בשנה הבאה תעשי כסף

בבתי הספר לעסקים של הרוואד הולכים ומתקרבים לשיוויון מגדרי - האם השנה זה יקרה גם אצלנו? ומתי נגיע לדרוג היזמיות המשפיעות בעולם? מדור מיוחד מרכז את כל האיחולים הכלכליים שלנו הנשים, לשנה הבאה

12/09/2013
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS

השנה שבפתח מזמינה תקופה קצרצרה של חשבון נפש ובעיקר תיאום ציפיות לקראת העתיד לבוא. בתקופה כזאת אי אפשר שלא לתהות מה אנחנו כנשים מבקשות לעצמנו לכבוד תשע"ד? אז השבוע מדור חגיגי משהו של 'כלכלה בקטנה' שנכתב בסימן של מה שהיינו רוצות לאחל לעצמנו לקראת השנה החדשה, כרגיל עם הקישורים הרלוונטיים וסיפורים שיעוררו מחשבות או השראה.

אושר:

למרות שהדיווחים האחרונים מצביעים על כך שרף המיליארדים בעולם חצה את קו ה-2000, לא בטוח שכדאי לשאוף לכך שאראלה תרים אליכם טלפון בקרוב. את הלקח 'מרבה נכסים – מרבה דאגות' יכולנו ללמוד השנה מהפרשיות הרבות שבהן כיכב השנה איש העסקים נוחי דנקנר ומה שכן בטוח הוא שלא משנה אם אנחנו עשירים או עניים -  כולנו שואפים להיות מאושרים. הבשורות הטובות: ממש בימים אלה חוקרים מצאו את התכונה המשותפת לאנשים מצליחים ומאושרים. כנסו פנימה כדי לגלות איזה סוג של טיפוס אתם צריכים להיות כדי לגעת בשמיים.

חינוך:

העצמה כלכלית מתחילה בהשכלה. ומכאן, כמעט באופן טבעי צריך לעבור לנושאים חינוכיים ולאחל לעצמנו שתהיה לנו שנה של שינויים אמיתיים במערכת החינוך בנוגע לשוויון בין המינים. זה בהחלט לא בשמיים והכתבה הבאה: לאחר שנים של שליטה גברית - ביה"ס למינהל עסקים בהרווארד בדרך לשוויון מגדרי מוכיחה ששינויים כדוגמת אלו הם לא רק נחוצים אלא שהם בהישג יד בכל העולם ובטח גם בישראל.

איכות חיים:

המושג הנ"ל הוא קצת מתעתע כי לכל אחד יש רעיונות משלו בנוגע אליו אבל נראה שבשנים האחרונות נשים מכל רחבי העולם מגלות שחייבים להתחיל למחות נגד כל מיני תופעות שפוגעות בנשים אבל משום מה הן נחשבו עד כה לגזירת גורל. אין ספק שלשנה הקרובה אנחנו צריכות לאחל לעצמנו סביבה ואווירה ציבורית חופשית ונעימה לנשים. המשמעות, בין היתר, לא לעבור יותר בשקט על פרסומות שמבזות נשים. למשל, הפרסומת הזאת של חברת שלטים טקסנית שחשבה שזה סבבה לגמרי לפרסם תמונה של אישה שוכבת כפותה ברגליה ובידיה כדי למשוך לקוחות חדשים.

יוזמה:

ובהקשר הזה, כן נשמח לראות יוזמות מבורכות כדוגמת זו שמוצגת עכשיו בניו-יורק וכוללת דיוקנאות של נשים 'עצבניות אש' ומתחתן כיתובים שונים שנועדו להבהיר לכל מיני מטרידנים ברחוב שנשים במקומות ציבוריים לא מוכנות לסבול יותר כל מיני הערות סקסיסטיות. נקווה שאיזה קבוצת אמניות או אקטיביסטיות ישראלית תרים את הכפפה ותגייר את הפרויקט המקסים והנחוץ הזה.

צילום מסך, ליידי גלובס

בשבועות האחרונים התפרסמו בתקשורת כמה וכמה רשימות של נשים שאפשר וצריך לקבל מהן השראה ועידוד לשנה החדשה. פורבס פרסם את דרוג היזמיות המשפיעות ביותר בעולם ושם אפשר למצוא לצד פרסונות מוכרות כאופרה ווינפרי וג'יי קיי רולינג , גם סיפורים על נשים שהתחילו את העסק אצלן בסלון והיום עומדות בראש חברות שמגלגלות מיליארדי דולרים.

ועם כל הכבוד לא צריך ללכת רחוק כדי לקבל דוגמאות לנשים חזקות ואמביציוזיות. בליידי גלובס פרסמו ממש לאחרונה את רשימת 50 הנשים המשפיעות בישראל. אז נכון שאפשר לאהוב אותן או לא אבל חייבים להעריך את הדרך שעשו כדי לככב ברשימה הזאת.

חכמת חיים:

לבסוף, באופן טבעי אחרי שהבאתי כל כך הרבה דוגמאות לנשים מוצלחות, הנה קישור לכתבה מוצלחת מהפינגטון פוסט שמציגה 12 התנהגויות שנשים מוצלחות עושות כדי למקם את עצמן גבוה. ההמלצה החמה היא כמובן לאמץ אותן לאלתר. בין יתר הדברים, מונים שם את העצות החכמות הבאות: אל תצפי מעצמך או מהסובבים אותך לביצועים מושלמים כל הזמן, אל תחששי לקחת על עצמך את תפקיד הבוס, על תקן  המשפט 'תחשבי חיובי – יהיה חיובי', אמרי לעצמך כל הזמן שאת מוצלחת והאמיני בכך עד שזה ייקרה, אל תשכחי שהצלחה וכשלון הולכים יד ביד וגם – השגיחי על עצמך מבחינה בריאותית. כל מילה בסלע!

גמר חתימה טובה!
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה