תערוכת הצילומים "שקופים": מבט מקרוב על עובדי הקבלן

מעובדות מזנון הכנסת ועד לעובדות בחקלאות - ההעסקה הלא-ישירה רומסת את זכויות העובדים במדינה. תערוכת צילומים חדשה בדיזנגוף סנטר, מוציאה אותם אל האור

09/10/2013
אורנה עמוס קבלו עדכונים מאורנה
  • RSS

העסקה הקבלנית היא דפוס העסקה לא ישיר בו מועסקים העובדים באמצעות קבלני משנה או עמותות שזוכות במכרזים שונים של משרדי הממשלה ושל מעסיקים בשוק הפרטי . כך מועסקים כ - 400,000 עובדי קבלן בשרות הציבורי ומספר לא ידוע של עובדים בשוק הפרטי.  עובדים אלו הם נעדרי יציבות תעסוקתית, זכויותיהם בעבודה נפגעות,  שכרם נמוך וקשה להם מאד להתאגד.

הגמישות הניהולית המקודשת, חסכון ויעילות כלכלית הפכו לכללי ברזל מובילים בשוק התעסוקה, בעוד זכויות, ערכים, תחושת שייכות ויציבות תעסוקתית נדחקו לשוליו.

שירה כהן, תערוכת שקופים, צילום: דן חיימוביץ'שירה כהן, צילום: דן חיימוביץ'

כך אנחנו פוגשים שוק עבודה מעורער. שוק תעסוקה של עוני, עובדי קבלן, ברובן נשים, עובדים קשה ומתקיימים בקושי. איזו חברה נוצרת כשמרבית עובדיה לא יכולים לתכנן את עתידם, לא יכולים לדעת היכן יועסקו מתי וכמה, כמה ירוויחו והאם בכלל? תעסוקה כזו יוצרת חברה בלתי יציבה, חברה שבה הישרדות היא שם המשחק. ובהישרדות אין סולידריות, בהישרדות אנחנו מופרדים, אנחנו לבד.

מתוך דבריה של מיקי פישר, מורה בתוכנית היל"ה:

" להיות עובדת קבלן זה שלא יהיה לך בטחון תעסוקתי גם כשיש לך כבר עבודה במשרה .  בכל שנה מחדש מוגדרות שעות העבודה של מורה, בתחילת שנה יש פחות שעות עבודה ואז השכר יורד ואת המשכנתא והאוכל יש לשלם – אז מה נגיד לבנק או למכולת? שכרגע העבודה שלי הצטמצמה?"

מיה חסקל, תערוכת שקופים, צילום: דן חיימוביץ'מיה חסקל, צילום: דן חיימוביץ'

הקואליציה הארצית להעסקה ישירה נוסדה בעקבות התארגנות עובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון. 4 שנים רצופות עמדנו בקשיי ההתאגדות. התאגדות של עובדות קבלן, עולות, מודרות, ששיח ההתאגדות רחוק מהן שנות אור. והן הצליחו  להתגבר על הפחד , על ההשתקה ועל ההפרדה . נשיאת האוניברסיטה פרופ' רבקה כרמי סירבה לבקשת העובדות לחזור להעסקה ישירה , לזכות בלימודי תואר ראשון לילדיהם, לזכות בהסכם קיבוצי מכבד כמו כולם, להרגיש חלק ממקום עבודה בו הן עובדות 20 שנים ויותר. מתוך כך נולד הרעיון של הקמת קואליציה, מתוך תפיסה שרק כוח משותף של ארגונים, עובדים ואזרחים עשוי להניע שינוי במערכת. 30 ארגונים חברו למשימה המשותפת ואליהם עובדי ועובדות קבלן  ופעילים חברתיים.

הקואליציה עוסקת בניסיון להוביל חקיקה, לעצב דעת קהל שתהפוך את שיטת העסקה הקבלנית ללא לגיטימית. יש כבר סימני הצלחה: בשנים האחרונות אנחנו עדים לארגונים, עסקיים וציבוריים, שמחזירים את עובדיהם להעסקה ישירה, כך למשל בדיזניגוף סנטר בחרה ההנהלה להחזיר את עובדי המשק להעסקה ישירה. גם שולמית סהלו, סגנית ראש עיריית קריית גת, החליטה  להחזיר את עובדות הניקיון בעירה להעסקה ישירה. כך גם עשתה הנהלת סמינר הקיבוצים. בהחלטה לחזרה להעסקה ישירה יש מעשה אמיץ, מוביל ומנהיגותי. יש  לנו כבר הוכחות שיש בה בה גם יתרון  כלכלי, ניהולי ומערכתי.  עובד ועובדת מרוצים, מאוגדים ושייכים הם עובדים ועובדות טובים יותר. מעסיק ערכי והגון יצליח להגיע ליעדיו הכלכליים, הארגוניים והמקצועיים.

מיקי פישר, תערוכת "שקופים", צילום: דן חיימוביץ'מיקי פישר, צילום: דן חיימוביץ'

בחרנו לזרום כנגד הזרם הכלכלי המרכזי בו כל דבר ניתן להפריט וכל עובד ניתן לנייד לפי הצורך, מתוך ידיעה שמדובר במאבק שמחייב הפעלת כוח נגדי מאוגד וחזק, כוח שברור לו שפגיעה בנו היא פגיעה בדורות הבאים: בילדנו ונכדנו.

הרעיון לתערוכת הצילומים "שקופים" עלה כשחזרנו מאירוע מכירת עובדי קבלן בשוק הכרמל. הדבר העיקרי שהעסיק אותי מאז הקמת הקואליציה היה : כיצד לחבר בין עובדי ועובדות הקבלן למאבק סולידרי משותף. מאבק משותף של  עובדת הניקיון, העובדת הסוציאלית, המורה, המאבטח, עובדת הסיעוד, הסייעת בגן, טכנאי המחשבים, אחות בית הספר, המתכנתת, של עובדים מן המניין ואזרחים. התערוכה היא כלי כדי לייצר סולידריות, והיא תוצג בכל רחבי הארץ מצפון ועד דרום.

עליזה ידעי, תערוכת "שקופים", צילום: דן חיימוביץ'עליזה ידעי, צילום: דן חיימוביץ'

דן חיימוביץ' הצלם, נתרם מיד למשימה. הכרתי נשמה מופלאה של אדם רגיש ומקסים שבאמצעות המצלמה מצליח להביא את המסר באופן ממשי וחי. הוא שוטט בכל הארץ לצלם את עליזה ידעי - מטפלת ומנהיגת איגוד מטפלות המשפחתונים, רבקה ויטנברג – עובדת ניקיון, רנין שבטי – עובדת בחקלאות, אשר קליין המאבטח ממודיעין, מיה חסקל עובדת סוציאלית וצירה באיגוד העו"סים, מיקי פישר – מורה ומנהיגה באיגוד מורות היל"ה,  גלית הושיאר לשעבר מורת קבלן, יואב כהן טכנאי מחשבים בשדה התעופה ובהנהגת איגוד איי- טי סופט, ברק פניני עובד הסיעוד, דניאל יהל אומן פרפורמנס ומורה בתוכנית קר"ב, שרון קפלן מתכנתת מחשבים ושירה כהן מהנהגת מאבק עובדות מזנון הכנסת.

רבקה ויטנברג, תערוכת "שקופים", צילום: דן חיימוביץ'רבקה ויטנברג, צילום: דן חיימוביץ'

אל הצילומים הצטרפו כותבים וכותבות פעילים חברתיים : ליה נירגד, נעם לוי, יוס ברוך, נירית שרון, שרי גל, אלי הוז, אורן שלמה, איילת בועזסון, דורית אלדר אבידן, אמנון יוגד, עדי תשרי,  קרן אור רגב, תומר פרת. תודות גדולות לצוות ההפקה של האירוע: דבורה פרץ. שי ביאליק, לילי בן עמי, טל בהרב - להב, שירה איתן, אריאל ליבמן , אוסו באיו, רותי מרסדס, מיכל כהן; צוות דיזנגוף סנטר: רונן סלטון מנכ"ל הסנטר, איתי בללי - מנהל התפעול, רוני גילאון – מנהלת שווק ומיכל גרסטנר – יחסי ציבור. תודות לכל התורמים ו"קרן בקטנה ".

רניין שבטי, תערוכת "שקופים", צילום: דן חיימוביץ'רניין שבטי, צילום: דן חיימוביץ'

>> "שקופים", תערוכה בגלריה בדיזנגוף סנטר, קומה 1, כניסה חופשית

לאתר של הצלם דן חיימוביץ'
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך