אנדומטריוזיס: המחלה של שני כהן

"כל הזמן כאב לי, התפתלתי על הרצפה בצרחות אבל כולם אמרו: ‘זה בראש שלך’". יסמין אלון מזדהה ומתוסכלת מהראיון עם שני כהן וקוראת לנשים ולגברים: עזרו להפסיק את הכאב

09/10/2013
יסמין אלון קבלו עדכונים מיסמין אלון
  • RSS

מי שקרא את הראיון שנערך עם שני כהן בידיעות אחרונות, כבר מכיר את הביטוי אנדומטריוזיס, אולי יזכור את הציטוט הזה: "כל הזמן כאב לי, התפתלתי על הרצפה בצרחות...וכולם אומרים: 'זה בראש שלך'.".

כמאובחנת אנדומטריוזיס בעצמי, המילים של שני כהן כל כך מוכרות לי ואני מזדהה איתה עד כדי תסכול. הכאבים הקשים מגיל 14, אמירות הרופאים 'אל תתפנקי', 'תתגברי', 'כולן סובלות – 'קחי כדור' – זו גם תחילת הסיפור האישי שלי עם אנדו'. הסבל הזה פגע בי בביה"ס, בעבודה, בטיולים...! 16 שנות איחור באבחון ועל האנדו' שלי שמעתי לראשונה רק אחרי שהתפוצצה לי ציסטה בשחלה. את הכאב ההוא, אני לא מאחלת לשונאיי!

אנדומטריוזיס - המחלה של שני כהן

שני דברים שחשוב לי מאוד להדגיש:


1. בראיון שנערך עם שני כהן חזרה המילה "נדירה". עם כ-10% מאובחנות רק בארה"ב, אנדו' אינה נדירה כלל. שימו לב – 10% והמודעות שם גבוהה. מה שנדיר הוא האבחון בישראל!!! מתוך עשר נשים בגיל הפריון, הבינו שאחת מהן בוודאות סובלת ובארה"ב הייתה מאובחנת ומטופלת. לא בישראל.

לךלךלך

יש מקרים קלים ויש חמורים ומורכבים, מבחינת האבחון. הבעיה היא שחוסר מודעות ובייחוד אם המקרה אינו מצב מובהק של אנדו', תורמים לקושי באבחון. רופא שאינו מומחה למחלה לא תמיד יודע מה בדיוק הוא מחפש או רואה בבדיקות, ולכן אפילו לא מציין את המילה אנדו' בפני הנבדקת. כתוצאה מכך הנשים בישראל סובלות לחינם זמן ממושך, לא יודעות למה, לא מאובחנות, לא מטופלות ובעיקר שומעות הרבה אמירות פוטרות ומזלזלות. הכל מלבד 'אולי זו אנדומטריוזיס'.

לךלךל

2. אנדו' היא אכן מחלה סדיסטית, שקטה וערמומית. המאפיינים שלה רבים אך משתנים מאישה לאישה. לא כל מה ששני כהן עברה, אני עברתי או אעבור. לא כל מה שאני עברתי, תעבור כל חולת אנדו'. כמאובחנת רק שנה, אני עדיין מגלה בדיעבד תסמינים שאני והרופאים השונים התעלמנו מהם או לא ייחסנו להם חשיבות. אני לא ידעתי והרופאים שלי כנראה לא קישרו. לא כל מקרה אנדו' הוא חריף ומורכב. לא כל חולת אנדו' תגיע למצבה של שני או למצב שלי.

אולי גם לך יש אנדומטריוזיס?

אין טעם בהיסטריה ובריצה בהולה של כל הנשים בישראל להיבדק. יש תסמינים ושאלות שכל אחת צריכה לשאול את עצמה. מי שחושדת באנדו' צריכה להתייעץ עם מומחה ולא רק עם רופא נשים רגיל. הבינו - כשאחת מעשר מאובחנת במדינה בה יש מודעות גבוהה, זהו נתון מאד קרוב למספר המאובחנות בסרטן השד. אבל כשמחלה זו מתוארת בידי רופאים כ"כאבי מחזור" בלבד, כמה תשומת לב היא תמשוך? מה שמחזיר אותנו לאמירת ה'מפונקת, כולן סובלות'.

אז מהי אנדומטריוזיס? "חלל הרחם מצופה על ידי שכבת תאים הנקראים תאי רירית הרחם (אנדומטריום). אצל נשים עם אנדומטריוזיס ניתן למצוא תאים דומים במיקום לא טבעי, בעיקר בחלל הבטן ובאגן. התאים מפרישים חומרים הגורמים לתהליך דלקתי... בעקבות זאת נוצרות הידבקויות בין איברים שכנים. התאים מסוגלים לחדור גם לעומקם של איברי האגן כגון שלפוחית השתן והמעי, ולגרום להיווצרות רקמה צלקתית... השילוב של הדלקת יחד עם ההידבקויות ויצירת רקמת הצלקת באיברים גורמת לסימפטומים שונים כולל כאב, בעיות ביציאות ובמתן שתן והפרעות פוריות. תאי האנדומטריוזיס יכולים גם ליצור ציסטה בשחלות...מדובר במחלה כרונית, דלקתית", כך כותב ד"ר יובל קאופמן, מנהל המרכז הרב תחומי לאנדומטריוזיס במרכז הרפואי כרמל, באתר אנד"י.

במלים פשוטות - אנדו' זו מחלת כאב הפוגעת באיכות חייהן של נשים רבות ולכל חולת אנדו' יש את הסימפטומים האישיים שלה. בהחלט ייתכן גם קושי להרות. אבל נערה בת 16 שסובלת? זה שהיא עדיין לא ניסתה להרות, לא אומר שאין לה אנדו'. האם עליה להמתין עד לכך שתנסה להרות, להתקשות בכך ורק אז לעבור אבחון? כמה זמן? עשר שנים?
כנציגת פורום נשות האנדומטריוזיס אני פונה אליכן, והמסר שלי המסר הזה נועד לא רק לנשים בפייסבוק אלא גם לגברים שלצדן ובהחלט יכולים לעזור להן. רק שתפו את המידע:

אנחנו מאובחנות, עוזרות, מתייעצות ומשתפות בינינו. אנחנו יודעות מה הסיבה לסבל שלנו ומטפלות בה. עזרו לנו לעזור למי שלא יודעת. בשביל מי שאתם לא מכירים -  שתפו פוסט זה, הפנו אותה למרכז אנדומטריוזיס, תלו דף מידע על אנדו' (במקום העבודה למשל). אם אתם שומעים או מכירים מישהי שסובלת כאב בעיקר סביב תקופת הווסת, שמשככים לא תמיד עוזרים, שהכאב משבש את חייה או סתם מקשה עליה לתפקד... רק הזכירו בפניה את המילה Endometriosis .

כל עוד היא לא יודעת, הסבל ממשיך. כמעט בוודאות הרופאים יגידו שהיא מפונקת או שהיא מדמיינת בזמן שהסבל שלה אמיתי מאד! היא תמשיך לסבול כי, כמו שאני חשבתי, "לא ייתכן שחמישה רופאים שונים טועים, נכון?"
אבל בעזרתכם היא תוכל לחפש את המידע, לעבור על התסמינים, להיבדק, לשאול. הפנו אותה לאתר אנד"י (שם יש רשימת תסמינים) ובמיוחד לפורום אנדומטריוזיס בתפוז.

אני ונשים אחרות נמצאות בפורום כדי להקשיב לה, לשתף ולתרום מניסיוננו. ייתכן ועזרתם לאותה אישה להפסיק את הכאב. אם בעזרתכם מנעתי לפחות מאישה אחת לעבור את מה שעברתי, הצלחתי ומנעתי סבל מיותר.

לייק לא יעזור במקרה זה.

בשמי, בשם בנות הפורום שיעצו לי ובשם כל אישה שהפסקנו את סבלה תודה לכם על כל שיתוף שתעשו,

יסמין אלון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה