השיטות הטבעיות לטיפול באלרגיה

אלרגיה, רגישות ואי סבילות, שלושה מושגים שמקפלים בתוכם תופעות מציקות כמו גירוד, עיטוש, נזלת. כיצד ניתן להתמודד עם התופעות בעזרת שיטות טבעיות כמו רפלקסולוגיה, נטורופתיה ורפואה סינית

15/03/2014
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

אבק, אבקנים, פריחה אביבית. שוב החלה עונת המעבר ושוב אתם מנוזלים, מתגרדים וסובלים. אלרגיה היא תופעה ידועה בעונת המעבר. לפי ההגדרה אלרגיה היא תגובה לא צפויה או "תקלה" של מערכת החיסון בגוף לחומרים שבדרך כלל לא מעוררים תגובות דומות. כ-12%-25% מאוכלוסיית העולם סובלים מאלרגיה כזו או אחרת.

אלא שמלבד אלרגיה, קיימות תופעות אחרות של רגישות או אי סבילות. ההבדל הוא בחומרת תגובת הגוף. במצבים של אלרגיה, חייבים התערבות רפואית מיידית ואילו במצב של אי סבילות התופעה יכולה לחלוף לאחר רגעים או שעות. למשל, אצל אדם שיש לו רגישות או אי סבילות לדשא תופיע אדמומיות בעור בזמן המגע עם הצמח, זו תחלוף מעצמה כמה דקות או שעות מרגע הופעתה. תופעת האי סבילות אינה קשורה למערכת החיסון ולכן אינה מוגדרת כאלרגיה.

טיפולים טבעיים לאלרגיה

לרפואה המשלימה דרכים רבות להתמודד עם אלרגיה ואי סבילות. אלה הן:

 

נטורופתיה: תזונה ותוספי תזונה

על פי הגישה הנטורופתית במקרים של תגובה אלרגית מומלץ להגיע מיד לבית החולים לטיפול רפואי ותרופתי, מאחר שהתגובות עלולות להיות קיצוניות ובמקרים קיצוניים אף מסכנות חיים, גם אם אדם נחשף לכמות מזערית של חומר. במצבים של אי סבילות הגוף יגיב ברגישות מסוימת לזמן קצר וברגע שהמגע עם החומר יפסק - הגוף יירגע והתגובה גם היא תיפסק.

לפיכך, הטיפול המומלץ על ידי הנטורופתים יורכב מצמחים, פרחי באך וטיפול במגע כאשר הכלי המרכזי יהיה תזונה ותוספי תזונה, הנה כמה דוגמאות:

תזונה עשירה באומגה 3: המכילה חומרים אנטי דלקתיים, עשירה באנטי היסטמינים טבעיים כמו שום בצל אדום.

צמחי מרפא: היעילים ביותר אסטרגלוס וסקוטלריה.

תוספי התזונה: המומלצים ביותר הם ויטמין C וקוורצין.

חשוב לציין, כי אמנם נטורופתים מכירים סוגים רבים של צמחים ותוספים היעילים במקרי אלרגיה, אך הטיפול יותאם תמיד באופן אישי לכל מטופל.

רפלקסולוגיה: הורמונים, עצבים ופחד

השיטה הרפלקסולוגית מתייחסת להתמודדות עם אלרגיה כהתמודדות עם גוף זר התוקף את הגוף.  למעשה אדם הסובל מאלרגיה נמצא במלחמה, כי הוא חווה מעין מתקפה על גופו. האדם חש מותקף, תחושה זה מעוררת בו פחד לא מודע, וככל שהוא חווה תחושת פחד גדולה יותר, כך ינסה הגוף להלחם בכל כוחותיו ובכל הכלים הנמצאים בראשותו.

האברים בגוף שמרגישים את המתקפה: דרכי הנשימה העליונות ואברי החישה - עיניים, אף, אוזניים. בפועל, כשהאלרגיה מתפרצת נחסמים אברי החישה על ידי רירית המנסה לגונן מפני כניסת גופים זרים (פתוגנים) למערכות אלה. אם נתייחס להיבט הנפשי בזמן התקף נגלה כי אלה הסובלים מאלרגיות הם אנשים מאד רגישים, שרמת הקליטה שלהם את כל הסובב אותם גדולה ומפותחת, הם חווים עומס מעודף המידע והתחושות, שגורם לצורך בהתגוננות.

הרפלקסולוגיה מתייחסת לטיפול באלרגיה בכמה מישורים:

1. טיפול בפחד

מרכז הפחד בגוף נמצא באזור הבטן התחתונה ובאזור חוליות העצה. החלק בכף הרגל האחראי על אברים אלה הוא העקב המהווה גם את מרכז יציבת הגוף ותחושת הקרקוע. בזמן התקף אזור דרכי הנשימה סובל, בנוסף על גרד בעיניים, אוזניים מלאות נוזלים, אף שלא מצליח להריח. כל אלה מערערים את שיווי המשקל והביטחון, ככל שעולה הפחד כך גם תתגבר האלרגיה.

המטפל ברפלקסולוגיה יחזק את אזור העקב במטרה להוריד את רמות הפחד ולהעלות את רמת הדחף, האומץ לפעול בתוך סביבתנו גם אם רמת הרגישות גבוהה.

2. איזון מערכת העצבים

אלרגיה יכולה להמשך זמן רב, בכל תקופת ההתקף האלרגי הגוף חש מותקף ודרוך, עצבני וחסר מנוחה כשבו בזמן מערכות אחרות פועלות ברמה נמוכה. תחושת המתקפה והסכנה גורמת לו לתחושה של דריכות. במצב כזה ,המון אנרגיה תופנה אל השרירים, כלי דם, הנשימה והקליטה חושית, על חשבון מערכות פנימיות כגון: מערכת החיסון, מערכת העיכול, מערכת השתן ותפקוד אברים שמפנים פסולת (ראו בהמשך).

ישנה נקודה מסוימת המוכרת למטפלי רפלקסולוגיה מקצועיים, דרכה ניתן לאזן את מערכת העצבים. הרגעת מערכת העצבים תוביל לירידה במצב של מתח ותאפשר למערכות הגוף לעבוד ביותר מרץ לפינוי פסולת וחיזוק הגוף.

3. שיפור פעילות מערכות הפינוי

הגוף שואף להתנקות ולפנות את כל הרעלים שהצטברו, לכן חשוב להוציא החוצה את הפסולת ממערכות הפינוי השונות - מערכת הנשימה, השתן, העור והמעיים הן מערכות דרכן הגוף מסלק את פסולת הגוף ורעלניים המסוכנים לגוף.

בטיפול מסוג זה ישקיע המטפל על ניקוי המעיים, עבודה על מערכת השתן ועבודה על מערכת הנשימה.

4. התמקדות במערכת הסובלת מהאלרגיה: המטפל יתמקד באיבר הסובל מאלרגיה על ידי הזרמת דם מוגברת שתאפשר הובלה של חומרי ריפויי טבעיים המופרשים ממערכת הלימפה.

5. טיפול בבלוטת האדרנל: זו בלוטה שנמצאת על הכליה ומייצרת  קורטיזון טבעי, שהוא הורמון המסוגל להתמודד עם תופעות הנלוות לאלרגיה כמו: ריריות נפוחות, אודם על עור, נפיחות ועוד...

המטפל יאזן את הבלוטה על מנת לאזן את המערכת ההורמונלית.

רפלקסולוגיה נגד אלרגיה

 

רפואה סינית: דיקור וצמחי מרפא

הרפואה הסינית מתייחסת לאלרגיה כתגובת יתר של האנרגיה המגנה של הגוף  (צ'י המגן , wei qi ). העובדה כי גוף האדם מגיב בסימני חולי באופן תדיר וללא סיבה, מעידה על תגובת יתר של הגוף עם סימני חולשה. הטיפול לתגובות אלרגיה לפי הרפואה הסינית יעשו בשני שלבים: בשלב הראשון מטפלים בהתקף עצמו כשהשלב השני מתייחס לטיפול בגוף בין התקפים, במטרה לחזק את הגוף ולאזנו לתגובה אלרגנית מתונה יותר ופורפורציונלית.

הטיפול באלרגיה מתבצע באמצעות טכניקות של דיקור סיני וצמחי מרפא. הטיפול בדיקור וגם הטיפול בצמחים הינם שונים כשמדובר במצב של התקף לעומת מצב ללא התקף, ושונים בין אדם לאדם. האבחון המדויק דורש מיומנות ויש להיוועץ באיש מקצוע על מנת להשיג את התוצאה הרצויה.

המאמר נכתב באדיבות ראשי בתי ספר במכללת רידמן המכללה לרפואה משלימה ואינטגרטיבית:

רחל חודדוב - מנהלת המגמה לרפלקסולוגיה

יהודית טופל - M.A. N.D נטורופתית והומאופתית, מנהלת המגמה לנטורופתיה

עדי פרום - (Dip.CM. (I.A.TCM מנהל ביה"ס לרפואה סינית אינטגרטיבית מסורתית

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה