ג'נט ילן - איך היא עשתה את זה?

הנגידה הבאה של הבנק האמריקאי, עומדת להיות קובעת המדיניות הכלכלית החשובה ביותר בעולם - הנה 7 צעדים שהובילו אותה לתפקיד הנכסף

13/10/2013
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS

בשבוע שעבר האישה שכיכבה בכותרות בתקשורת הייתה מי שמכריה הרבים מתארים כ"אשה קטנה עם איי.קיו גדול". האמת, לא בטוח שכל הנשים היו מאמצות את המחמאה הזאת, הנגועה במעט סקסיזם אמריקאי מהסוג הישן. אבל ג'נט ילן (67, נשואה + 1) שהוכרזה כנגידה הבאה של הבנק הפדרלי יכולה להיות מרוצה. קטנה או גדולה - היא האישה הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב שמחזיקה בתואר הזה ולמעשה בקרוב תהפוך לקובעת המדיניות הכלכלית החשובה ביותר בעולם.

ג'נט ילן וברק אובמה, צילום: gettyimages

בהקשר של ישראל, אפשר בהחלט להניח שמה שהיא תקבע מעבר לים בשנים הבאות, אנחנו מהר מאוד נרגיש אצלנו בארנק. בהקשר הפמיניסטי, אי אפשר שלא לנסות לברר איך היא הצליחה לכבוש את התפקיד הכי נחשק במשק האמריקאי, ועוד בשיאה של 'קריירה מאוחרת', כפי שהעידה על עצמה.

אז הנה 7  דברים שכדאי לדעת על מי שהפכה בברכת הנשיא, ברק אובמה, לדוגמא נוספת של המודל הנשי לאשת קריירה מצליחה:

1. היא החלה להצטיין ולהתבלט כבר מגיל צעיר

המשפט 'לעולם אל תחמיץ הזדמנות להצטיין', שמלווה כל כך הרבה אנשים מצליחים, תקף גם לגבי ילן. היא גדלה במשפחה יהודית אך לא דתית ולמעשה, הצלחה בלימודים נחשבה לערך  הכי חשוב אצל הוריה. זאת כנראה הסיבה שהיא הצטיינה בבית הספר התיכון, בכל המקצועות ובכל התחומים. בהמשך, היא למדה במכללת הנשים של אוניברסיטת בראון, שבה הייתה אחת הנשים המעטות שלמדו כלכלה ולדברי סטודנטים שלמדו איתה היא הייתה סטודנטית מבריקה, מעל ומעבר לכל האחרים.

2. היא ידעה איך להתחתן טוב

בספר החדש שלה "לפרוץ קדימה" מציינת שריל סנדברג, סמנכ"ל פייסבוק, שהיא לא מכירה שום אישה שהצליחה להגיע להישגים מקצועיים בלי בן זוג שתמך בה באופן מוחלט. גם בסעיף הזה ילן יכולה לסמן לעצמה וי גדול. היא נשואה באושר לג'ורג' אקרלוף, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2001, שלא רק תמך בה לאורך הקריירה אלא למעשה שיתף איתה פעולה ובתחילת הקריירה האקדמאית שלהם בשנות ה-80, השניים היו חתומים על מאמרים אקדמיים רבים. על פי כתבה שפורסמה על ילן לפני מספר חודשים בפייננשל טיימס, עמיתים מספרים שבני הזוג השלימו זה את זו: אקרלוף היה בעל הרעיונות הנועזים ואילו ילן תיעלה אותם לטיעונים זהירים ולוגיים.

3. היא לא נתנה למזל לשחק תפקיד בקריירה שלה

היא נחשבת לעובדת יסודית ומעמיקה ומתכוננת היטב לכל פגישה ולכל דיון. היכולת שלה להביא טיעונים מנומקים ומפורטים לשולחן משאירה רושם מצוין על כל הסובבים אותה. בין היתר, כפי שצוין בכתבת פרופיל שפורסמה עליה ברויטרס, בפגישות הבנק הפדרלי היא נהגה לכתוב במפורט את כל טיעוניה, בניגוד להסתמכות על נקודות דיון כפי שעשו כמה מעמיתיה.  "היא לא זוכה בוויכוח באמצעות קריעה לגזרים של טיעוני המתחרים. היא מנצחת באמצעות הצגת מערך טיעונים כה מובנה, עד שאחרים משתכנעים", כך הסביר אדם שעבד עימה וביקש להישאר בעילום שם.

4. היא פועלת מתוך תשוקה וסקרנות אותנטיים

ישנן סיבות שונות שבגללם אנשים מתאמצים להתקדם במישור המקצועי. לפעמים מדובר ברצון לעשות כסף, לפעמים המוטיבציה הבסיסית היא להשיג כוח ושליטה או במקרה הגרוע מדובר בניסיון לברוח מבעיות אישיות. עם זאת, מחקרים שונים שהתפרסמו בשנים האחרונות מצביעים על כך שאנשים יוצאים מן הכלל מונעים מתוך תשוקה בסיסית ליהנות מהעבודה שלהם. זה נכון גם לגבי ילן. אנשים שעבדו איתה במהלך עשרות השנים מעידים שהיא פועלת באמת ובתמים על בסיס התלהבות כנה מן השאלות הכלכליות שהיא ניצבת בפניהן. "אני יודע שזה נשמע טוב מכדי להיות אמיתי, אבל היא באמת מנתחת בעיות כדי לראות לאן הן ייקחו אותה", אמר מייקל כץ, עמית שלה מאוניברסיטת ברקלי בכתבת תחקיר של הפייננשל טיימס שנעשתה עליה לקראת כניסתה לתפקיד.

5. היא יודעת איך ללכת נגד הזרם בלי לעורר אנטיגוניזם

כשעבדה בשנות התשעים במועצת הבנק הפדרלי הצליחה לשכנע את הנגיד האגדי דאז, אלן גרינספן לשנות החלטות בנוגע ליעדי האינפלציה שביקש לקבוע. היא אף הביעה חוסר הסכמה עם ההחלטות נוספות שלו מספר פעמים במהלך העבודה שלהם יחד ולמרות זאת הוא השאיר אותה בעמדה בכירה לצידו. בראיון שנעשה איתו בעבר הסביר את שיתוף הפעולה איתה למרות החריקות המקצועיות הצורמות בהערכה הרבה שהוא רוכש למקצועיות שלה. "יכולתי לעקוב אחר הטיעונים שלה בצורה אנליטית. אינטואיציה היא חסרת תועלת, אבל כל מה שהיא אמרה היה מגובה בעובדות", הסביר.

6. היא יודעת איך לסגת מבחירה מקצועית לא מוצלחת בלי שהמוניטין שלה ייפגע

הקריירה של ילן ידעה לא רק עליות אלא גם כמה מורדות ומעידות. כך, למשל, ב-1997 מינה אותה הנשיא קלינטון ליו"ר מועצת היועצים הכלכליים בבית הלבן, תפקיד שהיא מילאה במשך פחות משנתיים עד שהתפטרה. בזמנו היא הסבירה שהיא עוזבת מסיבות משפחתיות וכדי לחזור ללמד באקדמיה, אך מקורבים אליה רמזו שהיא חשה כי היא אינה מתאימה לתפקיד, בין היתר בגלל שהיה תחרותי ופוליטי מידי לטעמה.

7.  היא יודעת איך לנהל כסף ממשלתי אבל מוצלחת גם בלהשקיע אותו לרווחתה

טוב, זה לא ממש מפתיע אבל ילן היא מולטי-מיליונרית שיכולה להרשות לעצמה לקום בבוקר ולא ללכת לעבודה. במקור, היא הגיעה ממשפחה של מעמד הפועלים שחיה בברוקלין בה האב עבד בתור רופא והאימא עזבה את המשרה שלה כמורה כדי לטפל בילן ובאחיה הגדול. כיום במסגרת תפקידה בבנק הפדרלי, היא מחויבת להצהיר על השקעותיה הפרטיות ומאלה עולה כי בשנים האחרונות היא השקיעה בסכומים של למעלה מ 10 מיליון דולר, כפי שמדווח המדור הפיננסי של יאהו.

לבסוף, למרות הכבוד הגדול שנפל בחלקה של ילן לעמוד בראש הבנק המרכזי בארה"ב, כדאי לציין שהיא לא תהיה האישה הראשונה מסביב לגלובוס שתוביל מדיניות כלכלית- מדינית. ישנם 117 בנקים פדרליים ברחבי העולם ובראש 17 מהם ניצבות נגידות. בין היתר, ניתן לציין מדינות כמו ארגנטינה, רוסיה, ונצואלה ודרום אפריקה כמי שפרגנו לנשים בתפקיד. אצלנו, בינתיים, יש ממלאת מקום בשם קרנית פלוג. נחכה להתפתחויות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה