כל מה שלא סיפרו לך לפני הלידה

תינוק חדש גורם לשמחה גדולה אבל גם לקשיים ודאגות שלא כל כך מדברים עליהם. הנה 10 דברים שכדאי לדעת על חופשת לידה

15/09/2013
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

כולם מספרים לך שהחיים ישתנו, שתתאהבי בתינוק, שיהיה קצת קשה בהתחלה אבל שווה, ואת מדמיינת תמונה רומנטית של בעלך ושלך מטיילים עם העגלה, יושבים בבית קפה ונהנים מיורש העצר. כל מה שאומרים נכון אבל מה עם מה שלא מספרים? יש לא מעט דברים שאנשים מעדיפים לא לספר כדי לא להלחיץ או אולי במרחק הזמן הקשיים האלו לא נראים מספיק חשובים. הכנה ללידה היא לא רק התמודדות עם צירים ופתיחה, אלא התמודדות עם שינויים בחיים.

חיים חדשים ומפתיעים

10 מצבים מהחיים האמיתיים לאחר הלידה:

1. מקלחת - כל אם צעירה חוותה לפחות פעם אחת את הסיטואציה בה היא נכנסה סוף סוף למקלחת ודקה לאחר מכן התינוק התחיל לבכות. נכון, אפשר לחכות לסוף היום ולעשות מקלחת כשהבעל כבר נמצא, אבל לפעמים כשהעייפות משתלטת, כל מה שרוצים הוא לעמוד תחת הזרם במשך חמש דקות בשקט.

2. שינה - מה שהיה מובן מאליו עד עכשיו הופך להיות הדבר הכי חשוב בחיים. יהיה לך חוסר תמידי בשעות שינה, כשתכנסי למיטה תמצאי את עצמך מתפללת ומייחלת לכמה שעות שינה רצופות, וכל תזוזה הכי קטנה של התינוק תגרום לך לקום ולבדוק שהכול בסדר. לא סתם אומרים להשלים שעות שינה ביום - כשהתינוק ישן, גם האמא צריכה לישון. הכביסה והכלים לא יברחו.

לילה לבן

3. הורמונים - הדמעות לפעמים זולגות מעצמן כתוצאה מההורמונים. ביום השלישי לאחר הלידה נשים רבות מדווחות על בכי חסר שליטה ולא מובן. הסיבה היא הורמונלית ובהמשך גם ישנה רגישות יתר. אם את מרגישה שהמצב הופך להיות שכיח, מומלץ לשתף מישהו קרוב ולפנות לרופא.

4. זוגיות - גם הזוגות הכי מאוהבים ודביקים עוברים זעזוע קל בקשר ביניהם (במקרה הטוב). אמנם הם יצרו יצירת פלא פרי אהבתם, הרחיבו את המשפחה וגרמו הרבה נחת להורים, אבל פתאום צצים לחצים שהם לא הכירו. העייפות גורמת לחוסר סבלנות, הוא צריך להמשיך לעבוד רגיל אבל גם להשתתף בעניין הזה שנקרא הורות, היא עצבנית שהוא חוזר מאוחר, הוא לא מבין למה בשנייה שהוא נכנס הביתה היא מוסרת לו את התינוק במקום לתת לו שלוש דקות להוריד את הבגדים, וכך לוקח כמה חודשים עד שמתחילים להבין איך יוצרים שיתוף פעולה שכל צד יוכל לחיות איתו בשלום.

עייפות ולחצים

5. דאגה לעתיד - הילד הופך להיות כל עולמך ואיתו מגיעות בעסקת חבילה גם הדאגות לעתיד. בהתחלה יהיו דאגות "קטנות" כמו איך להפחית לו את כאבי האוזניים, אבל ככל שהוא יגדל הדאגות יגדלו, למשל איך לסייע לו להצליח בחיים. כדאי להיות יותר פרקטיים ולחשוב על הדברים בשלב מוקדם. לדוגמה, פיקדון מיוחד להשכלה גבוהה (או כל מטרה אחרת) של דיסקונט ל-15 שנה ימנע לחצים מיותרים בעתיד ויקנה הטבות משתלמות, כולל שנת הפקדות שלמה על חשבון הבנק.

6. זמן התארגנות - אם חשבתן פעם שלוקח לכן הרבה זמן להתארגן לדייט, מונחי הזמן יקבלו משמעות חדשה. כל יציאה קטנה עם התינוק דורשת התארגנות כאילו יוצאים למסע כומתה. לא לשכוח - טיטולים, מגבונים, משחה, בגדים להחלפה, כובע, מוצץ, שמיכי או חיתולי (חפץ מעבר - אסור לשכוח!), מים ואוכל, אם הוא כבר אחרי שלב ההנקה. גם אם אתן בטוחות שלקחתן הכול תמיד יצוץ משהו שנשכח בבית.

7. הקשר עם אמא - פתאום את מוצאת את עצמך מדברת כמוה ומתנהגת כמוה, חושבת על הילדות שלך ומבינה דברים בקשר ביניכן אחרת. ברוב המקרים הקשר מתחזק, את תרצי שאמא תבוא לעזור, תכין לך לאכול ותשמור על הילד. כמה קלישאתי, ככה נכון - כי אין בעולם אהבה כמו אהבה של אמא.

אין כמו אמא

8. בדידות - גם אם יש לך הרבה חברות, בעל אוהב ומשפחה חמה, ביום יום את תרגישי את הבדידות. כולם יוצאים לעבודה ועסוקים בשגרה ואת תמצאי את עצמך נמצאת עם תינוק חמוד אבל חוץ מלישון ולאכול לא יודע לעשות הרבה. נסי למצוא באזור מגורייך אמהות שנמצאות בחופשת לידה וקבעו מפגשים. בעידן הפייסבוק אין שום בעיה למצוא אמהות צעירות בקבוצות רלוונטיות כמו מאמאזון או אמהות בעיר מגורייך (כמעט לכל עיר יש קבוצה כזו).

9. כאבים - את הכאבים של הלידה שוכחים די מהר במרבית המקרים אבל אחרי הלידה יש כאבים מהתפרים, גודש בחזה, כאבים מניתוח קיסרי ועוד. הבשורה הטובה היא שהכול עובר בסופו של דבר. אפשר להקל על הכאבים על-ידי משחות, כדורים ותרופות סבתא לאחר התייעצות עם הרופא.

10. אהבה ללא תנאי - כל אמא תגיד לך שלמרות הכאבים, הקשיים, חוסר השינה, השינוי בזוגיות והעבודה הקשה, אין דבר יותר מספק ומשמח מילד. גם אם חשבת עד היום שאת יודעת מהי אהבה, פתאום את מגלה עוצמות חדשות שלא היית מודעת להן. את שואלת את עצמך - מה עשיתי בחיים לפני הילד? ופשוט מתמסרת כולך להורות.

*

למחשבון של חיסכון להשכלה גבוהה - לחצו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה