוי מוקדם הוא מאוד עקרוני וחשוב. "אם מגלים את המחלה בשלב ההתחלתי שלה (שלב אפס) סיכויי ההחלמה מגיעים לכ-100 אחוזים", מציינת ד"ר בן-ברוך. "אך אם מגלים אותה בשלב מאוחר (שלב ארבע), סיכויי ההחלמה נמוכים יותר, ולכן חשוב מאוד להיות במעקב בהתאם לגיל ולסיפור המשפחתי וכמובן לשים לב לכל שינוי בשד. רק כ-20% מכלל מקרי סרטן השד מתגלים אצל נשים צעירות לפני גיל 50. אצל כ-7-8% מהחולות המחלה מתגלה לפני גיל 40, כך שאין סיבה לעשות ממוגרפיה לפני גיל 50, אלא אם יש תלונה מצד האישה".

על-פי נתונים של האגודה למלחמה בסרטן, בעקבות מחקר חדש, עולה כי שיעורי ההיארעות בסרטן השד נמוכים בכ-70%  בקרב נשים באוכלוסייה החרדית, בהשוואה לשיעורי המחלה באוכלוסייה החילונית. לדברי ד"ר בן-ברוך "ככל הנראה יש קשר לכך שנשים חרדיות יולדות בגיל צעיר ומניקות. גם לצריכת אלכוהול יש השפעה שלילית על סרטן השד אך אין נתונים חד משמעיים לגבי זה".

10 המלצות שכל אישה צריכה לקרוא וליישם:

1. כאבים בשד הם לא סימן לסרטן אבל אם מתחילים כאבים מומלץ לפנות לרופא לבדיקה.
2. כל שינוי בשד (צבע, צורה או גוש), מצריך פנייה לרופא כירורג שד ולא רופא נשים.
3. אין מה לחשוש מבדיקות אולטרה-סאונד וממוגרפיה, הן לא בדיקות מסוכנות. באולטרה-סאונד אין קרינה ובממוגרפיה יש קרינה מועטה.
4. אם נראה לך שהרופא לא התייחס ברצינות לתלונתך ולחשד כלשהו שעלה לך, פני לכירורג שד נוסף.
5. לעיתים לא רואים בבדיקות את הגוש ולכן חשוב להמשיך להיות במעקב ולפעמים אפילו להתעקש על ביופסיה
6. אם עברת הגדלת חזה, חשוב לבוא להיבדק. אין מה לחשוש מפגיעה בסיליקון.
7. גם אם קיבלת תשובה שהבדיקות תקינות, חזרי לרופא כדי להבין מה המשמעות ומתי לחזור לבדיקה נוספת
8. אם יש במשפחתך מקרי סרטן רבים, מומלץ לבדוק אילו בדיקות חדשות יש לאיתור גן של סרטן השד, ובהתאם לתכנן את בדיקות הסקר בצורה מושכלת יותר. לדוגמה, בדיקה חדשה בשם INVITAE, הסוקרת מאות גנים בגוף ומסוגלת לגלות אם מתרחשים בהם שינויים המצביעים על נטייה תורשתית למחלת סרטן מסוימת ולמחלות נוספות. הבדיקה מבוצעת בדרך-כלל בעקבות יעוץ גנטי.
9. סרטן השד נפוץ בעיקר בגילאי חמישים ומעלה, לכן נשים צעירות ללא סיפור משפחתי צריכות להיות מודעות, אך להבין שהסיכויים שלהן לחלות נמוכים.
10. זכרי - רוב הנשים מחלימות מסרטן השד.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך