כך תתחילי לחפש עבודה אחרי החגים

בקרוב נחזור לשגרה נטולת החופשות, וזה הזמן להתחיל לחשוב על עבודה. נירית גלר ג'מילי מפרטת את 4 השלבים בדרך לעבודה הבאה שלך

17/09/2013
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS

תאמיני או לא, אבל גם הפעם החגים יסתיימו בסוף, הילדים יחזרו לגנים ולבתי ספר וזה הזמן להתניע מחדש תהליך של מציאת עבודה.
רוב מחפשי העבודה מתחילים את החיפושים בפתיחת מחשב וכניסה לכל אתרי הדרושים כדי לראות אם משהו השתנה. מוכר לך? האם נכון לפעול כך? ממש לא!

להלן הסבר כיצד נכון להתניע תהליך של מציאת עבודה, בארבעה שלבים:

1. מיקוד

בדקי עד כמה את ממוקדת. מחפשי עבודה רבים יודעים מה הם מחפשים, אך הקושי מתגלה כשהם לא מצליחים להבהיר זאת בצורה מובנת לאנשים סביבם, ובכך מפספסים את ההזדמנות להיעזר באנשי הקשר ובחברות השמה, גם כאשר הם מייצרים פניה יזומה.

מקרים גרועים במיוחד שייכים למחפשי עבודה (ואמהות מהוות אחוז משמעותי ממקרים אלו) שאינם יודעים להגדיר לעצמם מה בדיוק הם מחפשים, או לחילופין לא בטוחים שהתפקיד שאותו הם מחפשים הוא התפקיד שבאמת מתאים להם או למציאות חייהם.

אם את משייכת לאחד משני המקרים האלה, חשוב שתתחילי עם מיקוד. עלייך להגדיר לעצמך בצורה ברורה מה את מחפשת, ואחר כך עליך לבדוק אם את מובנת כשאת מספרת זאת לאחרים.
שלב המיקוד ויצירת מסר ברור - מה בדיוק את מחפשת - הינו שלב קריטי והכרחי בהתנעת התהליך, על מנת למנוע תהליך ארוך ומתסכל.

2. הכנת קורות חיים

יתכן שקורות חייך מוכנים ויתכן ששדרגת ושפצרת אותם, אך המציאות היא שעדיין אינך זוכה לתגובות מצופות. תופעה זו משותפת למחפשי עבודה רבים, שמספרים לי כי הם זוכים לתגובות בודדות או לחילופין לתגובות שאינן רלוונטיות עבורם.

לאחר קריאת עשרות אלפי קורות חיים אני יכולה להגיד שרוב קורות החיים אינם אטרקטיביים דיים ובמקרה הגרוע יותר - לא ניתן להבין מהם מה בדיוק מחפש העבודה מחפש.

להפתעתי הרבה, הטעויות חוזרות על עצמן, למרות שאלו טעויות שקל מאוד לתקנן. לכן ההמלצה הראשונה שלי היא לא להתעצל, ללמוד על הנושא, לבחון ולשפר את קורות חייך.
הבעיה הגדולה יותר בקורות חיים היא של אנשים שאינם ממוקדים, וחוסר המיקוד נשקף בקורות חייהם או לחילופין של מחפשי עבודה שקורות חייהם בעייתיים; ישנן בעיות שחוזרות על עצמן בקורות חיים ורק חשיבה ויצירתיות יכולות להפוך אותם לאטרקטיביים יותר, כגון - חורים בקורות חיים, דילוגים בין עבודות שונות או מרווחי זמן קצרים בין עבודות. בעיות אלו אופייניות במיוחד לאמהות מחפשות עבודה, שכן מציאות חייהן ובחירותיהן יוצרת פעמים רבות חורים, קפיצות ודילוגים כמו גם חוסר עקביות בתחומי עיסוק, ולכן נדרשת יצירתיות מופלאה על מנת לשפר את קורות חייהן כך שיראו אטרקטיביים יותר.
תופעה נוספת שבה קורות חיים אינם אטרקטיביים נובעת ממצב שבו קורות החיים אינם משקפים את הניסיון הנדרש לתפקידים אליהם מכוונים. אמהות רבות בוחרות להאט או לשנות תחום עיסוק, או לחילופין לאחר שהילדים גדלו בוחרות לחזור למעגל עבודה או לפנות לעבודות תובעניות יותר או שונות לחלוטין מאלו שבהן עסקו בשנים האחרונות. במקרים אלה נדרשת גישה שונה לתהליך של חיפוש עבודה, שכן קורות חיים הם לא הדרך לפתוח באמצעותם דלתות.

3. בחינת הדרך

ישנן דרכים שונות שניתן להיעזר בהם למציאת עבודה. הדרכים שונות באפקטיביות שלהן, וכמובן שלכל דרך יש יתרונות וחסרונות. מומלץ להשתמש בדרכים רבות ולשלב ביניהן על מנת להשיג אפקטיביות גדולה יותר. הדרכים הן - שימוש באנשי קשר, רשתות חברתיות, חברות השמה, פניה יזומה ומודעות דרושים מכל הסוגים.
אני מציעה לך לעצור ולחשוב - מהן הדרכים שבהן חיפשתן עבודה עד כה, איזו מהדרכים הניבה תוצאות ואיזו פחות, האם ישנה דרך שבה אינכן פועלות בה כלל והאם נכון לכם לאתגר את עצמכם ולהשתמש גם בה.

4. ראיון עבודה

יתכן שכבר זומנת לראיון עבודה, אך אם את קוראת שורות אלה משמע שעדיין לא התקבלה תשובה או במקרה הגרוע יותר - קיבלת תשובה שלילית. יתכן שלא נכון להסיק מסקנות מראיון בודד אך לעיתים גם לאחר ראיון אחד את חשה בוודאות שהמסרים שלך אינם אטרקטיביים/ משהו משתבש/ ישנן שאלות שמכשילות אותך ועוד.
חשוב שתעצרי ותאבחני את הבעיה שבגינה אינך עוברת טוב ראיונות. גם אם חווית את הטעם המר של הכישלון בראיון וגם אם לאו - אני ממליצה לשפר את ההצגה העצמית.

מציאת עבודה היא עבודה, עבודה קשה. כדי לקצר את זמן החיפוש ועל מנת להגיע למשרה ראויה באמת, נכון שתקדישי למציאת עבודה זמן ותפעלי בדרכים אפקטיביות באמת.

את מוזמנת להיעזר במאמרים ובסרטונים הרבים, ולקבל את המדריך למציאת עבודה המוגשים חינם באתר.
אני מעניקה לכל מחפשת עבודה אפשרות לקבל ממני פידבק על קורות חייו. ניתן לשלוח אלי את קורות החיים למייל - [email protected]. כמו כן, ניתן לשאול אותי שאלות ולהתחבט איתי בדילמות שבהן אתם נתקלים לאורך התהליך של מציאת עבודה. ניתן לעשות זאת באמצעות דף הפייסבוק. כמו כן, אני שמחה לבשר לך שיצא לאוויר העולם ספר שכתבתי - "המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה", שניתן לרכשו בהנחה באתר שלי.

אני מאחלת לך חיפוש מהיר ומציאת עבודה ראויה,

אני איתך עד למציאת עבודה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה