בת 16 לחופה?

ח"כ גילה גמליאל נאבקת למען שינוי חוק הנישואין, כדי שבנות 16 ו-17 לא ייאלצו להינשא בכפייה. טור אורח מיוחד

07/09/2010
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS
» להיאבק למען הזדמנות שווה לנשים. ח"כ גילה גמליאל

לאחרונה, עקב תפקידי כסגנית שר הממונה על קידום נשים, הגיעו אליי פניות מנשים צעירות שביקשו את עזרתי. במכתביהן פירטו הנשים מסכת של לחצים המופעלים עליהן על ידי בני משפחותיהן ומטרתם אחת- לגרום להן להינשא. הפרט המדאיג ביותר בסיפוריהן הוא שמדובר בנשים צעירות מאוד, ילדות, חלקן בנות שבע עשרה וחלקן אף צעירות יותר. ילדות-נערות אלה לא בשלות ולא מוכנות להינשא. גם אם בסופו של דבר הן מביעות את הסכמתן לעניין הן אינן בשלות להתחייבות כה גדולה, על כל הכרוך בה.

חוק גיל הנישואין משנת 1950 מעמיד את גיל הנישואין בישראל על שבע עשרה שנים לקטינים ולקטינות. במקרים מיוחדים, אם מלאו לקטין או קטינה שש עשרה נותן בית הדין לענייני משפחה היתר נישואין. במקרים של הריון או לידה ניתן לעיתים היתר לקטינים מתחת לגיל שש עשרה. לצערי, פעמים רבות בית המשפט משמש כחותמת גומי, לאחר שהנישואים כבר מומשו ולא תמיד מדווח למשטרה כאשר יש חשש לאינוס קטינה.

החוק הזה אמנם נחשב למתקדם בעת חקיקתו, אך כיום התפיסה הבינלאומית הרווחת רואה בנישואים של מי שטרם מלאו לו שמונה עשרה נישואי קטינים. בעקבות השינוי בתפיסה העולמית נוצר מצב מדאיג בו החקיקה בישראל מפגרת, לא רק אחר מדינות אירופה וארצות הברית, אלא גם אחר מדינות ערב ומדינות מוסלמיות: אלג'יריה, טוניסיה, טורקיה, ירדן, כווית, מאוריטניה, עומאן ועיראק בהן גיל הנישואין על פי חוק עומד על שמונה עשרה.

בעקבות מכתבי הנשים שהגיעו אליי פניתי למרכז רקמן לקידום מעמד האישה באוניברסיטת בר-אילן בבקשה לקבל נתונים נוספים על תופעת נישואי הקטינות. הנתונים שהועברו אליי ציירו תמונה מבהילה ורחבה אף יותר מזו העולה מן המכתבים. בשנת 2007 נישאו בישראל 4309 קטינות וקטינים. מתוכם 143 קטינות שטרם מלאו להן שש עשרה, 1378 קטינות שטרם מלאו להן שבע עשרה ו-46 קטינים שטרם מלאו להם שבע עשרה. מספר הקטינות המוסלמיות שנישאו היה כפול ממספר הקטינות היהודיות. בגילאים בין שש עשרה לשבע עשרה מדובר בפער של פי ארבע לטובת המוסלמיות. חלק ניכר מהמוסלמיות מתחת גיל 16 הן פלסטינאיות הנישאות לתושבי ישראל. ב-2007 "יובאו" לצורך נישואין 32 נערות מתחת לגיל שש עשרה מהרשות הפלסטינית.


בשנת 2008 ילדו בישראל 1665 קטינות בין הגילאים ארבע עשרה לשמונה עשרה, 77% מהן מוסלמיות. ב-2006 נישאו 150 מוסלמיות מתחת לגיל שש עשרה, 6 יהודיות ו-10 בנות דתות אחרות. נתונים נוספים מראים כי הסיכוי לאלימות נגד נשים מוכפל במקרה של נישואי בוסר. רוב הנערות הנישאות נושרות מבית הספר וחלק גדול מהן נותרות או מצטרפות למעגל העוני.

היהדות היא דת המקדשת את מעמד האישה, הציונות אף היא הקדימה את זמנה והתייחסה לנשים כשוות בין שווים. לכן ראוי שמדינת ישראל שהוקמה ברוח ערכי היהדות ויוסדה על ידי התנועה הציונית תהיה אור לגויים ביחסה אל נשים ולא תפגר מאחורי מדינת דוגמת עיראק.

בהסכמה ובהעלמת עין מנישואי בוסר אלו, אנו בתור מחוקקים שותפים לעוול הנורא שנעשה לילדות אלו. הנישואין הללו, שגם כאשר אין הם בכפייה של ממש קשה להגיד עליהם שהם בהסכמה משום גילן הצעיר של הבנות, מובילים לאמהות לא בשלה, בורות והנצחת העוני. עלינו לאפשר לבנות הללו ללמוד ולהתפתח, לרכוש השכלה ומקור פרנסה ולבנות עצמן כבני אדם לפני שיכנסו למערכת יחסים כה מחייבת. אל לנו לשלול מהבנות הללו את הבחירה החופשית, בחירה שיכולה להתבצע בצורה אמיתית רק בגיל מבוגר ובוגר יותר, בטח ובטח שלא בגיל שש עשרה.

חשוב שנזכור, שהבנות הללו באות מהשכבות החלשות ביותר ומכיוון שמשפחותיהן הינן חלק מהבעיה אין להן אף אדם שיגן עליהן וישמיע את קולן. אחוזים גבוהים מהבנות הללו סובלות מאלימות פיסית, ניצול כלכלי והתעללות נפשית. הן בידי משפחותיהן והן בידי בני הזוג שלהן. חובתנו להיות פה לבנות אלו, ולנסות לחלצן מהמצב הרע אליו הן נקלעו.

בשבוע שעבר שלחתי מכתב בנושא לשר המשפטים, בבקשה לבחון כיצד ניתן להעלות את גיל הנישואין הקבוע בחוק וחשוב מכך, להקשיח את התנאים לקבלת היתרים חריגים. אני מקווה שהבעיה תעלה לסדר היום הציבורי ושאנחנו, כמחוקקים, נוכל לעשות את חלקנו על מנת לפתור אותה ולתת לנשים צעירות אלה הזדמנות אמיתית לחיים מלאים ומספקים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה