"סרטן השד שרודף את משפחתי השיג גם אותי"

כמו סבתה ואמה, גם אפרת רומן גילתה שהיא חולה בסרטן השד. במהלך ההתמודדות עם המחלה חיפשה פתרונות, יצרה והקימה אתר אינטרנט שמסייע לנשים להתמודד עם תופעות הלוואי של המחלה

07/10/2013
שרי שיין קבלו עדכונים משרי
  • RSS
» אפרת רומן (צילום: ינאי יחיאל)

בגיל 40 נתנה לעצמה אפרת רומן מתנה ליום הולדת – גירושין. אבל גם בסיוטים הכי גדולים שלה, היא לא תיארה ש-5 חודשים לאחר מכן החיים החדשים שתכננה לעצמה יקבלו כזאת תפנית איומה. סרטן השד שרודף את משפחתה כבר דורות - השיג גם אותה.

אפרת רומן היא אמנית רב תחומית, סופרת ("עירושלם") והיום מקימת מייזם האינטרנט הנפלא שעוד ידובר עליו בהרחבה CURE DIVA. בגיל 36, כשגילתה שגם לה יש את הגן, עשתה כריתה מונעת של שחלות (ולא של השדיים, כפי שעשתה אנג'לינה ג'ולי). כי כריתת שחלות, כך למדה, מונעת ב-70% את הסיכוי לסרטן. "אני הייתי ב-30% האחרים" היא אומרת בחיוך, חברה טובה שלי אמרה לי "כל הנשים עוברות משבר בגיל 40 את היית חייבת לעבור אינתיפאדה".

שאלה: איך גילית שאת חולה?

"סבתא שלי וארבעת אחיותיה היו חולות בסרטן השד ובסרטן השחלות, גם אמא שלי חלתה, כך שכל חיי ידעתי שאני מועדת לפורענות. מעבר לבדיקה של הגן ולכריתת השחלות, עשיתי את כל הבדיקות השגרתיות: ממוגרפיה ואולטרה-סאונד, ו-MRI שמגיע לי לבצע כנשאית. הייתי רגועה לגמרי, עד כדי כך שהלכתי לקחת את התוצאות רק ארבעה שבועות אחר כך. בדרך למכונית פתחתי את המעטפה וחשכו עיני. ראיתי שהתגלו שלושה גושים. נכנסתי למכונית רועדת כולי. ידעתי שאלה לא גידולים שפירים".

שאלה: למי סיפרת ראשונה?

"הייתי אמורה לנסוע לחברה הכי טובה שלי. כתבנו ביחד תסריט. אין לי מושג איך הגעתי אליה, היא פתחה את הדלת ואמרה לי 'מה קרה? את נראית כאילו ראית את מלאך המוות?', ואמרתי לה 'אני חושבת שזה בדיוק מה שקרה'.

"סיפרתי לה. היה הכי נכון שאתקשר לאמא שלי, שמתנדבת מאז שחלתה בארגון שנקרא יד להחלמה, אבל הייתי משותקת לגמרי. בסופו של דבר התקשרתי אליה ואמרתי לה רק 'בואי'. לילדים סיפרתי רק אחרי בת המצוה של בתי. גם את הניתוח דחיתי לאחרי האירוע.

"למזלי, התברכתי בשבט. ברגע שהתגרשתי וגיליתי את המחלה היה לי צבא של חברים ומשפחה שלא עזבו אותי לרגע. עזרו עם הילדים, פשוט התגייסו במשמרות. זאת הברכה הכי גדולה שיכולתי לבקש לעצמי".

שאלה: ממה הכי פחדת?

"למות. אבל יש לי ילדים ולמות בכלל לא הייתה אופציה. גם גיליתי שאני הרבה הרבה יותר חזקה ממה שחשבתי. יש לי על המקרר סרטן אדום ענק שהבת שלי קנתה לי, היא  אמרה: "סרטן רע כבר היה לך עכשיו הגיע הזמן שיהיה לנו בבית אחד נחמד".

המשימה: לעזור לנשים חולות בסרטן השד

"למרות שהיה לי המון ידע על סרטן שד, בשנייה אחת הכל נמחק. לא ידעתי איך לגשת לזה: לבירוקרטיה, לתורים, לטפסים. מלא התעסקויות. תוך כדי המחלה הבנתי שאני מתמודדת עם מאבק בלתי נתפס להישאר אישה. שכבתי חודשים ארוכים בלי יכולת לזוז ופשוט חרשתי את האינטרנט בחיפוש  פתרונות. יום אחד, זאת הייתה חזייה שאני צריכה ללבוש, יום אחר - בגדים נוחים ללבישה, כי אני כל כך חלשה שאני לא יכולה להרים את הידיים. ואז התחילה נשירת השיער וגלי חום. אני בן אדם יצירתי ואמרתי לעצמי שזה לא הגיוני ש-1 מכל שמונה נשים חולות בסרטן וחוץ מחברת התרופות אף אחת לא סופר אותן.

צילום מסך של האתר CureDivaצילום מסך של האתר CureDiva. בתמונה הגדולה - קירה דורון, בלוגרית בסלונה

"מיד  כשסיימתי את הטיפולים הצטרפתי לקבוצת תמיכה, מאד מגוונת מבחינת גילאים, השכלה, מצב סוציואקונומי. היינו צריכות לספר מהי ההתמודדות הכי קשה. מתוך 40 נשים בקבוצה 38 דיברו על הניראות שלהן, על הנשיות שלהן. הבנתי שאני לא לבד. בתוך כל הקרב הנוראי הזה של ההתמודדות עם המחלה האיומה הזאת, שמשאירה צלקות איומות ונפגעים בשטח, ניתוחים, טיפולים מצבים מסכני חיים, כולן או רובן היו מוטרדות מהשיער ומהחזה. על כל שתי נשים שחולות בסרטן יש  בלוג אחד ובתוך כל הבלוגים של נשים לוחמניות פמיניסטיות ומה שלא תרצי, תמיד תמצאי לפחות פוסט אחד שמדבר על הנשיות, על המראה החיצוני; האם את מרגישה אשה או לא מרגישה אשה. ככה נולד CURE DIVA שמיועד לעזור לנשים חולות סרטן שד, מביגוד ועד כלים פרקטיים.

שאלה: מה אפשר למצוא באתר?

"רשימות של מה לעשות ומה לא לעשות, המון טיפים, מידע על פורומים וקבוצות תמיכה שאפשר לדבר בהם על הרגשות ועל תופעות הלוואי. בשלב הזה, זהו מייזם שמיועד רק לקהל אמריקני. אני מקווה שממש בקרוב נוכל להגיע לנשים בכל העולם, גם בישראל כמובן. אני מרגישה שכל החיים הכנתי ארגז כלים בשביל המייזם הזה.

"קבוצת המיקוד הכי גדולה שלי היא קבוצת הפייסבוק גמאני  חליתי בסרטן השד. הנשים בקבוצה לימדו אותי המון והן קבוצת התמיכה הכי מדהימה שיש. עברתי הרבה כדי לדעת מה עובד. אני ממש מוכרחה לתת קרדיט לשותפי שבלעדיהם זה לא היה קורה. טובי ריגלר, ואסתר גופר וגיל למל דן וירון ויגדור".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה