סליחה חברות, אחיות

ד"ר חנה קהת, מייסדת התנועה הפמיניסטית הדתית, מבקשת סליחה מכל הנשים שנפגעו מהממסד הדתי ועדיין לא נמצא להן מזור - מסורבות הגט, נפגעות התקיפה המינית, החד הוריות ועוד

10/09/2013
ד"ר חנה קהת קבלו עדכונים מד"ר חנה
  • RSS
» נעלה את כל המצוקות שלכן. קהת (צילום: יוסי אלוני)

באתן אלינו את עינינו לפקוח,

וגופכן נפשכן, לנו מבט וחלון וראי

באתן כלילה הבא אל האוח

להראות לנו  בחושך את כל הדברים.

הדברים האפלים, עליהם בחברה הדתית לא מדברים, את הכאב של האפליה, את היגון של הכחשת הפגיעה בגוף, את הדיכוי, את הניצול ואת הסחטנות....

*

כשהקמנו את קולך - פורום לנשים דתיות, חשבנו לתומנו שיצאנו לרגע מהשגרה ותיכף נחזור, נתקן כמה אפליות, נעיר את תשומת לבם של הרבים והרבנים לחוסר הצדק שבאפליית נשים, וכיון שכתוב "צדק צדק תרדוף", מהר מאד יתוקנו העוולות ונוכל לשוב אל עיסוקינו האקדמיים, התורניים, המשפחתיים והתעסוקתיים. לא ידענו שפתחנו תיבת פנדורה. לא ידענו שמתחת לשטיח החברתי שלנו קבורות הרבה, הרבה זעקות מושתקות, של נערות נערים ונשים שסובלות ונדחות. ואתן באתן אלינו, דפקתן על דלת החדר שפתחנו ובקשתן שנראה, שניגע, שנסייע, שנפתור ושנתקן עולם.

סליחה חברות, אחיות - לא בכל הצלחנו.

סליחה מסורבות הגט - דפנה, ורד, עירית, רותי לאה ועוד אלפי מסורבות הגט. באמת ניסינו, כל השנים שקולך קיימת, ניסינו בכל הכח להתירכן מעיגונכן, לשחרר אתכן מן הסחטנות, של הבעל הסרבן ושל הדיינים ולא הצלחנו, זעקנו, צעקנו ואין מקשיב. חומות גבוהות שקופות נצבות בינינו הנשים לבין בתי הדין – לא הצלחנו להבקיען ואתן בעגינותכן ובבדידותכן, עדיין לא נגאלתן.

סליחה אמהות חד-הוריות - באומץ לב ובמסירות נפש החלטתן להקים לכן משפחה, כנגד כל הסיכויים, להרות או לאמץ ילד או שניים ולתת חיים, אהבה ואושר. הממסד הרבני לא ממש אוהב את זה. אמנם הצלחנו לסייע לכן משפטית להפסיק את ההתעמרות בכן ואת הסכנה שבפיטורין, אבל לא הצלחנו לשנות את שיח הרבנים. ויש עדיין ביניהם שלא הצלחנו למנוע את דיבתם הרעה כנגדכן, להגדירכן בכינויי גנאי ולהצר את צעדיכן בקהילה.

סליחה יתומות יקרות. בשעת הצער הכבד מכל, לא תמיד היינו לידכן, לסייע לכן לקבל את הזכות להספיד את הוריכם, לומר קדיש  ולבטא את אבלכם. ורבים מדי מחברי קהילות, מחברי חברה קדישא התעמרו בכן, השתיקו אתכן, הפרידו אתכן מבני משפחותיכם, והכל בשם הצניעות והקדושה.

סליחה כאובה במיוחד מכן, ילדות, ילדים, נערות נערים ונשים, נפגעות ונפגעי תקיפה מינית. לא הצלחנו עדיין להטמיע בראשי הקהילה את עומק ההרס שהפגיעה הזו זרעה בכן ובכם. לא די שנפגעתן/ם, נדרשתן/ם לשתוק ולסבול בשקט ולראות כיצד הפוגע בכן/ם ממשיך בשגרת חייו, ואולי גם ממשיך לפגוע. כמה קשה סבלכן/ם, אם איתרע מזלכן והפוגע בכן הוא רב. אז המאבק נגד פגיעתו הרעה, כמעט בלתי אפשרי. סליחה נפגעות ונפגעים יקרים שעדיין לא הגענו לתיקון החברתי  ויכול רב חשוב, באופן שלא ייסלח,  לחבק את רעהו עבריין המין ולכבדו בהוראת שיעורי תורה, תוך  רמיסת כבודן/ם ואמינתכן/ם.

סליחה ילדות שהגעתן למצוות ולרוע מזלכן לא נולדתן לתוך הקהילה הנכונה. רציתן לחוות את אחד האירועים הגדולים של חייכן באופן הכי משמעותי, רציתן להרגיש יהודיות שלמות, שוות, בעלות זכויות דתיות ולא פחותות ערך. ולא אפשרו לכן לדרוש בבית הכנסת, לעלות לתורה או לקרוא את הפרשה. סליחה שעדיין יש קהילות דתיות שמשדרות לכן שאתן פחות.

סליחה צעירות בהריון, נשים מבוגרות, נשים נכות. כל כך הרבה מכן מתקשות לעלות לעזרת הנשים למעלה, עזרות נשים שאינן מונגשות, שבקושי הצלחתן להגיע אליהן ואז גם לא ראיתן כמעט כלום. רצינו לטפל גם בזה, רצינו להגיש תביעה נגד אותם בתי כנסת עבריניים, אטומים ומנוכרים לצרכים שלכן, לא הצלחנו לעשות זאת. המלאכה כל כך מרובה ואנו כל כך דלות במשאבים ולא מצליחות לתקן את כל מה שצריך.

סליחה מנערות ונשים, שעדיין פה ושם נפגעות באוטובוסים, למרות שאת זה כבר כמעט מיגרנו.

סליחות רבות עוד יש לנו לבקש, אמנם הרבה כבר תוקן, ואותה יציאה נאיבית לתקן עולם בתחום המגדרי, נמשכת כבר 15 שנה, ופה ושם מתחילים לראות את פירות העבודה הקשה שלנו ואנחנו יודעות שלא עלינו המלאכה לגמור ואין אנו בנות חורין להיבטל ממנה. ובכל זאת, גם בשנה הבאה, נעלה שוב את כל המצוקות שלכן, נזעק את זעקותיכן, נשוב ונדרוש את הצדק, ונבקש כקהילה לכרוע לחוף הסליחה. אתן חייבות להיות אתנו שם. בתקווה שנצליח, שהשנה הבאה תהיה טובה יותר גם לנו גם לכן.

>> כנס קולך השמיני "אשה ויהדותה"-  יתקיים י"ב בתשרי תשע"ד 16.9.13, במרכז הכנסים וואהל סנטר- ליד אונ' בר אילן. לפרטים נוספים הכנסו
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה